07 Temmuz 2003 Pazartesi 00:00
Sarıkamış Harekatı'nın perde arkası
Sarıkamış Harekatı'nın sonuçlarını değerlendiren Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Özdemir, Sarıkamış Harekatı'nın, askeri açıdan Türklerin başarısızlığıyla sonuçlandığını, ancak siyasi açıdan birçok kazanımlar elde edildiğini öne sürdü

Erzurum'da, 11. Sultan Sekisi etkinlikleri kapsamında, Dadaş Sineması'nda "Sarıkamış Harekatı" konulu konferans düzenlendi.

"Bir Savaşın Bilinmeyen Yönleri"

Konferansa konuşmacı olarak katılan ve Sarıkamış Harekatı'nın bilinmeyen yönlerinin ele alındığı "Bir Savaşın Bilinmeyen Yönleri" adlı kitabın yazarı Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Özdemir, Sarıkamış Harekatı'nı değerlendirdi. Kendisinin uzun yıllar bu konu üzerinde çalışma yaptığını ve değişik kaynak ve arşivlerden bilgiler topladığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özdemir, "Sarıkamış Harekatı'nın Türklerin başarısızlığıyla sonuçlandığının" kabullenilmesi gerektiğini söyledi. Sarıkamış Harekatı'nda, Enver Paşa'nın müdahale planının~|~ uygulanmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özdemir, şunları söyledi: "Enver Paşa, 25 Aralık günü Ruslara yönelik gece harekatı başlatmıştır. Ancak (Türk Kuvvetleri gece harekatında başarılı olamaz) denilerek bu harekat durdurulmuştur. Oysa tarihi kaynaklar gösteriyor ki, eğer o gece harekat yapılsaydı, Rus ordusu hazırlıksız yakalanacak ve başarısız olacaklardı."

İrtibat kurulsaydı

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, Sarıkamış'ta harekatın yönlendirilebilmesi için bilgi akışının sağlanamadığını ve irtibatın sağlıksız olduğunu belirterek, Enver Paşa'nın çok çaba sarf etmesine rağmen 10. Kolordu ile irtibat sağlayamadığını ifade etti. Rusların, özellikle gece harekatında büyük bir panik yaptıklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özdemir, ancak Sarıkamış önlerindeki Türk birliklerine diğer kolorduların destek verememesi ve 9. Kolordu Kumanda Heyeti'nin isteksizliği sonucunda bu fırsatın kaçırıldığını dile getirdi. Sarıkamış Harekatı'nın başarısızlıkla sonuçlanmasında Ermenilerin rolüne de değinen Yrd. Doç. Dr. Özdemir, Ermenilerin Rus kuvvetlerine istihbarat sağladığını, Türk Ordusu'nun zayıf olduğu yönünde bilgi verdiğini, bu nedenle Rusların şiddetli bir şekilde direndiğini ifade etti.

90 bin asker donarak

şehit olmadı mı?

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Özdemir, tarihi belgelere göre, bilinenin aksine Sarıkamış Harekatı'nda toplu donmalar olmadığını savunarak, şöyle devam etti:

"Harekatın başarısız olması, Türk ordusunda firar olaylarının artması nedeniyle, ordu geri çekildi. Sonuçta, şehit asker sayısı 30 bin oldu. Bunların bir kısmı da cephede savaşırken şehit oldu. Kamuoyunda bilindiği gibi 90 bin asker toplu şekilde donarak şehit olmadı."

Siyasi kazanımlar elde edildi

Özdemir, Sarıkamış Harekatı nedeniyle Rusların Kafkas Cephesi'ne 1.5 milyon asker yığdığını, bunun da Çarlık Rusyası'nın yıkılmasında önemli bir unsur olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Özdemir, Sarıkamış Harekatı'nın, askeri açıdan başarısızlıkla sonuçlandığını, Enver Paşa'nın tüm çabasına rağmen yapılan hatalar ve kaçırılan fırsatlar nedeniyle sonucun olumsuz olduğunu, ancak bunun yanında siyasi açıdan birçok kazanımların elde edildiğini kaydetti. Konferansta, Sarıkamış Harekatıyla ilgili kompozisyon ve şiir yarışmasında derece elde eden öğrencilere para ödülü verilmesinin ardından, katılımcılar otobüslerle, geceyi geçirecekleri Sarıkamış Allahuekber Dağlarına hareket etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137