Bu haber kez okundu.

Hz. Peygamberin insanlığa selamı: Veda Haccı ve Hutbesi
Suç, suçlu, ceza ve

adalet münasebeti

İnsanın geçici olarak elinde bulunan ve mülkiyetinde olan şeyler de, kendisine birer emanettir. Hz. Peygamber, Vedâ Hutbesinde, kadınlar konusunda Müslümanların dikkatli olmalarını; çünkü onları Allah'ın emaneti olarak aldıklarını ve onlardan istifade ettiklerini ifade etmiştir. Emanet duygusu, imanın tezahürüdür. "Emanet sahibi olmayan kişinin, gerçek imanı yoktur", hadisi bunu ifade etmektedir. "Emanet duygusu kaybedildiği zaman kıyameti bekle!" buyurmuştur Resûlullah (sav). Demek ki; emanet duygusunun kaybolması, kıyamet alâmetlerindendir.

Emanete hıyanetlik etmek normal bir cürümden öte itikadi yönü olan menfî haslettir. Yukarıda geçen hadisi şerifte de beyan edildiği vechile emanete hıyanetlik yapmak nifak alâmeti sayılmıştır.

Esasen kul hakkından korunmak ve kendine tevdi edilen emaneti korumak, hakkını vermek ve zamanı geldiğinde sahibine iade etmek Allah'tan korkmanın, hesab ve sorumluluğun idrakinde olmanın bir alametidir. Emanete hıy~|~anette bulunanlarda bu hususun ya zayıf olduğu ya da hiç olmadığı anlamı ortaya çıkar.

Günümüzde bilahere teslim alınmak üzere birisine verilen bir emanetin koruması çok hayatî önem taşımaktadır. İnsanlar arası itimatsızlık, emanetin hukukuna riayetsizliği de beraberinde götürmüştür. Bütün bu alemetler nifak belirtileridir. Büyük ise nifaktan son derece korkmuşlardır.

O halde Vedâ Hutbesi'nde de belirtildiği üzere "Kendisinde bir emanet bulunan kimse, bu emaneti, kime ait ise ona vermelidir".

Emanet kavramı hangi anlamda alınırsa alınsın hepsinin hukukuna riayet etmek doğruluğun, emniyetin ve Allah korkusunun alemetidir ki, bu güzel vasıflar mü'minin kemâl ve olgunluğuna işarettir.

Kadın ve erkek hiçbir insan kendine de zulmedemez

İnsan, nefsine de zulmedemez. Kendi hakkına da riayet etmek zorundadır. Bunun için, insan aklını ve sağlığını bozan içki, kumar ve uyuşturucular haram kılınmıştır.

Nitekim Resulullah (sav) bir hadislerinde, kişinin riayet etmesi gereken hakları şöyle ifade etmişlerdir:

"Muhakkak ki, nefsinin senin üzerinde hakkı vardır; ailenin senin üzerinde hakkı vardır ve Allah'ın senin üzerinde hakkı vardır. Öyleyse her hak sahibine hakkını ver."

İnsanın kendi üzerinde de hakkı olduğu gerçeğini İslâm'dan başka hiçbir doktrin yahut telakki ortaya koyamamıştır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100