21 Temmuz 2009 Salı 00:00
Peygamberler şehri Şanlıurfa
Urfa, peygamberlere izafe edilen makamları ile tarih boyunca 'Peygamberler Şehri' veya 'Peygamberler Diyarı' adıyla anılmıştır. Bu özellikleriyle Şanlıurfa, dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. ~|~

 

Şanlıurfa'nın "Yeryüzü coğrafyasında önemli, özel ve kadim şehirler vardır" diyen Şanlıurfa İl Kültür Turizm Müdürü Selami Yıldız, "Bu şehirler geçmişten günümüze tarih, bilim, hukuk, inanç, kültür, sanat, edebiyat, medeniyet, uygarlık gibi insanlık kültürünün oluşumuna ve gelişimine mekan olmuş önemli merkezlerdir. Bu şehirler doğuda Mekke, Medine, Kudüs, Urfa'dır. Şanlıurfa kadim bir şehirdir, yani kuruluş tarihi kesin olarak tespit edilemeyen en eski şehirlerden biridir. Rivayetlere göre Hz. Adem eşi Hz. Havva ile birlikte hayatının bir evresinde gelip bu bölgede yerleşmiş ve ilk buğdayı Harran ovasında ekerek çiftçilik tarihini buradan başlatmıştır. Ünlü tarihçi Ebul Farac'a göre Şanlıurfa, Nuh tufanından sonra kurulan ilk şehirlerden biridir" dedi.

İslam mimarisinin en güzel örnekleri
Harran?Eyyub Nebi yolu güzergahı üzerindeki tarihi Harran şehri, 8 kilometrelik şehir suru, sur içindeki gözetleme kuleleri, 6 adet şehir kapısı, İslam mimarisinin en eski yapısı Harran Ulu Camii, Harran Üniversitesi, gök cisimlerini incelemek için gözetleme kulesi, 3 katlı iç kalesi, dünyada başka örneği olmayan konik Harran evleriyle hala ayakta durmakta ve direnmekte olduğu belirtildi. "Harran şehri girişindeki Şeyh Hayat El?Harrani Türbesi,Hz. Yakub Kuyusu ve Harran şehri çıkışındaki İmam Bakır Türbesi Harandaki kültürel mirasa artı değerler katmaktadır" diye konuşan Yıldız, "Bu yüzdendir ki, Harran 'Dünya Kültür Mirası'na girmesi gereken çok önemli bir kenttir. Yine bu güzergah üzerindeki Hanel Barur Kervansarayı, Bazda Mağaraları, Çoban Mağaraları, ismini Şuayb peygamberden alan Şuayb Şehri, Şuayb Şehri'ndeki Hz. Musa Kuyusu ve güzergahın devamındaki Çimdin Kale, Kızlar Sarayı ile Hz. Eyyub peygamberi ve eşi Hz. Rahme'yi, Hz. Elyesa peygamberi bağrında saklayan Eyyub Nebi beldesi en önemli tarihi yerlerdir" dedi.

Birçok peygamberin uğrak yeri
Şanlıurfa, birçok peygamberi bağrından çıkarmış, birçok peygamberin uğrak yeri olmuş ve bu yüce insanlara ev sahipliği yapmış bir şehir olarak anıldığını belirten Yıldız, "Yazılı ve sözlü kaynaklardan aktarılan bilgilere göre; Hz. Adem hayatının bir evresinde Harran ovasında tarımla uğraşmış, ilk buğdayı burada ekmiştir. Hazreti İbrahim Urfa'da doğmuş, Nemrutla bir şekilde mücadeleye girmiş, Urfa'da ateş serin ve selamet olmuştur. İbrahim Peygamber'in oğlu İshak, baba vasiyetine istinaden Harran'a gelip evlenmiştir. Hz. Yakup Kardeşi İys'in gazabından kaçarak Harran'a gelmiş, Harran'da dayısı kızıyla evlenmiş ve 15 yıl kadar Harran'da çobanlık yapmış, Hz. Yusuf iki yaşında iken Yakup ailesi Kenan eline göç etmiştir. Hz. İbrahim'in soyundan gelen Hz. Eyyub Şam diyarından gelerek Eyyubnebi Beldesi'ne gelip yerleşmiş bu bölgede sabrın sultanı olmuş, vefatının akabinde bu beldeye defin edilmiştir. Hz. Eyyub peygamberi görmeye gelen Hz. Elyasa, Hz. Eyyub'a ulaşmaya ramak
kala O'nu göremeden Eyyubnebi beldesinde vefat etmiş ve bu beldeye defnedilmiştir. Hz. Musa Mısır'da bir Kıpti'yi öldürüp kaçtığında gelip sığındığı yer Şuayb Şehri olmuştur. Hz. Musa, Şuayb peygamberin yanında kalarak çobanlık etmiş ve ünlü asasını Şuayb peygamberden alarak buradan Tur Dağına çıkmıştır. Urfa, peygamberlere izafe edilen makamları ile tarih boyunca 'Peygamberler Şehri' veya 'Peygamberler Diyarı' adıyla anılmıştır. Şanlıurfa, kültür turizminde dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Peygamberlerin birçoğu bu topraklarda yaşamış, Kur'an'da yer alan kıssaların birçoğu da bu topraklarda geçmiştir. Şanlıurfa, sahip olduğu kültür ve turizm potansiyeliyle adeta uyuyan bir devdir. Urfa, İbrahim Peygamberin cömertliği, Eyyüp peygamberin sabrı, Yakup ve Musa Peygamberin aşkını yaşatan eşsiz bir şehirdir" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137