09 Haziran 2004 Çarşamba 00:00
İzinsiz kullanım devri bitti
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan "Eser, İcra, Yapım ve Yayınların Ve/Veya İletilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, girişi ücretli veya ücretsiz umuma açık mahaller; eser, icra, fonogram, yapım ve yayınların kullanım ve iletimine ilişkin 5846 Kanun'un 52. maddesine uygun sözleşme yaparak hak sahiplerinden veya üyesi oldukları meslek birliklerinden izin alacak ve sözleşmelerde yazılı mali hak ödemelerini bu madde hükümlerine göre yapacaklar. Yeni düzenlemeye göre, söz konusu eser yayınları kullanan veya ileten umuma açık mahaller, mahallin bulunduğu bölgenin özelliği, mahallin nitelik ve niceliği, fikri mülkiyete konu eser, icra, fonogram, yapım ve yayınların mahalde sunulan ürün veya hizmetin ayrılmaz bir parçası ve ürün veya hizmete katkısı olup olmadığı ve benzeri hususlar dikkate alınarak sınıflandırıldı. Yönetmelikte, girişi ücretli veya ücretsiz umuma açık mahaller, ''Konak~|~lama tesisleri, yeme?içme?eğlence tesisleri, sağlık ve spor merkezleri, kongre, sergi ve gösteri alanları ve merkezleri, rekreasyon tesisleri, özel tesisler, ticaret merkezleri, terminaller, eğitim ve öğretim kurumlarının ticari amaçla kullanılan dinlence, sinema ve gösteri yerleri ile 50 metrekareden büyük umuma açık diğer mahaller" olmak üzere 10 ayrı kategoride sınıflandırıldı. Ayrıca, bu eser ve yayınları kullanan radyo ve televizyon kuruluşları, TRT ve dijital yayın ve İnternet yayını yapan diğer kuruluşlar da sınıflandırmaya tabi tutuldu.

Tarifeleri birlikler belirleyecek

Eser sahipleri veya bağlantılı hak sahibi meslek birlikleri, yapılan sınıflandırmaya bağlı olarak; eser, icra, fonogram, yapım ve yayınların kullanımından veya iletiminden kaynaklanan ödemelere ilişkin tarifeleri tespit edecek. Meslek birlikleri ile umuma açık mahaller arasındaki sözleşmeler, bu tarife bedelleri veya taraflarca yapılabilecek müzakereler sonucu belirlenecek bedeller üzerinden yapılacak.

Radyo ve televizyon kuruluşları, uydu ve kablolu yayın kuruluşlarıile mevcut veya ileride bulunacak teknik imkanlardan yararlanarak yayın veya iletim yapacak kuruluşlar; yayınlarında yararlanacakları opera, bale, tiyatro ve benzeri sahneye konmuş eserlerle ilgili olarak hak sahiplerinden önceden izin almak zorunda olacak. Bu kuruluşlar, sahneye konulmuş eserler dışında kalan eser, icra, fonogram ve yapımlar için ilgili alan meslek birlikleri ile söz konusukanuna uygun sözleşme yaparak izin almak, söz konusu yayın veya iletimlere ilişkin ödemeleri bu birliklere yapmak ve kullandıkları eser, icra, fonogram ve yapımlara ilişkin listeleri bu birliklere bildirmekle yükümlü olacaklar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137