20 Aralık 2003 Cumartesi 00:00
Tabiat da tahrip ediyor
Selçuk Üniversitesi Mühendislik?Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Koçu, geçmişle geleceği birbirine bağlayan tarihi eserlerin, hava kirliliğinin tehdidi altında olduğunu söyledi. Dış ortamlarda bulunan tarihi ve kültürel eserlerin, hava kirliğinden etkilenmesinin, doğrudan hava şartlarına ve malzemenin dayanıklılığına bağlı olduğunu belirten Koçu, "Hava kirliliğini oluşturan duman, kum,toz, kükürtdioksit, karbonmonoksit ile otomobillerden çıkan zararlı gazlar, rüzgar yardımı ile eser üzerinde birikip kirli bir tabaka meydana getiriyor" dedi. Koçu, duman partiküllerinin isli bir tabaka oluşturup, suyun da etkisiyle tarihi eserlerin bozulmasını hızlandırdığını kaydederek, hava kirliliğinin oluşmasında sanayi tesisleri, konutların ısıtılması için kullanılan yakıtlar, ulaşım ve motorlu taşıtlar ve yeşil alanların yetersizliği gibi nedenlerin etkili olduğunu anlattı.

Asit yağmurları

Yağışların da tarihi eserler üzerindeki olumsuz etkisine değinen Koçu, doğal yapı taşla~|~rının yüzeylerinde asitli yağış sularıyla oluşan sülfirik asidin malzeme tarafından emilmediğini ve bu asitlerden de en fazla kireç taşları, mermerler, traverten ve kalsit bağlayıcılı kum taşlarının etkilendiğini söyledi. Saf kumtaşı ve granitlerin ise asit yağmurlarından daha az etkilendiğini belirten Koçu, şunları söyledi: "Asidik karakterlerdeki yağışların tarihi eserlere etkisi, yağışın özelliğine, süresine ve sıcaklığına bağlı olduğu gibi, tarihi eserleri oluşturan yapı malzemesinin karakterine de bağlıdır. Özellikle kış aylarında artan hava kirliliği sonucunda oluşan asidik yağmurlar, kültürel mirasın en önemlilerinden olan tarihi eserleri olumsuz yönde etkilemekte ve bozulmalarını hızlandırmaktadır. Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz kültürel mirasın özenle korunması ve bozucu etkilerden uzak tutulması gerekmektedir."

Ağaçlar koruyor

Hava kirliliğinin neden olduğu tahribatın önüne geçilebilmesi için, öncelikle bireylerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Koçu, bunun yanı sıra özellikle ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verilmesinin yararlı olacağını kaydetti. Koçu, tarihi eserler üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarının uygun ve aside dayanıklı malzemelerden yapılması ve ayrıca fiziksel bozucuların etkisinin azaltılması için eserlerin çevre düzenlemelerinin yapılmasının, eserlerin ömrünün uzatacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137