25 Kasım 2001 Pazar 00:00
Ramazan ve Eğitim
Cazibe IRMAK

Ramazan, Müslümanların özlemle beklediği, rahmet ayı olarak bilinen insanın hayatına getirdiği farklı bir yaşayışla, onu üstünlüklere taşıyan yüce bir ay. Daha iyiye ve doğru olana erişme imkanına kavuşturan ibaretlerle kişinin benliğini terbiye eden, gönülleri coşku ve hazla kaplayan, kalpleri arındıran kutsal günlerin bilinciyle hareket etmektir Ramazanı yaşamak. Her müminin davranışlarına çeki?düzen verme fırsatına kavuştuğu, olumsuz alışkanlıkların tutsağı olmaktan vazgeçip Yüce Allah'ın Hz. Peygamber (sav)'in gösterdiği aydınlık yolda yürümek için imkanların bulunduğu kurtuluş günleridir, Ramazan. İnsanın kendi iç dünyasında yaşadığı çelişkilerden kurtularak, çatışmalardan sıyrılarak, bağışlanma umudunun huzuru, yardımlaşma, barışma ve kardeşliğin pekişmesinin hazzıyla yürüklerin ferahlamasını sağlayan Rabbimiz'in sunduğu hediye olarak değerlendirmeliyiz Ramazan ayını.

Elbette ibadetlerin yoğun biçimde yapıldığı yardımlaşmanın arttığı, güzel ve olumlu davran~|~ışların benimsendiği bu mübarek günlerde çocuklar Ramazan ayının feyiz ve bereketinden uzak kalmamalıdır. "Bir babanın çocuğuna bırakacağı en değerli miras iyi bir terbiyedir" Hadis?i Şerifi üzerinde düşünmek ve çocuklara gereksinim duyduğu eğitimi yaşına uygun olarak vermek ailenin görevi olmalıdır. Örneğin, ibadete başlamanın coşkusuyla temizlik alışkanlığı, dargın durmama, iyilik etme, güzel sözle saygılı konuşma gibi pek çok özelliği kazandırmak mümkündür çocuklara. Allah'a iman bilincini kazanarak yaşama geçiren çocuk, arkadaşlarına ve doğadaki tüm canlılara zarar vermekten çekinir. Davranışlarını herkesten önce kendisi denetleyerek yanlışlıklardan uzak durmaya çalışır. İnsanlara olan saygı ve sevgisini imandan bir parça olarak kabul ettiğinde, insana hizmeti üstün görev sayıp, yaptığı işte dürüst, hoşgörülü, sevecen olur, kazancının helal olmasını ister her an.

Çocuklarımıza gelecek hazırlarken onların inanç ve ibadet gereksinimlerini de karşılamak durumunda olduğumuzu gözardı etmemeliyiz yetişkinler olarak. Çocuk için yücelmenin yolu ve yöntemi; dinimizin önerdiği üstün ahlak anlayışını hayatına geçirmesiyle başlar. Elbet bu konuda çocuğa örnek olarak ışık tutacak kişiler öncelikle anne babadır. Gerek iman, gerekse ibadetler konusunda baskıdan uzak çocuğu incitmeyen bir eğitim tarzının çocuğun üzerindeki olumlu etkileri görülür. Anlayış ve hoşgörülü biçimde ibadete yönlendirme çocuk üzerinde özendirici olacağından çocuk ibadeti severek yapar. Onları yönlendirirken dini bilgileri doğru öğreten kitap ve dergiler armağan etmemiz de özendirici olabilir.

Çocukları çok seven Peygamber Efendiniz(sav)'in yolunda yürümek, çocuklara karşı sevgi dolu ve sabırlı olmaktır. "Cennet anaların ayaklarını altındadır" hadisiyle Peygamberimizin yücelttiği ideal anne olmak için çocukların eğitimine gereken özeni ve fedakarlığı göstermek gerekmiyor mu? Çocuklarının bakımı ve eğitimi konusundaki sorumluluklarını tam ve doğru olarak yerine getirmek isteyen aileler dinimizin emirlerini ve yasakladıklarını öğretmeyi ihmal etmemelidir. Böylece çocuklarının dünyasındaki güzellikleri görerek Allah'a şükrederken çocukları da İslam dininin nurlu yolunda geleceğe güven, huzur ve umutlu yürüyecektir.

Dinimizin yüce değerlerini zihnine ve kalbine yerleştirerek yetişen çocuklarımızla birlikte nice Ramazanlara ulaşmak dileğiyle.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.