24 Mart 2005 Perşembe 00:00
Şehit hatırası ilgi bekliyor
Soğanlıdere şehitliği ; Kazım Karabekir komutasındaki Seyyar sahra hastanesi ve ikmal sahası, yaralıların bulunduğu sahra hastanesinin bombalanması ile Binlerce Mehmetçik şehit oldu.. Soğanlıdere'deki toplu şehit mezalarını dikenler kaplamış şehitliği güçlükle ziyaret edip fatiha okuyoruz.

Düşman güçlerinin en Önemli hedefi olan Alçitepe'de çok şiddetli savaşlar yaşandı. Çanakkale Savaşlarına 5. Kol Ordu Komutanı olarak katılan Fevzi Çakmak ile 14. Tümen komutanı olarak katılan Kazım Karabekir paşaların başarıları dillere destan. 1915 yılı'nın Nisan ,Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının kavurucu yaz sıcağı altında çok şidditleli savaşların geçtiği Alçıtepede şehit olan onbinlerce mehemetçik için yapılmış toplu şehit mezarları yıkılmak üzere bakımsız

Türk şehitliklerinin

hali perişan

5. Kol ordu komutanı Fevzi Çakmak'ın karargah çadırını kurduğu Alçıtepe'ye yol olmadığı için güçlükle çıktık. Mehmetçiğin kazdığı siperler yıkılmış toprakla dolmuş. 1941 yılında yaptırılan Fevzi Çakmak anıtı bakımsızlıktan çoktan kaderine terk edilmiş. İngilizlerin başını çektiği müttefik devletler tarafından savaşmak için getirilen 489 bin Askerin 252 binini Gelibolu Yarımadasında kaybeden müttefik devletler ölen askerlerini unutmayarak 1924 'de gösterişli anıtlar yaptılar. Silahla alamadıkları topraklar üzerinde Lozan antlaşması ile aldıkları 5 milyar M2 lik şehit kanları ile sulanmış Gelibolu yarımadasına bizlere inat 38 anıt ve toplu mezarlık yaptılar. Tunaboyları, Balkanlar, Şıpka ve Pelevne'de yüzbinlerce Osman'lı Türk şehidinin yattığı bölgelerde hiç bir mezar ve kitabe yok. Yaptırmak içinde hiç bir çabamız da yok.

Şehit Mehmetçik mezarlarının perişan haline karşı. Gelibolu'daki İngiliz, Fransız ve Anzak askerlerine ait mezarlıklara Türk işçileri tarafından birer çiçek bahçesi yapılmış. Bizlere bu vatanı canları ile kazandıran şehit dedelerimizin mezarlıkları ile karşılaştırdığımızda utanıp kahr olduk. Savaşlarda kaç asker kaybetiğimizin sayısı bile bilinmiyor. Yiğit ve mertliği ile düşmanlarının takdirini kazanan Mehmetçiğe bir mezarı bile çok görmüş, toplu şehit mezarlarını söküp, yeşil örtüsü olan güzelim oramları yakıp tarla açmışız... yazık... çok yazık....

Çanakkale'de Müttefikler savaş suçu işledi

Uluslararası anlaşmaları çiğneyerek sahra hastanesi olarak kurulan sargı yerindeki ağaçların keşke dili olsada konuşabilse. Onbinlerce yaralı mehmetçiğin bombalanarak şehit olduğu sargıyerindeki bir selvi ağacının dönerek büyümesi vahşice bombalanan yaralı askerlerin feryad ederek şehit olduğunu gördügü için mi acı ve ızdırap çekiyor?

Alçıtepe'li köylülerin anlattıkları acı gerçekler; şehitlere saygısızlığı gözler önüne seriyor. Tarla açma sırasında bölgeden toplanan on binlerce şehit mehmetçiğe ait kafatası ve kemiklerin toplu olarak gömüldüğü bölgeye 1943 yılında Gelibolu 2. kol ordu komutanı Nuri Yamut tarafından yapılan abide şehit mehmetçiğe asker vefasınıda yansıtıyor.

Alçıtepedeki özel Salim Mutlu müzesi, Devletin ve biz şehit torunlarının Mehmetkçiğe karşı ödememiz gereken vefa borcumuzu Salim Amcanın tek başına başarıp Muhtarlığa bağışladığı hayır yerinde her yıl şehitler için mevlit okutarak ödüyor

Albayrak sırtındaki Mehmetçiğe saygı anıtı, Çanakkale savaşına katıldıktan sonra Avusturalya Genel Valisi olan Üsteğmen Cosey tarafından açıklanan 25 Nisan 1915 günü yaralı bir düşman askerini kurtaran mehmetçiğin yiğitliğini sembolleştirmekte..

Kanlı ve Kırmızı sırt gerçekten çok korkunç savaşların yaşandığı yer. Yarbay Hüseyin Avni Komutasındaki 26. Alayın ölüm kalım savaşı verdiği bölge, 200 Metre uzunluğunda mehmetçik tarafından açılan lağımlar savaşın dehşetini gözler önüne seriyor.

13 Ağustos 1915 tarihinde Ramazan oruçlarını tutan Mehmetçik, bayram namazını kıldıktan sonra girdikleri savaşlarda top yekün şehit oldu. Alay Komutanı Hüseyin Avni beyin mezarı şehit olduğu yerde gözden ve gönülden ırak bir halde fatiha okuyacak ziyaretçiler bekliyor..

Bir kahramanlık destanı yazan 57.Alayın şan ve şerefine yaraşır Şehitliği tüm ihtişamı ile bomba sırtını süslemekte. 1990 yılında yapılan Şehitlikdeki Kule abide; Selçuklu , Osmanlı ve Türk sivil mimarisini sembolize etmektedir.

Korku deresi ve Cesaret tepede, Arıburnu önlerine çıkan Anzaklara geçit vermeyen Bigalı Mehmet çavuş ve 22 arkadaşları lağım tönellerinin dinamitle patlatılıp şehit edildiği yer; insanı madden ve manen etkiliyor. 1934 yılında Ecabet Kaymakamlığının yaptığı kazıda Mehmet çavuşun hiç çürümemiş cesedi ile karşılaşılır . Özel idare Müdürlüğü tarafından buraya bir anıt dikilmiştir.

Anafartalar bölgesindeki toplu şehit mezarları ve Alay komutanları'nın şehitlikleri gerçekten içler acısı. Birer toplu mezarlık olan Anafartalar mezarlığındakı şehitlikler bakımsız ve perişan. Toplu şehitliklere güçlükle girip araştırma yaptık.

Mustafa Kemal Paşa'nın komutanlığını yaptığı 19. tümenin karargah merkezi olan Atatürk müzesinin bulunduğu Bigalı köyü her bakımdan ilgi ve bakıma muhtaç. Köy girişindeki Kaşıkçı Dede çeşmesi ile ilgili keramet herkesin dilinde. Ölümünden 400 sene sonra savaşda binlerce askere su dağıttığı yere yapılan çeşme yıkılmış ve susuz. Kaşıkçı Dede'nin Ecabatdaki mezarı sökülemediği için yol kenarında kalmış...

Bu şehitliklerin bakımından sorumlu olanlar, lüks gazino ve dinlenme tesislerinde huzur ve rahat içinde nasıl eğelenebiliyorlar? Şehitlikdeki müzeleri ziyaret eden öğrencilerden bile giriş ücreti alan Bakanlık, ücret alma yerine öğerencilere hediyeler vermelidir. Bu vatanda yaşamayı kendilerine borçlu olduğumuz kefensiz ve mezarsız yatan aziz şehitlerin ruhları şehitliklere ilgi göstermeyen yetkililerin peşini bırakmayacaktır...

Son

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137