14 Ağustos 2002 Çarşamba 00:00
Şehzadeleri yetiştiren şehirler
Araştırmacı Gazeteci ve Anadolu Belgesel Yayıncılığın Yapımcı?Yönetmeni İsmail Kahraman tarihe ışık tutan belgeseller serisine devam ediyor. "Bulgaristan'da Osmanlı Medeniyeti" belgeselleri ve "Şehit Mahşeri Çanakkale" belgeselinden sonra büyük bir kültür hizmetine daha imza atan İsmail Kahraman "Şehzadeler Şehri" belgeseli VCD'sini hazırlayarak yayınladı.

Osmanlı'yı Cihan Devleti yapan padişahların şehzadelik döneminde devlet adamı olarak valilik hizmeti yaptıkları ve şehzadeler şehri olarak anılan Kütahya, Manisa, Amasya, Trabzon ve Bolu illerinin tarihi ve kültür yönlerini ön plana çıkartan uzun 70 dakikalık "Şehzadeler Şehri" belgeseli hazırlayan Kahraman bu önemli belgesel için, "Bu şehirleri ebedi vatan yapan, aziz, şehit ve gazilerimize ithaf ediyorum. Ruhları şad olsun" dedi.

Gençlerimiz tarihini tanımalı

İsmail Kahraman tarihi geçmiş ve milli kültüre ışık tutan belgesel ve yayınlara gençliğin büyük ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Gençlerimiz milli kültür ve bilinçten yoksun ~|~yetişiyor. Milli kültür ve tarih bilgisinden yoksun yetişen gençlerimizi batı kültürü tehdit etmektedir. Tüm gençlerimizin milli ve manevi kültürümüzü bilmesi gerekiyor. Bu tür belgesellerle tarihi geçmiş ve milli kültürümüze hizmet etmek istiyoruz" dedi.

Kimler yetişmedi ki bu şehirlerden...

Kahraman belgeselin hazırlanış sebebini şöyle açıkladı:

"Şeyh Edebali'nin Osman Beye ünlü nasihatı. Osmanlı'yı besleyen cevherin kaynağı. Bu kaynak, Anadolu'nun sosyal hayatına anlam veren alimler ve dervişler kadrosudur. Hacı Bayram Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler, Akşemseddinler ve daha nice gönül sultanları...

Osmanlı Devleti'nde kullanılan semboller Osmanlı'yı cihan devleti yapan ilkelerin ne olduğunu da açıklar. Arma üzerindeki sembollerden güneş; halifeliği, ay; padişahlığı, silahlar; devletin gücünü, çiçekler; sevgiyi, terazi; adaleti, kitap; hukukun üstünlüğünü, ayın içindeki yazı ise; Osmanlı padişahlarının Yüce Allah tarafından başarılı kılınmasını ve onlara yardım edildiğini ifade eder.

Devlet armasının ifade ettiği semboller ve Şeyh Edebali'nin güzel nasihatından ilham alan Osmanlı padişahları dünya üzerinde 623 yıl hüküm sürdü. 3 kıtada 23 milyon metrekare toprak üzerinde milyonlarca insanı dil, din, ırk ayrımı gözetmeden huzur ve barış içinde idare etti.

Osmanlı yönetim kadrosunda 36 padişah, 219 sadrazam ve 129 şeyhülislam, Osmanlı coğrafyasında ise Anadolu ve Rumeli Beylerbeyliğine bağlı 34 eyalet ve 377 sancak vardı.

Anadolu şehirleri, Osmanlı şehzadelerini yetiştirerek Osmanlı sarayına oradan da hak ve hakikatı yaymak için erler meydanına gönderdi. Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, II. Murad gibi üç kıtaya hükmetmiş şahsiyetler şehzade şehirlerinde yetişti. Osmanlı'nın cihan devleti olmasında şehzade şehirlerinde yetişen sultanların devlete büyük hizmetleri olmuştur. Şehzade şehirler kimleri yetiştirmedi ki; işte din ve ilim adamlarına değer veren Osman Gazi. İşte, 1299 yılında temeli atılan Osmanlıya devlet payesi kazandıran Orhan Gazi, Rumeli Fatihi şehit Murad Hüdavendigar, Niğbolu ve Tuna boylarının fatihi Yıldırım, Osmanlı'nın Anadolu topraklarındaki fethini tamamlayan Çelebi Mehmed, çağ açıp çağ kapayan Fatih gibi bir evladı yetiştiren, HacıBayram Veli ve Emir Sultanlarla hemhal olan II. Murad, Yüce Peygamberin övgülerine mazhar olan, İstanbul gibi güzel bir şehri Türk İslam medeniyetinin başkenti yapan, aynı zamanda Trabzon fatihi Sultan II. Mehmed Han, Mora, İnebahtı ve Karadağ'ın fatihi II. Beyazid, Mısır ve Suriye'yi Osmanlı topraklarına katan, mukaddes toprakların hadimi, Osmanlı'nın ilk halifesi Yavuz Sultan Selim, adalet ve ihtişam ile batılıların muhteşem Süleymen unvanını verdiği, Akdeniz'i Türk gölü haline getiren Kanuni Sultan Süleyman ve daha bir çok devlet ve ilim adamı yetiştiren Anadolu'daki şehzade şehirlerinin önemi çok büyüktür. İşte bu şehzadelerin yetiştiği; Kütahya, Manisa, Amasya, Trabzon ve Bolu illerimizin ihtişamlı tarihini gözler önüne serdik. Bu belgeseli izlerken asırlar öncesine gidecek buram buram tarih soluyacaksınız... Bu belgeseli ecdadımıza karşı vefa borcumuzu ödemek ve gençlerimize tarih bilinci aşılamak için hazırladık. Belgeseli izledikten sonra vakit geçirmeden Kütahya, Manisa, Amasya, Trabzon ve Bolu yollarına düşecek tarihi şehzade şehirlerini bir bir gezmek isteyeceksiniz".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137