08 Kasım 2005 Salı 00:00
Raylarda tarihe yolculuk
Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda bulunan yüzlerce yıllık tarihi eserlerin bir bölümü, Atina metrosunda
olduğu gibi Yenikapı ve Üsküdar'daki "müze?istasyon"larda sergilenecek ~|~ İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü İsmail Karamut, Marmaray Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar hakkında yaptığı açıklamada, proje kapsamında Yenikapı, Üsküdar, Sirkeci, Cağaloğlu ve Yedikule'de kazı yaptıklarını hatırlattı. Karamut, "Bu arkeolojik kazılarda, İstanbul'un tarihini aydınlatabilecek yeni ve önemli bilgilere ulaştık" dedi.

Marmaray Yenikapı istasyon alanının antik kaynaklarda Bizans dönemine ait "Theodosius Limanı" olarak bilindiğini ifade eden Karamut, limanın MS 379?395 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Theodosius tarafından yaptırıldığını, daha sonra doldurulduğunu, Geç Osmanlı döneminde ise bostan olarak kullanıldığını söyledi. Buradaki kazıların ilk bölümünde Geç Osmanlı dönemine ait tarihi eserlere rastladıklarını anlatan Karamut, kazı alanında 18?19. yüzyıllara ait 2 ayrı yapıya ait temel ve duvar kalıntıları, taş döşeli bir yol ve keramiklere rastlandığını belirtti. Karamut, bölgede ayrıca içi amforalarla dolu 11. yüzyıla ait olduğu sanılan bir tekne batığı bulunduğunu kaydederek, burada başka tekne batıklarına rastlandığını, birinin de yelkenli olduğunu dile getirdi.

İsmail Karamut, Teksas Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cemal Pulak ve İstanbul Üniversitesi uzmanlarının yaptıkları çalışmalarla alana bir konservasyon havuzu inşa edildiğini, batık teknenin çizimi yapıldıktansonra konservasyon işlemleri gerçekleştirilerek koruma altına alınacağını söyledi.
Karamut, Yenikapı'daki çalışmaların ikinci bölümünde de Roma dönemine ait bir duvar kalıntısı, Bizans dönemine ait kandiller ve kemerli bir galeri bulunduğunu ifade etti. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Karamut, Yenikapı alanında üstten alta doğru cumhuriyet döneminden başlamak üzere Geç Osmanlı (18?19. YY), Osmanlı (15?17. YY), Bizans (8?13. YY) dönemlerine ait tarihin gün ışığına çıkarıldığını ve çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Müze? İstasyonlar yapılacak

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile işbirliği halinde çalıştıklarını anlatan Karamut, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kurul, Yenikapı'da ortaya çıkan kalıntılarla entegre edilecek bir 'müze?istasyon' projesinin geliştirilmesini istedi. Batık tekne kalıntısı, bakımı yapıldıktan sonra gerekli koruma ve sergileme koşulları sağlanan 'müze?istasyon' alanında sergilenecek. Marmaray Projesi sorumluları, buna göre bir proje hazırladı. Proje, Kurul'da genel hatlarıyla kabul gördü. Böylece Yenikapı'daki arkeolojik kazılarda bulunan tarihi mimari kalıntıların bir bölümü, istasyon içinde entegre edilerek korunacak. Bir bölümü de istasyon içinde yapılacak müzede sergilenecek."

Unesco denetimleri

İsmail Karamut, Cağaloğlu'da yapılan çalışmalarda ise 20. yüzyıla ait dükkan ve depolara ait temel kalıntılarına rastlandığını, bunların kaldırılması ve altyapı aktarım çalışmalarının bitirilmesinin ardındankazılara yeniden başlanacağını söyledi. Sirkeci'deki kazılarda da Bizans dönemi temel kalıntılarına rastlandığını ifade eden Karamut, tren peronlarından birinin kaldırılması çalışmaları nedeniyle kazıya ara verildiğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.