24 Mayıs 2005 Salı 00:00
Pontus yılanı
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fatih Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mesut Çapa, "350 bin Rum'un yaşamadığı bir bölgede, 350 bin kişinin soykırıma uğratıldığını iddia etmek hayal mahsulünden başka bir şey değildir" dedi.
Pontus hesabına çalışan dernekler
Çapa, Yunanistan'ın Pontus konusundaki en çarpıcı faaliyetinin bu amaçla kurduğu dernekler olduğunu belirterek, "Yunanistan yurt içi ve yurt dışında 176 adet Pontus derneği kurdurmuştur" diye konuştu.
Yunanistan'da sözde "Pontus soykırımı" iddialarının 1985 yılından itibaren giderek arttığını ifade eden Çapa, şunları söyledi:
 "Yunanistan Pontus konusunu soykırım olayı olarak uluslararası kuruluşlar nezdinde gündeme getirmektedir. Yapılan kongrelerde, yayınlanan kitap, makale ve bildirilerde Türklerin 350 bin Pontuslu'ya soykırım uyguladığı iddia edilmektedir. Bu iddialarda soykırımın iki aşamada gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Birincisi 1916?1918 yılları arasında yani 1. Dünya Savaşı sırasında, ikincisi de Mustafa Kemal Paşa'nın liderliği döneminde yani 1919?1923 yılları arasındadır.Bu dönemlerde Türkiye'de yaşayan 700 bin Pontuslu'dan 350 bininin katliam ve sürgün metotlarıyla yok edildikleri iddia edilmekte ve sadece 180 bininin Yunanistan'a dönebildiği belirtilmektedir." Mütareke döneminde Doğu Karadeniz'de toplam 250?260 bin civarında Rum'un yaşadığını kaydeden Çapa, "Dolayısıyla 350 bin Rum'un yaşamadığı bir bölgede, 350 bin kişinin soykırıma uğratıldığını iddia etmek hayal mahsulünden başka bir şey değildir. Kaldı ki mübadele ile Yunanistan'a ulaşan bölge Rumlarının sayısının 180 bin olduğu Yunanistan tarafından da doğrulanmaktadır. Bu rakama Yunanistan dışında ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göç edenleri ekleyecek olursak sayı 210 bin civarına ulaşmaktadır. Yaklaşık 250?260 bin insandan 210 bini Yunanistan ve diğer ülkelere göç ettiğine göre kaç kişinin öldüğü veya kaybolduğu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır" dedi.
Soykırım iddiaları bir entrika
Yunanistan'ın tarihi gerçekleri gözardı ederek Ermeni ve Kürt sorunlarının yanı sıra yeni bir argüman olarak Pontus soykırım iddialarını da Türkiye'ye karşı kullanmaya çalıştığını belirten Çapa, şöyle devam etti: "Tarihi ve ilmi gerçeklere rağmen Türkiye ile gerginlik ve sürtüşmeyi milli politikası haline getiren Yunanistan, 19 Mayıs gününü sözde Pontus soykırımını anma günü olarak kabul eden yasa çıkarmıştır. 24 Şubat 1994'de Yunan Parlamentosu'nda oybirliğiyle kabul edilen bu yasa, 7 Mart 1994'de Yunanistan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Kıbrıs Rum Yönetimi Temsilciler Meclisi de aynı yönde karar almıştır."
Asıl katliama Türkler maruz kaldı
Atatürk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi ve Karadeniz Bölgesi ile çalışmalar yapan Salim Gökçen ise son yıllarda Ermenilerin dünya kamuoyunu yanlarına almak amacıyla Türkiye'de Ermeni soykırımı yapıldığı yolundaki yalan ve iftira dolu kampanyalarının ardından, bazı ülkelerin bu yönde destekleyici uygulamalar başlattığını ve bazı kararlar aldığını söyledi. Yunanistan'ın da bunu fırsat bilerek 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkler tarafından Anadolu Rumları'na, özellikle Doğu Karadeniz Rumları'na yönelik soykırım yapıldığı yolunda iftiralar ortaya atmaya başladıklarını ifade eden Gökçen, "Tarihin gerçeklerinden uzak iftira dolu bu iddiaların aksine, asıl katliam ve soykırım hareketine Anadolu Türklüğü maruz kalmıştır. Gerek Karadeniz Bölgesi'ndeki Pontus çeteleri gerekse daha sonra İzmir'e çıkan ve Anadolu'nun içlerine kadar ilerleyen Yunanistan ordusu, bu hareketlerin doğrudan içinde bulunmuşlardır" diye konuştu.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100