26 Kasım 2005 Cumartesi 00:00
Kosova'da Atatürk sevgisi bir başka
Kosovalı Ressam ve Yazar Ethem Baymak, Atatürk'ün, Balkanlar'daki uluslar üzerinde siyasal ve kültürel açıdan son derece önemli ve değerli olduğunu belirterek, "Atamız, adeta bir barış simgesi olarak algılanmaktadır" dedi ~|~ Uluslararası 6. Türk Kültürü Kongresi'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Baymak, Atatürk'ün, son yüzyılda Rumeli'de yaşayan birey ve topluluklarda bir lider olarak en çok örnek alınan kişi olduğunu kaydetti. Ulu Önder'e, Kosova'daki siyasal ve kültürel çevrelerde de çok değer verildiğini dile getiren Baymak, "Kosova'da yaşayan Arnavut, Boşnak ve Rom'ların halk edebiyatından başlayıp, plastik sanatında, felsefe görüşünde ve günlük hayatında dünyaya açılan pencerede Atatürk'ün insancıl ve barış misyonunu somut bir şekilde görmek mümkündür" diye konuştu.

Örnek lider Atatürk

Kosova'da, Atatürk'le ilgili birçok bilimsel araştırmanın yapıldığını vurgulayan Baymak, Arnavut bilim adamı ve araştırmacısı Prof. Dr. Gazmend Shpuza'nın "Atatürk ve Arnavutlar" adlı kitabında da Türk?Arnavut dostluğu ve Atatürk'ün Arnavut halkındaki etkileri ile varlığına dikkat çekildiğini kaydetti.
Baymak, kitaptan şunları aktardı: "Asırlar boyu Türk ve Arnavut dostluğu sürdü. Bu dostluğun pekişmesine, son yüzyılda Atatürk'ün kişiliği ve onun Türk milletine kazandırdığı devrimler vesile oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Arnavut milletine örnek bir liderdi. Bu örnek kişi, bundan sonra da örnek gösterilecektir."
Atatürk'e duyulan özel ilgi ve sempatinin, halk tarafından ağıt, özdeyiş, atasözü, deyim ve destanlarda da dile getirildiğini ifade eden Baymak, Kemalist reformları kasteden "Dua ile lamba sönmez, ancak silahla söndürülebilir" özdeyişinin, Kosova'da yaygın bir özdeyiş olduğunu belirtti.
Baymak, Arnavutlar'ın, Türkiye'nin büyük tarihi olayları ve gerçeklerinden ilham alarak; Atatürk'ün faziletleri ve yüksek niteliklerinin dile getirildiği bir halk destanı yarattığını da söyledi.

Arnavut halk edebiyatının değerli bir ürünü olan destanın, dokuz bölümden oluştuğunu kaydeden Baymak, destandan şu dizeleri aktardı:
"Yeni adı Paşa'ya biz taktık hey.
Yeni bir ad, büyük bir ad verdik hey.
Mustafa Kemal adını verdik hey.
Yedi kral hepten kalktı ayağa,
Mustafa Kemal'le durdu kavgaya.
Kim ki Türk'tür diniyle imanıyla
Hemen kalksın oturmasın ayağa
Bu şimdi son savaştır bilsin herkes."
Çanakkale Savaşında omuz omuza

Baymak, Kosova'da Arnavutlar kadar Boşnaklar'ın da Türk ulusuna karşı çok derin bir saygı ve sevgi duyduğunu ifade etti. Çanakkale Savaşı'na, Kosova'dan çok sayıda Arnavut ve Boşnak'ın katıldığını belirten Baymak, Boşnak halkının da bu olaya ilişkin anonim bir destan yarattığını kaydetti. Baymak, üç bölümden oluşan destandan şu dizeleri aktardı:
"Tüm erler bugün hazır olsun
Cumartesi saat on birde
Çocuklar hücuma geçmemiz gerek
Kim ki bu çetin savaş meydanında şehit olur ise siperde
Mustafa Kemal'e hakkını helal etmek gerek.
Onları unutmayacaktır Kemal
Dünya döndükçe."

Baymak, Kosova'daki öğrencilerin ve gençlerin, Türkiye ve Atatürk'e duydukları saygının daha da fazla olduğunu dile getirdi. Kosova'da okulları ziyaret ederek öğrencilerle röportajlar yaptığını kaydeden Baymak, "Büyük bir çoğunluk, Atatürk'e hayranlığını sözlü olarak ifade etmek bir yana, şiir defterlerinde en güzel dizelerini yazmayı da esirgememişler" dedi. Baymak, bazı öğrencilerin şiirlerinden örnekler verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.