16 Aralık 2003 Salı 00:00
Piri Reis'e büyük haksızlık
Erol İzdar, Piri Reis'in daha iyi anlaşılabilmesi için "Kitab?ı Bahri (Denizcilik Kitabı)"nın iyi okunması gerektiğini belirtti. Piri Reis'in orijinali Topkapı Sarayı'nda olan Denizcilik Kitabı'nda yüzlerce harita ve krokiyle zenginleştirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. İzdar, şöyle konuştu: "Eserde, Akdeniz'i bütün sahilleri, adaları, limanları ve kıyılarıyla birlikte tek tek ele almış, bu yerlerin meteoroloji, iklimve bitki örtüsü özelliklerini, büyük isabetle kaydetmiştir. 1521 yılında tamamladığı eserini, bazı düzeltmeler yaptıktan sonra 1525'te Kanuni'ye sunmuştur. Eserde, Amerika kıtasının keşfinden de bahsedilmekte ve dünyanın küre şeklinde olduğu açıkça belirtilmektedir."

"Orijinal olduğunu kanıtlayan deliller çok"

Piri Reis'in kendi eliyle ceylan derisine çizdiği "Amerika Haritası" olarak bilinen Atlas Okyanusu haritasının da orijinalinin Topkapı Sarayı'nda bulunduğunu kaydeden İzdar, bunun ünlü denizcinin çizdiği atlastan bugüne kalan bir pafta olduğunu belirtti. Prof. D~|~r. Erol İzdar, haritanın Piri Reis'e ait olduğunu kanıtlayan çok önemli bilgiler bulunduğunu ve bunların delil sayılabileceğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kolomb'a ait' iddiası doğru değil

"Pafta, bazı kısımları yırtılmış iki haritadan oluşmaktadır. 1513 tarihinde çizileni, Amerika'nın keşfinden 21 yıl sonradır. Bazı batılı bilim adamları bu nedenle, haritanın Cristof Kolomb'a ait olduğunu iddia etmişlerdir. Bu iddiaların hiç bir dayanağı yoktur. Çünkü Kolomb, böyle bir harita çizmiş olsa, bunun bir örneğini mutlaka kendi krallığına vermesi gerekirdi. 1528 tarihli ikinci haritada Piri Reis, Amerika ve Atlas Okyanusu'nun Avrupa ve Afrika kıyılarını, adalarını, ülkelerini, Amerika ve Afrika'da insan girmemiş çok yere Türkçe isimler vererek göstermiştir. Örneğin amcası Kemal Reis'in keşfettiği Papağan Adaları, halen Türk Adası olarak geçiyor."

Türk denizciliğinin gelişimi

Piri Reis'in eserlerinin 15 ve 16. yüzyıllarda Türk denizciliği ve biliminin hangi aşamada olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan İzdar, ''Haritaların ilki bile, Avrupa'da 1528 yılında Glole Dore tarafından çizilen Amerika haritasından daha doğrudur. Piri Reis'in haritalarında Grönland'dan Florida'ya kadar olan sahiller sekiz renkle çizilmiştir"dedi. Piri Reis'in, haritalarını Mısır'da bir yıl müşaviri olduğu Veziriazam Damat İbrahim Paşa'ya da göstererek, Amerika'ya okyanus geçmeye uygun ölçülerde bir filo gönderilmesini teklif ettiğini anlatan İzdar, Paşa'nın bu teklifi lüzumsuz görerek reddettiğini belirtti. Piri Reis'in haritaları bilim adamları arasında uzun yıllardır tartışmalara neden olurken, haritaların o dönemin bilgisiyle nasıl çizilebildiği konusunda bilimsel araştırmalar yapıldı. Yazar Eric Von Daniken "Tanrıların Arabaları" adlı eserinde, uzaydan gelen yaratıkların, bu bilgileri Piri Reis'e aktardığını, aksi takdirde o tarihlerde kutuplara kadar böyle haritaların çizilemeyeceğini iddia etmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.