30 Mayıs 2006 Salı 00:00
Osmanlı arşivlerine yoğun ilgi
Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü arşivinin internet ortamına aktarılmasıyla Türkiye'ye gelen yabancı araştırmacı ve bilim adamı sayısında ciddi oranda artış gözleniyor. ~|~

 

 


Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay, genel müdürlüğe bağlı İstanbul'daki Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı ile Ankara'daki Cumhuriyet Arşivi Daire Başkanlığında belgelerin, kurulan internet sitesine aktarıldığını belirtti. İnternet hizmetinin yurt içindeki araştırmacıların yanı sıra özellikle yurt dışındaki araştırmacılar açısından büyük kolaylık sağladığını dile getiren Sarınay, şunları söyledi:

"İnternete arşivdeki katalogları özet şeklinde koyduk. Araştırmacı, dünyanın neresinde olursa olsun, evinden, ofisinden katalogları tarıyor. 'Ben şu konuda çalışmak istiyorum' kararını verdikten sonra orada kendisine gerekli belgeleri seçip arşive hazırlıklı geliyor. Geldiğinde istediği belgeleri hemen temin edebiliyor. Eskiden araştırmacılar arşive gelip araştırmayı yapana kadar 15?20 gün geçiyordu. Hatta İstanbul'a Osmanlı arşivini incelemeye gelip aradığını bulamadan dönen insanlar bile olabiliyordu.Şimdi hazırlıklı ve bilinçli bir şekilde geliyor, aradığını buluyor, boşuna masraf ve zahmete girmemiş oluyor."

Sarınay, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 135 milyon belgenin bulunduğunu, bunların ise yaklaşık 1 milyar sayfaya denk geldiğini ifade etti. Şu ana kadar 135 milyon belgenin 5 milyonunu internet ortamına aktardıklarını kaydeden Sarınay, şöyle dedi: "Devasa bir arşivle karşı karşıyayız. Bunları elimizden geldiği kadar internete aktarmaya çalışıyoruz. Şu an için tüm verilereancak özet şeklinde ulaşılabiliyor. Ayrıca belgeler çok eski. 500 yıllık belgeler var. Bunları normal bir tarama sistemi ile tarayamıyorsunuz. İtina ile soğuk ışık, dijital büyük kameralar vasıtasıyla dijital ortama aktarıyoruz. Hedefimiz süreç içerisinde belgelerin tamamını dijital ortama almaktır."

Tarihi belgeler korunuyor

Tarihi belgelerin dijital ortama aktarılmasının, belgelerin korunması açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Sarınay, şu bilgiyi verdi: "Bu tarihi belgeler herhangi bir kitap gibi düşünülmesin. Bunlar otantik, tek nüsha ve eşi olmayan belgelerdir. Siz kütüphaneden bir kitabı kaybederseniz piyasadan aynısını bulabilir veya başka bir kütüphaneden fotokopi çektirip eksikliği giderebilirsiniz. Ancak bizimböyle bir şansımız yok. Belgeler süreç içerisinde incelendikçe ister istemez yıpranabiliyor. Belki böyle giderse 50 sene sonra belgenin ortadan kalkması tehlikesi bile ortaya çıkabilir. Dijital ortama çekmekle bu tehlikeyi de önlemiş oluyoruz. Şimdi dijital ortama taşıdığımız belgeleri istendiğinde, araştırma salonlarına kurduğumuz bilgisayarlar üzerinden inceletiyoruz. Belgenin orijinalini depodan çıkarmıyoruz."

Taliplisi o kadar çok ki

Dünyadaki birçok ülkenin geçmişte Osmanlı coğrafyası içerisinde bulunmasından dolayı, Osmanlı arşivine ihtiyaç duyduğunu belirten Sarınay, Balkanlar, Arap dünyası, Akdeniz, Ortadoğu ve Kafkaslar gibi Osmanlı coğrafyasında bulunan ülkelerin yanı sıra ABD, Japonya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden de birçok araştırmacının arşivleri incelemeye geldiğini dile getirdi.
 Sarınay, şunları söyledi: "Şu anda arşivlerimizde en çok araştırma yapan ülkelerin başında ABD geliyor. Japonya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkeler bunu takip ediyor. Özellikle çok milletli, çok dinli bir ülke olan ABD, Osmanlı'yı bir laboratuvar gibi görüyor, çok değişik boyutlarıyla inceliyor. Sosyal, iktisadi yapısı, azınlık idaresi, şehir hayatı, siyasi yapı, toplumlar arası ilişkiler gibi birçok açıdan gelip araştırıyorlar. Bu vesileyle geçmiş medeniyetimizin dünyanın pek çok ülkesine tanıtılması açısından da olumlu bir açılım olduğunu düşünüyoruz."

Türk araştırmacılar ne duruyor?

Ermeni soykırımı iddialarına yönelik Osmanlı arşivinden birçok belgenin Latin harflerine çevrildiğini ve bu belgelerle iddiaların çürütüldüğünü ifade eden Sarınay, alevlendirilmesi muhtemel yeni birtakım soykırım iddialarına yönelik ellerinde birçok doküman olduğunu, Türk araştırmacıların bunlarla ilgili çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.

 Sarınay, şöyle dedi: "Türk milletine başta Ermeni meselesi olmak üzere bugün dünyada belgeye, bilgiye dayanmayan birçok iftiralar atılıyor. Bunları çürütmek için başvuracağımız ana kaynak arşivlerdir. Ermeni soykırım iddialarının ardından Yunanistan'da Pontus soykırımı iddiaları dolaşıyor. İsveç merkezli olarak Türklerin Süryanilere soykırım uyguladıkları iddiaları gündeme getiriliyor. Türk araştırmacıların şimdiden arşivlere gelerek bu iddialar ile ilgili Osmanlı arşivlerini tarayıp sağlıklı araştırmalar yapması büyük önem taşıyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.