17 Aralık 2005 Cumartesi 00:00
Kültürel varlıklara yeni yönetmelik
"Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ~|~

İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelik, yıpranan ve özelliğini kaybetmeye yüz tutmuş; kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarınca SİT alanı olarak tescil ve ilan edilen bölgeler ile bu bölgelere ait koruma alanlarının, bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilerek, bu bölgelerde konut, ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanları oluşturulması, tabii afet risklerine karşı tedbirler alınması, tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılmasını amaçlıyor.

Yönetmeliğe göre, yenileme projelerinin hazırlık ve uygulama sürecini yürütmek, yönlendirmek, denetim ve koordinasyonunu sağlamak, gelir ve giderlerini takip etmek, planlamasını yapmak amacıyla uygulama birimi oluşturulacak.
İl özel idarelerince, nüfusu 50 binin altında olan belde belediyelerinin sınırları içerisinde yapılacak yenileme alanı uygulamasında ilgili belediyenin görüşü alınacak.
Yetkili idareler tarafından yenileme alanı içinde kalan mülk sahiplerini veya bölge halkını uygulama konusunda bilgilendirmek üzeretoplantılar yapılarak görüşleri alınacak ve bunların katılımı sağlanacak.
Yetkili idare, öncelikle yenileme uygulaması yapacağı bölgeyi tespit ederek, sınırlarını belirleyecek, belirlenen yenileme alanında tüm çalışmaları yapmak üzere uygulama birimi görevlendirecek.
Yenileme alanının tespitinde, tarihi ve kültürel özellikler ile afet riskleri dikkate alınacak. Yenileme alanı kararı, yetkili idarenin meclis üye tam sayının salt çoğunluğunun kararı ile alınacak.
 Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki ilçe ve ilk kademe belediye meclislerince alınan kararlar, onaylanmak üzere büyükşehir belediye meclisine sunulacak.

Proje uygulaması 
Yenileme alanlarındaki yenileme uygulama projelerinin uygulaması, yetkili idareler tarafından yapılabileceği gibi, Toplu Konut İdaresi'ne, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına veya gerçek ve tüzel kişilere de yaptırılabilecek.
Büyükşehirlerde, büyükşehir belediyeleri tarafından başlatılmayan uygulamalar ilçe ve ilk kademe belediyelerince tek başına veya müşterek olarak yapılacak veya yaptırılacak.
Yenileme projelerinin uygulanması sırasında tabii afet riski taşıdığı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca belirlenen bölgelerde gerekli tedbirleri almak üzere yetkili idareler, yenileme alanlarında tasfiye de dahil olmak üzere gerekli düzenlemeleri yapabilecek veya yasaklar koyabilecek.
 Ortaya çıkan afet riskinin yenileme projelerinin uygulanmasını imkansız hale getirmesi halinde yetkili idare, yenileme alanındaki uygulamanın tamamını veya bir kısmını tasfiye edebilecek. Yenileme alanında uygulama süresi içinde mevcut taşınmazlar üzerinde her türlü yapılaşma, kullanım ve işletme konularında yetkili idare geçici kısıtlamalar koyabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137