24 Mart 2002 Pazar 00:00
Siber terör kapımızda
Kazım ÜSTÜN
Öyle bir çağda yaşıyoruz ki teknoloji ilerledikçe insanın ona olan bağımlılığı daha da artıyor. Devletlerin de bütün kurumlarına teknoloji hakim. Bu, beraberinde büyük bir tehlikeyi de getiriyor: Siber Terör.

21. yüzyılda terör, karadan veya havadan silahlı bir baskın şeklinde değil; kablolar, bilgisayar sistemleri ve telefon hatları üzerinden bekleniyor. Bugün çoğu ülkenin ekonomik ve güvenlik alt yapısının önemli bir bölümü bilgisayarların yönlendirdiği sistemlere bağımlı. Bir siber terörist bir modem ve bir klavye aracılığıyla çok kısa bir süre içerisinde bir bombanın yapabileceğini yapabilir. Havaalanı kontrol kulelerinde radarlar çalışmaz. Bilgisayarlar çöker. Bankacılık felç olur. Telefonlar susar. Hastaneler ameliyat cihazları çalışmaz olur. Ülke ekonomisi milyarlarca dolar zarara uğrar. Teknolojiye bağlı bütün hayat felç olur.

Yabancı bir internet güvenlik firması olan Riptech'in yayınladığı rapora göre, siber saldırılar en fazla ABD'de meydana gelmek~|~tedir. İşte siber saldırılardan birkaçı: Rus hacker'lar Citibank'tan 10 milyon dolar çalarak, dünyanın çeşitli yerlerindeki hesaplarına aktarmışlar. "Nimda ve Code Red virüsleri, Amerikan ekonomisine tam 3 milyar dolara mal olmuş. 'Love Bug' adıyla anılan bilgisayar virüsü tüm dünyada milyonlarca bilgisayarı etkilemiş, milyarlarca dolarlık maddi hasara da yol açmış. CIA, NASA, Hava Kuvvetleri, Pentagon ve Adalet Bakanlığı gibi ABD'nin önde gelen kurumlarının bilgisayar sistemleri ya da web siteleri hackerler tarafından defalarca siber saldırıya uğramış. Bütün bunlar hacker olarak adlandırılan bilgisayar korsanlarının kişisel marifetleri olarak görünse de 21. yüzyılda siber teröristlerin, bugün olduğu gibi kimi devletler tarafından kullanılmaları hiç de uzak bir ihtimal değil. Türkiye bugün hızla altyapı olarak bilgisayar sistemine geçmeye çalışmaktadır. Ama yakın bir siber terör saldırısına ya da dijital savaşa karşı hazırlıklı mıdır? Böyle bir tehlikeye yönelik bir devlet projesi var mıdır ?

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) yalnızca enformasyon üretme, toplama ve dağıtma işlemleri için harcadığı yıllık miktar yaklaşık 43 milyar doları buluyor. ABD Deniz Kuvvetleri'nin önümüzdeki 6 yıl içinde "enformasyon savaşına" ayırdığı bütçe ise 10 milyar dolar tutarında. Bu yalnızca Deniz Kuvvetleri'nin bütçesi.

ABD de 11 Eylül olayından sonra oluşturulan Anavatan Güvenlik Ofisi 50 milyar dolarlık GovNet projesini gündeme getirmektedir. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (National Security Agency?NSA) danışmanlarından James Adams'ın ifadesiyle, "füze savunma sistemi kadar pahalı, yaklaşık 50 milyar dolar bütçeli bir proje"ye start verilmesi için uygun zemin oluşmuş durumda. GovNet projesi ile internetten ayrı bir iletişim ağı oluşturulacak, ağ sürekli denetlenecek, virüs ve saldırı gibi durumlara anında müdahale edilecek. GovNet'te yaşamsal önemdeki tüm kamu birimleri yer alacak. Tabi ABD'nin bu sistemi sadece anti siber terör amacıyla kurmak istediğini sanmayın. ECHELON sistemi ile İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, dünyadaki her türlü veri iletişimini "dinlediği" ortaya çıkan ABD'nin yakın bir tarihte Türkiye'nin dijital altyapısına aktif bir müdahalesinin olmayacağını kim söyleyebilir. Nitekim 11 Eylül'den sonra ABD'nin isteği üzerine terörizmle mücadele adı altında "Etisalat" uydu ve haberleşme firmasının birkaç ülkeye verdiği hizmet durdurulmuş bu ülkelerin dünya ile olan bilişim bağlantısı kesilmişti.

Bugün artık siber teröristlerin dünyaya verdikleri milyarlarca dolar zarardan daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Amerika füze savunma sistemi kadar önem verdiği, yaklaşık 50 milyar dolar bütçeli bir projeye start vermiş durumdadır. ABD terörle mücadele adı altında siber savaşa hazırlık yapmaktadır. Söylenenlerin aksine bunun sadece ülke içine dönük bir proje değil, ABD'nin dünya jandarmalığını, ülkelerin dijital alt yapılarına da taşımaya yönelik olduğunu Amerika'nın geçmişteki sicili göstermiyor mu? Bu birkaç hacker'ın internet macerasından öte; dijital teknolojinin hızla yayıldığı özellikle; finans, güvenlik ve iletişim gibi yaşamsal önemi olan sahalara organizeli ve uzun vadeli bir sızma girişimidir. O zaman Amerika'nın menfaatleri ile çatıştığımızda siber törör kapımızda demektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137