06 Haziran 2005 Pazartesi 00:00
Tarihî medreseye yeni çehre

Sivas'ta, 1271 yılında Anadolu Selçukluları döneminde yaptırılan tarihi Buruciye Medresesi, Sivas Valiliği tarafından onarıma alındı. Sivas Valisi Hasan Canpolat, daha önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan anlaşmayla Sivas Valiliği'ne devredilen medresenin "Klasik El Sanatları Merkezi"ne dönüştürüldüğünü hatırlattı.
İç ve dış mekanda aydınlatma
Onarım çalışmasının tamamlanmasının ardından medresenin yine amacına uygun olarak kullanılacağını belirten Canpolat, medresede temel güçlendirme çalışmalarının yanı sıra iç ve dış mekanda aydınlatma çalışması yapacaklarını belirterek şunları kaydetti: "Tarihi Buruciye Medresesi'ni kültür ve sanat merkezi olarak yeniden kazandıracağız. Medresenin dış mekanında temel güçlendirme çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda iç mekanda da onarım çalışmaları yapılarak, yeni bir düzenleme yapacağız. Onarım çalışmalarının ardından medresede aydınlatma çalışmalarına da önem vereceğiz. Burada el sanatları kurslarının düzenlenmesini, bu konuda üretim yapılmasını sağlayacağız. Ayrıca yine sanatsal diğer faaliyetlere de ağırlık vereceğiz."
Tarihi medrese
734 yaşında
734 yaşındaki tarihi Buruciye Medresesi, 4 eyvanlı ve ortası açık avlusuyla ilgi çekiyor. Selçuklu Dönemi taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan medrese cephesi sarımtırak renkli kumlu taştan son derece bezeme zenginliğine sahip bir şekilde yapılmış. Cephede madalyonlar ve rozetler kabartma tekniğinde işlenmiştir. Dört eyvanlı ve iki katlı olan medresede; yanlardan dörder sütuna dayanan düz taş örgülü revaklar klasik bir olgunluk gösterir. Giriş eyvanının güneyinde mescidi (kitap satış yeri olacak) kuzeyinde ise medreseyi yaptıran Muzaffer Burucerdi ve iki çocuğunun türbesi bulunmaktadır. Türbede Selçuklu sanatının en güzel örnekleri olan çiniler türbeye ayrı bir güzellik vermektedir. Kare mekandan türbeye geçiş Türk üçgenleri ile sağlanmıştır. Burada yer alan sülüs kitabede,  "Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla. Allah'ım,  beni sana yaklaştıracak bir amelim, onunla sana yol bulacağım bir sevabım yok. İhtiyacım, yalnızlığım, yokluğum, perişanlığım çok arttı. Garipliğime merhamet et. Bu çukurumda bana yoldaş ol. Ancak sana sığındım, sana güvendim. Cömertlerin cömerti ve merhamet edicilerin en merhametlisi sensin. Bu zayıf, garip, yalnız kul olan Muzaffer b. Hibetullah elMufaddali el Burucerdi  türbesidir. Allah onu, anasını, babasını ve bütün Müslümanları bağışlasın. Allah onu cennette, ahrette mutlulukla rızıklandırsın. Allah onun yalnızlığına yoldaş olsun, onun garipliğine acısın. Kim benim bu türbemi değiştirir, mezarımı tebdil ederse onun düşmanı sensin. Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların gazabı onun üzerine olsun" yazar.
Halk arasında Hacı Maksud Medresesi olarak da bilinen medrese bu günkü anlamda; fizik, kimya, astronomi gibi pozitif bilimlerin okutulduğu Fen Fakültesi olarak hizmet vermiştir. Sütunlar üzerinde yer alan kemerler arasındaki rozetler de medresenin vakfiyesinden İlbeyli nahiyesi Eski Köyünden ve kütüphane memurundan bahsetmektedir.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100