24 Nisan 2005 Pazar 00:00
Tarih kokan eserler
Elazığ, tarihi, gölleri, kaplıcaları, şifalı suları, mesire alanları, doğal güzellikleri yanı sıra tarihi eserleriyle de zengin bir ilimiz. Eski yerleşim yeri Harput'tan, Osmanlı Padişahı 2. Mahmut döneminde Şark vilayetlerinde ıslahata ve devlet otoritesini yeniden kurmaya memur edilen  sadrazamlarca kurulan Elazığ, Harput'taki tarihi mirasla turistleri zaman içinde yolculuğa çıkartıyor.
 Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemlerine ait cami, hamam ve türbelerin bulunduğu Harput'ta, Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Cami, Akkoyunlu Hükümdarı Bahadır Han'ın (Uzun Hasan) annesi Sara Hatun tarafından 1465 yılında mescit olarak yaptırılan Sara Hatun Cami ve Osmanlı devri camilerinin en güzel örneklerinden kubbeleri kurşunla kaplı Kurşunlu Cami, gezilebilecek yerler arasında bulunuyor.  Camiler kadar türbeleri ve tarihi hamamlarıyla ilgi çeken Harput'ta, Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Fetih Ahmet Baba ile Mansur Baba türbeleri yer alıyor.
Harput'un kuzeydoğusundaki Buzluk Mağarası, Türkiye'de gezilebilen10 mağara arasında yer alıyor.  Mağaranın jeomorfolojik yapısı nedeniyle gerçekleşen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu, yazın doğal sarkıt ve dikitler hatta bazı kısımlarda bal peteğini andıran buz tabakaları oluştururken, kışın sıcak hava oluşturuyor.  Mağara, merdiven basamakları ve aydınlatmasıyla, ziyaretçilere açık bulunuyor.
Ulu Cami (Harput): Harput'ta Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 1156?1157 yılında yaptırılan camii, Anadolu'daki en eski ve en önemli yapılardan birisidir. Minaresinin eğri durumda oluşu ve tuğlalarının süsleme öğesi olarak kullanılması bakımından ilginçtir.
Sarahatun Cami (Harput): Osmanlı,Akkoyunlu devrine ait cami, Akkoyunlu Hükümdarı Bahadırhan'ın (Uzun Hasan) Annesi Sara Hatun tarafından yaptırılmıştır 1585. Minberi, taş işçiliğinin güzel örneklerindendir. Minaresi iki renk kesme taştan yapılmıştır.
Kurşunlu Cami (Harput): Harput'ta Osmanlı devri camilerinin en güzel örneği olup, kare yapılı, üzeri büyük bir kubbe ile örtülü ve kubbeye giriş trompludur. Kubbe kasnağında dört penceresi olup, mihrabı sade bir niş biçimindedir. Son cemaat mahalli üç kubbelidir. Kubbelerin üzeri kurşunla kaplıdır. Harim kapısı yonca şeklinde olup, minaresi kesme taştan yapılmıştır.
Ağa Cami (Harput): Harput'a girişte ana yolun solunda yer alan cami'nin kubbesi çökmüş olup, yalnızca zarif minaresi ayaktadır.
Arap Baba Mescidi ve Türbesi (Harput): Selçuklu hükümdarlarından IV. Kılıçarslan'ın oğlu, III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında H. 678 yılında inşa edilmiştir. Minaresi dıştan türbe ile mescidin tam orta kısmına gelen bölümde yapılmıştır. Kapısı mescidin içindedir. Türbenin alt kısmında ise Mumyalı bir ceset mevcuttur. Halk arasında Arap Baba diye anılır. Arap Baba ile ilgili çeşitli rivayetler anlatılmaktadır.
Fetih Ahmed Baba Türbesi(Harput): Harput'a 2 Km. Uzaklıkta olup, kaya üzerine inşa edilmiş türbenin yanında mescidi bulunmaktadır. İçinde büyük bir sanduka vardır.
Mansur Baba Türbesi (Harput): Harput'ta kaleye giden yolun solunda bulunan türbe, sekizgen planlı olup, kesme taşlardan yapılmış kaide kısmı vardır. İki katlı anıtsal bir yapı olduğu bilinen türbenin üst örtü sistemi sonradan yapılmıştır. İçerisinde Mansur Baba, zevcesi, oğlu ve kızına ait olduğu bilinen dört sanduka bulunan türbenin Artukoğulları devrine ait olduğu ihtimali kuvvetlidir.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137