29 Ocak 2002 Salı 00:00
Korsana sıkı takip
Bandrol Uygulamasına İlişkin Kurulacak Denetim Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ``, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, bandrollenmesi zorunlu eserlerin bandrollü olup olmadıklarını denetlemek üzere İçişleri, Maliye ve Kültür bakanlıklarıile eser sahipleri veya eser sahibinin hakları ile bağlantılı hak sahipleri meslek birlikleri temsilcilerinden Denetim Komisyonu oluşturulacak. Meslek birliğinin olmadığı yerlerde, birlikçe yetkili kılınan kişi veya kişiler komisyonda görev yapacak. Komisyon, söz konusu tebliğin yürürlüğe girmesini müteakip 10 iş günü içerisinde, valiler tarafından İçişleri, Maliye ve Kültür bakanlıklarına bağlı il görevlileri arasından yapılan tayinle oluşturulacak ve derhal çalışmaya başlayacak.

Denetim komisyonunun korsanlıkla mücadele kapsamındaki faaliyetleri neticesinde Türkiye'de fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra bu alanda oluşturulan vergi kayıplarının da önüne geçilmesinin hedeflendiği bel~|~irtilen tebliğde, bu itibarla komisyonda görev alacak Maliye Bakanlığı personelinin, vergi kontrol memurları arasından seçilmesine öncelik verilmesi istendi.

KOMİSYON DENETİMLERİ

Tebliğe göre, denetim komisyonunun yönetim ve çalışmalarını düzenlemek üzere mülki idare amiri tarafından bir komisyon başkanı, bir de başkan yardımcısı görevlendirilecek. İhtiyaç halinde mülki idare amirlerince denetim komisyonuna bağlı alt komisyonlar oluşturulabilecek.

Tebliğde, komisyonun denetimlerine ilişkin konular şöyle belirtildi:

Fikir ve sanat eserlerinin kaydedildiği işaret, ses veya görüntü taşıyıcılarının umumi mahallerde kullanımına ilişkin bandrol uygulamasının denetimi de denetim komisyonunun görevleri arasında olacak.

Sinema ve müzik eserlerinin tespit edildiği kaset, CD, DVD ve diğer taşıyıcı materyaller ile süreli olmayan yayınlar, tüm satış noktalarında ve dolum tesislerinde denetlenecek. Umumi mahallerde kullanım bandrolü uygulamasının başlamasından sonra da otel, bar, kafe, restoran gibi umuma açık mahallerde denetim yapılabilecek.

Denetim esnasında, bandrol kullanımına ilişkin olarak teknik imkansızlıklar gibi kasıt unsuru bulunmayan eksikliklerin tespiti halinde komisyonca, eksikliğin giderilmesi için en fazla 10 iş günü süre tanınacak. Verilen sürenin sonunda yeniden denetim yapılacak.

İhlal hallerinde komisyon, eser sahiplerinin, bağlantılı hak sahiplerinin, diğer hak sahiplerinin veya ilgili alan meslek birliklerinin başvurusu üzerine, ihbar ve şikayetleri değerlendirerek veya resen zabıta ile harekete geçerek, ihale konu nüshaların yayınlanmasına ve çoğaltılmasına yarayan her tür aracı ve diğer delilleri toplayarak, taşınmaz olanlarını emanet altına aldıktan sonratoplanan delilleri cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusu ile sevk edecek. Cumhuriyet başsavcılığı, 3 gün içinde yetkili mahkemeden usulsüz çoğaltımın gerçekleştirildiği yerin kapatılmasını, burada bulunan nüsha veya yayınlara el konulmasını, bu konuda kullanılan teknik araçların mühürlenmesini, satışını talep edecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137