16 Ocak 2002 Çarşamba 00:00
Osmanlıca belgeler arşivde
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, elinde bulunan Osmanlıca belgeleri, ayıklama ve tasnif işlemlerine tabi tutmaksızın, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne devredecek.

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşiv Yönetmeliği'nde yapılandeğişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, cari işlemlerde fiilen rolü bulunan, saklanmaları belirli sürelerde kanun ve diğer mevzuatla tayin olunan ile herhangi bir davaya konu malzeme, "imha edilebilecek malzeme" listesinde yer almış olsa dahi, malzemede belirtilen süre ve mevzuatın tayin ettiği zaman sınırı içerisinde veya davanın sonuçlanmasına kadar, ayıklama ve imha işlemine tabi tutulamayacaklar.

Ayrıca, taşra arşivlerinde bulunan, kullanılmasına ve muhafazasına lüzum görülmeyen her türlü malzemenin ayıklama ve imhası, oluşturulacak "Taşra Arşivi Ayıklama ve İmha Komisyonları"nca yapılacak.

Yeni düzenlemeye göre, Ayıklama ve İmha Komisyonları, üye tam sayısı ile toplanacak ve kararlarını oy çokluğu il~|~e alacak. Oyların eşit çıkması halinde, söz konusu malzemenin muhafazasına karar verilmiş sayılacak. İmhası reddedilen malzeme, sonraki yıllarda ilgilikomisyonlarca yeniden gözden geçirilebilecek.

İmha edilecek malzeme

Öte yandan, kurum arşivinde hazırlanan imha listeleri, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün uygun görüşü alındıktan sonra, Genel Müdür'ün onayının ardından kesinlik kazanacak.

Eski düzenlemede, imha edilecek malzemenin, kağıt hammaddesi olarak kullanılmak üzere SEKA'ya gönderilmesi öngörülürken, yeni düzenlemede "imha edilecek malzemenin başkaları tarafından görülüp okunması mümkün olmayacak şekilde özel makinelerle kıyılarak, kağıt hammaddesi olarak kullanılmak üzere değerlendirilmesi" öngörülüyor.

Yeni düzenlemeye göre ayrıca, özelliği gereği imha şekli kendi mevzuatında belirlenmiş malzemenin imhası hakkında, ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Ayrıca, imha edilecek malzeme, iğne, raptiye, tel gibi madeni kısımlardan ve karbon kağıtlarından ayıklanacak. Kullanma imkanı bulunan klasör ve dosyalar ise ayrılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132