07 Ocak 2004 Çarşamba 00:00
Tarihsellik yalanı
'Kur'an'ın tarihselliği' bir yalandır

Seyyid Ahmed Han ve Cemaleddin Afgani gibi şahıslar, hayranı oldukları Batı aleminin değer yargıları, kültürü ve hayat görüşünün bir bütünü diyebileceğimiz modernizmle Kur'an'ı bağdaştırabilmek için tarihsellik metodunu kullandılar. Seyyid Ahmed Han Kur'an'da anlatılan pek çok mevzunun tarihsel bir nitelik arz ettiğini iddia ediyor, hele Kur'an'ın modern bilimle çatıştığına inandığı konularda son sözün çağdaş bilimde ve tabiat kanunlarında olduğunu söylüyordu.

Ortaçağ'da, Avrupa'da tarihî ve sosyal olaylar hep Tanrı merkezli olarak algılanıyor ve öyle açıklanıyordu. Bu dönemde Batı dünyasında merkezinde teslis akidesinin olduğu bir hayat görüşü hakimdi. Tahrif edilmiş Hıristiyanlığa göre Hz. İsa insanüstü kimliğe sahip bir ilah konumundaydı. Hıristiyanlığın kutsal kitabı İncil de tahrifata uğramış ve tamamıyla kilisenin tekelinde kalmıştı. İncil'i anlama, yorumlama ve izah etme yetkisi yalnız ve yalnız kiliseye aitti.

Rönesans'la beraber bu dü~|~şünce, yerini merkezinde insanın olduğu bir dünya telakkisine bıraktı. Kilisenin yoğun tahakkümüne karşı bir tepki olarak ortaya çıkan ve adına Aydınlanma Çağı da denilen bu devrede, tarih ve tarihî olaylar 'yeryüzü merkezli' olarak izah edilmeye çalışılıyordu. Bu anlayışa göre dinî dogmalar başta olmak üzere her şey tartışılmalı, aklın verilerine arz edilmeliydi. Ancak aklın süzgecinden geçirilmiş meseleler evrensel ve gerçek olabilirdi.

Bu noktada Batı insanı aklı ve inancı arasındaki çelişkiyi aşmak için tarihselcilik, tarih içinde vukû bulan olayların tekliğini savunan, başka zamanlara taşınamayacağını iddia eden bir görüştür. Buna göre tarihin akışı içinde meydana gelen bütün her şey toplumsal şartlar tarafından belirlenir. Rölativdirler ve evrensellik arz etmezler. Meydana geldikleri dönemin şartları içinde sebep sonuç ilişkileriyle beraber değerlendirilirler.

Tarihselliği İslam'a

Uygulama Gayretleri

Tamamen Batı dünyasına ait ithal bir kavram olan Hıristiyanlığı ve içerdiği bir takım çelişkileri izah etmek için ortaya atılan tarihsellik fikri müsteşrikler ve onların bir takım yerli destekçileri tarafından İslam'a uygulanmaya çalışıldı. Onlara göre peygamberler belli bir bölgeye ve belli bir zaman diliminde gönderilmişlerdir. Dolayısıyla son peygamber olan Hz. Muhammed ve O'nun getirdiği Kur'an?ı Kerim belli bir zaman diliminde ve yeryüzünün belli bir yöresinde indirilmiştir. Bu itibarla getirdiği hükümler kural ve kaideler o dönemin ve o yörenin insanlarına uygundur, onları bağlar. Bugün ise geçerli değildirler.

Seyyid Ahmed Han ve Cemaleddin Afgani giHan Kur'an'da anlatılan pek çok mevzunun tarihsel bir nitelik arz ettiğini iddia ediyor, hele Kur'an'ın modern bilimle çatıştığına inandığı konularda son sözün çağdaş bilimde ve tabiat kanunlarında olduğunu söylüyordu.

Onun düşüncelerini devam ettiren Pakistanlı Fazlurrahman da Kur'an'ın ahlakî denilebilecek değerlerinin evrensel, siyaset, hukuk, ekonomi vs. gibi konulardaki hükümlerinin ise tarihsel olduğunu yani o dönemin Arap toplumuna has kurallar olduğunu iddia ediyordu.

Kur'an Evrenseldir,

Her Dönem ve Devirde Hükümleri Geçerlidir

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, beşerî yani insan aklıyla yazılmış metinleri okumakta kullanılan metotlar ve okuma yöntemleri ilahî bir metin olan Kur'an'a kesinlikle uygulanamaz. Uygulandığı taktirde ortaya kısır ve tutarsız bir takım ifadeler çıkar. Kaldı ki Batı dünyasının geçirdiği tarihî ve sosyal seyir içerisinde ortaya çıkmış olan tarihsellik kavramı tamamen o dünyanın bir ürünüdür. İslam'la veya Kur'an'la herhangi bir ilişkisi yoktur ve olamaz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.