19 Ocak 2006 Perşembe 00:00
Kütahya'nın konakları da bir başka
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Bozoğlu, "Kütahya evleri, kendine has iki ve üç katlı mimarileri, ahşap payandalı çıkmaları, pencere düzeni ve geniş saçaklarıyla genelde güneye bakacak şekilde yerleştirilmişlerdir. ~|~

Giriş katları, mutfak, kiler, depo ve tarım araçları için taşlık olarak düzenlenmiş, oturma, yatma, yemek yeme ve yıkanma işlerinin yapılabildiği odalar üst katlara konmuştur. Yaygın plan tipi iç sofalıda iki yüzlü, dış sofalıda üç taraflıdır. Tavan çıtakari, dolap, davlumbaz, sergen ve kapılar oyma işçiliklidir. Kütahya evleri birbirinin aynı değildir. Her birinin kendisine mahsus bir karakteri vardır" dedi.


Kütahya evlerine sahip çıkılması, korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için 18. yüzyıl Türk mimarisini barındıran Germiyan Sokak'taki evlerin İl Özel İdaresi'nce satın alınarak 'Kütahya Evlerini Yaşatma Projesi' kapsamında restore edilmekte olduğunu aktaran Bozoğlu, "2000 yılında Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce hazırlanan 'Kütahya Evlerini Yaşatma Projesi' İl Genel Meclisi'nde onaylanmış, Germiyan Sokak için rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre tasarımı projelerinin hazırlığına girişilmiştir. Merkez Pirler Mahallesi Germiyan Sokak'ta tescilli 7 taşınmaz İl Özel İdaresi kaynaklarından kamuya mal edilmiş, sokak bütünlüğü içinde ele alınan projeye tescilli yapılar arasında kalan taşınmazlar da dahil edilmiştir. Anadolu Üniversitesi'ne ihale edilen projeler tamamlanmış, Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca 18 Ocak 2002 tarihinde onaylanmıştır. Kütahya şehir kültürü kimliğinin korunması, mevcut örneklerin restorasyonu ve tarihi çevre koruma ve düzenleme çalışmalarımız; Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'nca hizmet ödülü, Avrupa Konseyi'nce onur bayrağıyla ödüllendirilmiştir" diye konuştu.


Tarihi şehir dokusunun korunması çalışmalarının Germiyan Sokak'ta yoğunlaştırıldığını dile getiren Bozoğlu, şunları kaydetti: "Sokakta tescilli 8 yapıdan 7'sinin rızaen kamulaştırılması tamamlanmıştır. Bu evlerin tamamı İl Özel İdaresi bütçesinden 145 bin 900 YTL bedelle kamulaştırılmıştır. İl Özel İdaresi kaynaklarından Anadolu Üniversitesi'ne 8 bin YTL'ye yaptırılan projelere Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alınmıştır. Bu evlerden İrvasa Evi 2004 yılında İl Özel İdaresi tarafından Kütahya Belediyesi'ne 21 bin 900 YTL'ye satılmıştır. Seyhan Konağı kamulaştırıldığı fiyata, yani 35 bin YTL'ye Dumlupınar Üniversitesi'ne (DPÜ) satılmıştır. 225 envanter numaralı konağın restorasyonu tamamlanmıştır. Germiyan Konağı, yeni fonksiyonlarıyla ihaleye çıkarılarak geleneksel konak hayatını yansıtacak kültür?sanat kafe olarak düzenlenecektir. Vakıf Konağı'nın onarım işlemlerinin yüzde 60'ı tamamlanmıştır. Bu sokaktaki Ispartalılar Konağı DPÜ tarafından kamulaştırılmıştır ve restorasyonu devam etmektedir. 2004 yılı içerisinde Germiyan Sokak'taki evlerden birinde restorasyon çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 220 bin YTL ödenek gelmiştir. Bu ödeneğin Kurular Evi'nin restorasyonu için kullanılmasına karar verilmiş ve 2005 yılı içerisinde ihalesi yapılarak restorasyonu tamamlanmıştır. Tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan Germiyan Sokak'taki çalışmalarımız devam edecektir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100