13 Ağustos 2005 Cumartesi 00:00
Ortak yapımlara yeni yönetmelik
"Sinematografik Ortak Yapımlar ve Türkiye'de Ticari Amaçlı Film Çekmek İsteyen Yerli ve Yabancı Yapımcılar Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, ikili ortak yapımlarda, yerli yapımcının katılım payı yüzde 10'dan az olamayacak
Çok taraflı ortak yapımlarda tarafların katılım payı oranları en az yüzde 5, en çok yüzde 80, kurmaca türdeki ortak yapımlarda oyuncuların ve teknik ekibin en az yüzde 10'u Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacak. Eserin üretiminde çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı elemanların sosyal güvencelerine ilişkin yükümlülükler yerine getirilecek. Ortak yapım sinematografik eserlerin jeneriklerinde, tanıtım ve reklam malzemelerinde ortak yapımcı ülkelerin her birinin adı açıkça belirtilecek. Bir ortak yapımın "yerli film" olarak kabul edilebilmesi için,  yerli yapımcının katılım payının en az yüzde 51 olması gerekecek. Yönetmeliğe göre, ortak yapımın onaylanması için başvurular, çekimlerin başlama tarihinden en az 2 ay önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilecek. Başvuruda herhangi bir eksiklik olması halinde durum başvuru sahiplerine yazılı olarak bildirilecek ve 15 gün içerisinde giderilmesi istenecek. Herhangi bir eksikliğin olmaması halinde ise engeç 7 gün içerisinde başvuru, sahibine gönderilecek. Bakanlık, en fazla mali katkı sağlayan tarafın görüşünü bildirmesinden itibaren en geç bir ay içerisinde değerlendirmeyi yapacak, kararını verecek ve sonucu 15 gün içerisinde başvuru sahiplerine bildirecek. En çok mali katkıyı sağlayan taraf ile Bakanlığın olumlu görüş vermesi halinde ortak yapım onayı verilmiş sayılacak.
Çekim izinlerinin verilmesi
Yerli yapımcı, film tamamlandıktan sonra 2 ay içerisinde Bakanlığa, filmlerin bir kopyasını verecek. Bunun yerine getirilmemesi halinde Bakanlıkça yerli yapımcıya bir ay süre verilecek. Yükümlülüğün bu süre içerisinde de yerine getirilmemesi halinde yerli yapımcı 2 yıl süreyle yeni bir ortak yapımda yer alamayacak. Filmlerin orijinal negatifleri ortak yapımcıların müşterek mülkiyetinde olacak ve tarafların birlikte kararlaştırdıkları bir yerde saklanacak. Taraflar, negatiflere serbestçe erişme hakkına sahip olacak.
Türkiye'de ticari amaçlı film çekmek isteyen yerli yapımcılara çekim izinleri, çekim yapılacak mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından, yabancı yapımcılar ve bunlar adına çalışan yerli yapımcılara ise Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından  verilecek. Türkiye'de gerçekleştirilecek yabancı film çekimlerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az bir mihmandarın çalıştırılması zorunlu olacak. Çekim izni için verilen bilgilerin gerçeğe aykırı olduğunun anlaşılması halinde iznin verildiği yetkili makam tarafından çekim izni iptal edilecek ve çalışmalar durdurulacak.
Yönetmelik hükümleri, TRT yapımları veya üçüncü şahısların yalnızca TRT yayınlarında kullanılmak üzere üreteceği, ithal edeceği veya TRT'nin yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişilerle ortak yapım veya sipariş verme yoluyla meydana getirecekleri filmler için  uygulanmayacak.
İstanbul-Mekan Tiyatro etkinlikleri sürüyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın düzenlediği ''Yeniden Köprü" başlıklı "İstanbulMekanTiyatro" festivali devam ediyor.
Festival kapsamında, bugün Bosna Halk Tiyatrosu'nun "Lanetli Avlu" adlı oyunu Yerebatan Sarayı'nda, İsveç Ulusal Gezi Tiyatrosu'nun "Elektra'nın Erkek Kardeşi" adlı oyunu Ihlamur Kasrı'nda, Üsküp Türk Tiyatrosu'nun "Azizname" adlı oyunu Galata Köprüsü'nde izlenebilir.
Şam Devlet Tiyatrosu'nun "Generalim" adlı oyunu Rumeli Hisarı'nda 14 Ağustos'ta, Kanada'dan Corpus Theatre'ın ''Uçanlar Sürüsü" adlı oyunu Sultanahmet Meydanı'nda, Irak Tiyatrosu'nun "Güle Güle Godot" adlı oyunu da Galata Köprüsü'nde 15 Ağustos'ta sunulacak. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137