18 Ağustos 2001 Cumartesi 00:00
Röntgenciliğe bilirkişi onayı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), "Biri Bizi Gözetliyor" programı nedeniyle verdiği bir günlük yayın durdurma cezasına karşı yapımcı şirketin açtığı davada, bilirkişi RTÜK aleyhinde görüş bildirdi.

Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkişi, "Biri Bizi Gözetliyor" yarışmasında, toplumun genel ahlak ve huzuruna, Türk aile yapısına aykırı olabilecek; çocukların fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimine olumsuz etki edebilecek sahnelere rastlanmadığı sonucuna vardı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen Prof. Dr. Belka Özdoğan, Prof. Dr. Emine Akyüz ve Prof. Dr. Tanju Gürkan'dan oluşan bilirkişi, 12 Şubat 2001 tarihinde başlayan ve 100 gün süren, 8'i erkek 7'si kadın 15 yarışmacının banyo ve tuvalet hariç her hareketinin yaşadıkları eve yerleştirilen kameralarla gözlendiği yarışmayı değerlendirdi.

Bilirkişi, mahkemeye sunduğu raporda, yarışmada, "toplumun genel ahlak ve huzuruna, Türk aile yapısına aykırı olabilecek, çocukların fiziksel, zihin~|~sel, ruhsal ve ahlaki gelişimine olumsuz etki edebilecek sahnelere rastlanmadığını" bildirdi.

AİLE YAPISI SAĞLIKLI OLURSA BİRŞEY OLMAZMIŞ

Raporda, çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve ruhsal gelişimini onun kendi yaşamındaki "yaşantıları, aile yapısı ve çevresindeki değerlerin" etkilediğini ifade eden bilirkişi, "Yapılan araştırmalar çocuğun içinde bulunduğu aile yapısı sağlıklı olduğu takdirde televizyonda izlediklerinin onun gelişiminde fazla etkili olmadığını göstermektedir" görüşünü savundu.

Bilirkişi, ayrıca raporda şu görüşlere yer verdi:

"Program genel olarak değerlendirildiğinde, eğitsel bir yanının olmadığı, bireyler arasındaki diyalogların örnek alınabilecek tarzda olmadığı, gençlere aktif ve kültür yönü ağırlıklı bir yaşam tarzını özendirmediği, gençleri eleştirici, senteze giden ve yaratıcı özellikler içeren düşünce biçimlerine yönlendirmediği kanaatine varılmıştır."

RTÜK'ÜN GEREKÇELERİ

RTÜK'ün yarışmanın 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un "Genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına aykırı" yayın yapılmaması ve "Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek" yayın yapılmaması ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Show TV'ye bir günlük yayın durdurma cezası vermişti.

Üst Kurul, yayın durdurma cezasına, "programın çocuk ve genç izleyiciler üzerinde başkalarının özel yaşantılarını izleme arzularını arttırabilecek şekilde sunulduğu"nu gerekçe olarak göstermişti.

Programa katılan, "35 yaşındaki bir kadın yarışmacının 19 yaşındaki bir erkek yarışmacıyla olan yakınlığının ve bu olayın teşhirinin gençler üzerinde olumsuz etki yaratacağına" dikkati çeken Üst Kurul, ayrıca tüm yarışmacıların "özel hayatlarını sergileyerek para kazanmayı hedefledikleri"ne işaret etmişti.

RTÜK'ün bu kararı üzerine yarışmanın yapımcısı A.K.S. Televizyon Reklamcılık San. Tic. A.Ş. Ankara 4. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali istemiyle dava açmıştı.

REKOR DERECEDE ŞİKAYET GELMİŞTİ

Öte yandan "Biri Bizi Gözetliyor" yarışması, RTÜK tarihinde şikayet rekoru kırmıştı.

Programla ilgili olarak 100'den fazla milletvekili ve 5 bakan RTÜK'e şikayette bulunurken, RTÜK'ün şikayet hattı Alo 178'e 12 Şubat?14 Mart tarihleri arasında 2 bin 817 şikayet ulaşmıştı.

RTÜK'ü arayan bir izleyici, "Yarışma tamamıyla ahlak dışı ve gençlerimize kötü örnek oluşturacak niteliktedir. Siz hala buna nasıl göz yumuyorsunuz, anlamıyoruz. Bu kanalın süresiz kapatılmasını istiyoruz" derken, bir başka izleyici de "yarışmanın Türk aile yapısını tahrip ettiği ve özellikle gençler üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını" ifade ederek, RTÜK'ün gereken işlemi yapmasını istemişti.

Bazı izleyiciler de yarışmanın gençleri "fuhuşa" ve aile dışı yaşama özendirdiğini, yarışmada gençlerin çok fazla argo kelime kullandığını, yarışmanın aile yapısına dinamit koyarak gençleri kötü yola ittiğini" belirterek, yarışmanın acilen kaldırılmasını istemişti.

Bu arada, özellikle genç izleyicilerden de programa destek gelmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.