06 Temmuz 2001 Cuma 00:00
Sinemada hapis günleri
Büyük reklam kampanyalarıyla sinemaseverlerin önüne konan filmlerin gerekli ilgiyi uyandırmaması, zaten sıcaklarla birlikte sinemaya azalan ilginin daha da seviye kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle sinema salonlarında, ilgi gören eski filmlerin yeniden gösterimleri ve aradan sıyrılan, vizyonla yeni tanışan küçük bütçeli filmlerin gösterimleri sinemaya küçük de olsa soluk aldırıyor

İşte bu küçük bütçeli filmlerden biri yönetmenliğini Vincenzo Natali'nin yaptığı, senaryosunu André Bijelic, Graeme Manson ve Vincenzo Natali'nin birlikte yazdıkları ve Nicole de Boer, Nicky Guadagni, David Hewlett, Andrew Miller, Julian Richings, Wayne Robson'un başrollerini paylaştıkları Cube gösterimde.

Bir polis, profesyonel bir hırsız, matematik dahisi bir öğrenci, bir psikolog, yetişkin bir otistik... Bu insanlardan hiç birisi niçin ve nasıl hapsedildiklerini bilmemektedirler. Fakat kısa zamanda hepsinin kaçmalarına katkıda bulunacak birer hüneri olduğu ortaya çıkar.

Her tarfta cevaplandırılmam~|~ış sorular vardır: Bu labirenti kim ve ne için yapmıştır? Neden onlar seçilmiştir? Kapalı yerde, birbirlerine tamamen yabancı kişiler arasında bir süre sonra tansiyon yükselir, kişilik çatışmaları artar, güç için savaş başlar. Yalnızca tek bir şey açıktır: Bu öldürücü tuzaktan sağ salim kurtulmak için yardımlaşmayı öğrenmeleri şarttır.

KÜÇÜK BÜTÇELİ BİR FİLM

1997 yılına ait filmin tamamı Toronto'da bir depoda çekilmiş. Küçük bütçeli filmin 20 gün gibi çok kısa bir sürede çekilmesi gerekiyormuş. Bu dezavantajlar ekibi bir hayli gerdiği gibi, birbirine çok yakın kurulan setlerde de bir takım kazaların meydana gelmesine neden olmuş. Öyle ki, filmin çekiminden 5 kez vazgeçilmek istenmiş...

Tuzağa kıstırılmış ve klostorofobik duyguları verebilmek için 4 x 4 ebatlarında bir odada çekim yapılmış. Ancak genç ve azimli ekip, her türlü zorluğa neredeyse günde 24 saat çalışarak göğüs germiş. Filmin manken ve makyaj kullanılarak çekilen açılış sahnesinin, kimi eleştirmenlerce bir hayli beğenildiğini, aynı zamanda filmin genel olarak bir hayli övgü dolu eleştiriler aldığını belirtelim.

YİNE BİR HAPİS HİKAYESİ

Vizyondaki bir diğer film ise yönetmenliğini Nick Hamm'ın yaptığı, başrollerini Thora Birch, Daniel Brocklebank, Keira Knightley, Desmond Harrington'un paylaştıkları The Hole.

Yönetmen Nick Hamm filmini "Hikaye, dört gencin kapalı bir yere bir başka arkadaşları tarafından hapis edilmelerini anlatıyor. Onları bu karanlık dehlize hapseden arkadaşları bir psikopattır. Sadece bir teki hayatta kalmayı başarır. Tümü gençtir ve oyun olarak başlayan olayın gerçek olacağına inanmak onlar için çok zordur" şeklinde özetliyor.

YARAMAZLIĞIN SONU

Yönetmen filme temel olan kitaptan hareketle filmdeki karaterler hakkında şunları söylüyor: "Kitap oldukça ilginçti. Karanlık bir bodrum katında kilitli kalan ve çıkamayan bir grup karakterin duygusal olarak parçalanışını ve yok oluşunu anlatıyor. Masumca başlayan bir yaramazlığın nasıl dehşet verici bir oyuna dönüştüğünü dile getiriyor. Konunun derinliği biraz 'Lord Of The Flies' biraz 'Big Brother' ya da 'Survival' ile ilişkilendirilebilir. Üstelik buradaki insanların hepsi gençtir. Kitabın yazarı da bu esere imza attığında henüz 17 yaşındaydı. Ergenlik çağındaki insanlar inanılmazdır. 16 ile 20 yaş arasında herkes, yetişkinlerin onlarını anlamadığına dair genel bir kanıya sahiptir. Bu arada her şeyi yapabilecek gücü kendilerinde bulurlar. Bu sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal olarak hormonların yeni bir düzene geçmesi ile ilgili. Fakat yazarın anlattığı duygular, kendisinin de bu çağda olması dolayısı ile oldukça gerçekçi ve doğru. Onlara inanmayan yetişkinlere bir şeyler anlatmaya çalışmak yetersiz ve gereksiz diyaloglara girmekten başka bir şey değildir onlar için. Soyutlanmış ve dışlanmış olmanın yanı sıra birey olarak varlıklarını ispat etme isteği ise onları fark edilir kılacak; aynı zamanda yepyeni davranış ve ruhsal bozukluklara sürükleyecektir. İşte tüm bunlar neden bir gencin aşık olduğu bir genç kıza ve arkadaşlarına bu tip bir ceza verdiğini açıklayabilecek hipotezler için bir başlangıç noktası sayılabilir."

Fakat kitabı filme adapte etmek Hamm'in düşündüğünden daha zor ve karmaşık olur. Yapım hazırlıkları filmi destekleyecek bir yapımcı bulunana dek uzun zaman alır. Filmde olaylara yön veren ve flashbacklerin yaşanmasını sağlayan polis psikologunun diyaloglarının hazırlanması da oldukça uzun zaman almış.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.