07 Temmuz 2002 Pazar 00:00
Rahat film çekecekler
Yabancı film şirketlerine çekim izni verilmesi için yaklaşık iki ay süren prosedürün azaltılması konusunda çalışmak üzere Genelkurmay, MİT Müsteşarlığı ve ilgili bakanlıkların temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturuldu. Türkiye`de çekilmek istenen iki dev Hollywood filmi Bruce Willis`in rol aldığı ``Armagedon`` ve 19. James Bond filmi ``The World İs Not Nough`` ile Angelina Jolie`nin ``Lara Croft``u canlandırdığı ``Tom Raider 2``nin, Türkiye`deki bürokratik engeller yüzünden başka ülkelerde çekildiğini belirten Kültür Bakanlığı, konunun taraflarını bakanlıkta topladı.

Yeni yasal düzenlemeler

Toplantıya, Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve Gümrük müsteşarlıkları ile İçişleri, Dışişleri, Maliye, Orman, Çevre bakanlıkları ve TBMM Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığı temsilcilerinin katıldı. Türkiye`de film çekmek isteyen film şirketleri ve çekim ekiplerinin çeşitli güçlüklerle karşılaştığı, zaten çok fazla olan yasal prosedürlerin ise ağır işlediği belirtilen to~|~plantıda, oysa bazı komşu ülkelerin yabancı film şirketlerine bazı teşvik edici ayrıcalıklar tanıdığı ve yasal prosedürleri olabildiğince azalttığı hatırlatıldı. Toplantıda, bugüne kadar Türkiye`nin içinde bulunduğu terör ortamı nedeniyle bazı haklı gerekçeleri olabilecek bu prosedürlerin, Türkiye`nin girdiği huzur ortamı dolayısıyla azaltılması, hatta kaldırılması görüşü dile getirilirken, tanıtıma katkısı olabileceği düşünülen filmlerin çekimleri için teşvik edici ortam yaratılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda, yabancı film şirketlerinin izin işlemlerini kolaylaştırıcı ne gibi yasal düzenlemeler yapılabileceği ve bu prosedürlerin ne şekilde azaltılabileceği konularında çalışma yapmak üzere bir çalışma grubu da oluşturuldu.

Türkiye'ye ilgi artıyor

Bakanı İstemihan Talay, bürokratik formalitelerin azaltılıp yeni yasal düzenlemeler yapılmasının, Türkiye`yi uluslararası film şirketleri için cazibe merkezi haline getireceğine inandığını söyledi. Türkiye`nin tanıtımına büyük katkı sağlayabilecek film çekimi taleplerine, bakanlıklar arasında koordinasyon eksikliği ve ilgili yasalardaki çelişkiler nedeniyle zamanında yanıt verilemediğini bildiren Talay, oluşturulan çalışma grubunun, bu konunun en kısa zamanda çözümlenmesi için çalışma yapacağını kaydetti. Dünya Kupası karşılaşmalarında Türk Milli Futbol Takımı`nın elde ettiği büyük başarının da Türkiye`ye olan ilgiyi ve talebi artıracağına inandığını ifade eden Talay, bu nedenle bu konudaki yeni düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, Türkiye`de film çekmek isteyen yabancı film şirketlerinin başvurularına, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri, İçişleri, Çevre, Turizm, Kültür, Maliye ve Orman bakanlıkları, MİT ve Gümrük müsteşarlıkları, TBMM Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalar sonucunda, yaklaşık 2 ayda yanıt veriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.