28 Mayıs 2007 Pazartesi 00:00
Televizyon sinemayı engelliyor
Türk halkının büyük bir oranda televizyon izleme alışkanlığı olduğunu ifade eden Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş, "Televizyon alışkanlığı izleyicinin sinemaya gitmesini engelliyor" dedi ~|~

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş, son yıllarda Türkiye'de uluslararası seviyede çok iyi filmler yapıldığını belirterek, "Türk Sineması büyük bir atak yaptı" dedi. Ertaş, geçen yıl gösterime giren film sayısının 33 olduğunu belirterek, sinema filmi izleyici sayısının da son yıllara oranla arttığını ifade etti. Ertaş, 2002 yılında yerli film izleyen izleyici sayısının toplam yüzde 8 iken, 2006 yılında bu oranın yüzde 52'ye kadar yükseldiğini belirtti. İzleyici sayısındaki artışın Türk sinemasının geleceği bakımından önemli olduğunu belirten Ertaş, "İzleyici demek Türk sinemasının yerli filmlerin finanse edildiğinin göstergesidir. Alınan biletlerden dolayı izlenen filmler destek görmektedir" dedi. İzleme oranlarının dünya standartları ile mukayese edildiğinde yeterli olmadığına işaret eden Ertaş, 2006 yılında 35 milyon seyirci sayısının olduğunu bunun ülke nüfusunun yarısı kadar olduğunu ancak Avrupa ülkelerinde bu durumun ülke nüfusunun 3 katı kadar olduğunu bildirdi.

Televizyon hala sinemayı etkiliyor
Türk halkının büyük bir oranda televizyon izleme alışkanlığı olduğunu ifade eden Ertaş, "Televizyon alışkanlığı izleyicinin sinemaya gitmesini engelliyor" dedi. Sinemanın ülkede yaşanan bütün gelişmelerden etkilendiğini belirten Ertaş, sinemanın tatil, maç gibi her türlü olaydan etkilendiğini söyledi. Sinemanın kurumsallaşması gerektiğini belirten Ertaş, bakanlığından bu konuda "Kültür Yatırımlarını Teşvik Kanunu' çıkardığını söyledi. Söz konusu kanunun Kültür Yatırımı Yapacak Yatırımcılara pek çok fayda sağlayacağını kaydeden Ertaş, "Kültür Yatırımlarını Teşvik" Kanunun sektör tarafından da dikkate alınmasını istedi.

Kanunun sinema sektörünün kurumsallaşmasını sağlayacağının altını çizen Ertaş, kanunla birlikte gerekli olan 3 yönetmeliğin de çıktığını belirtti. Kanunun sinemanın kurumsallaşması açısından kamu arazilerinin kültür yatırımları için tahsis edileceğini, belirli periyotlar içinde vergi indirimleri sağladığını söyledi. Ertaş, kanunla birlikte çalışan işçilerin stopaj indirimlerinin yanısıra su, elektrik gibi bazı giderlerde indirim ve çalışan yabancı işçiler konusunda da kolaylıklar getirdiğini belirtti. Ertaş, "Sektörün kanun çerçevesinde yatırımlar yapıp bundan faydalanması gerekir" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk sinemasını geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki türlü desteklediğini belirten Ertaş, geri ödemelide kişilerin aldıkları kredinin filmleri gelir elde ettikten sonra bakanlığa belirli aralıklarla ödeme yaptığını söyledi. Geri ödemesiz sistemde ise bakanlığın projeleri karşılıksız olarak desteklediğini uzun metrajlı filmlerin geri ödemeli olarak desteklendiğini ancak belgesel, senaryo ve amatör projeleri ise geri ödemesiz olarak desteklediklerini söyledi. Bakanlığın sinema sektörünü desteklemek için film festivallerine de destek verdiğini kaydeden Ertaş, bu festivallerin insanların sinemayı sevmeleri bakımından önem taşıdığını kaydetti.

Korsanla mücadele sürüyor
Korsanlığın insanın fikir ve emeği ile ortaya çıkardığı fikir ve sanat eserlerinin bir bedel ödenmeden çalınması ve kullanması olduğunu ifade eden Ertaş, bakanlık olarak korsanla mücadele konusundaki çalışmaları devam ettirdiklerini belirtti. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü olarak diğer kurumlarla birlikte korsanla mücadele için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ertaş, "Korsanla mücadelede en etkili caydırıcı birim Emniyet Teşkilatımızdır. Onlar her gün bu materyalleri satanları yakalamaktadır. Meslek birlikleri de bu konuda faaliyet göstermektedirler. Bakanlık olarak kamuoyunu bilinçlendirmek kurumlar arasında işbirliğini sağlamak için gerekli çalışmalar yapıyoruz. Korsanlıkla mücadele herkesin görevidir. Herkesin telif haklarına riayet etmesini istiyorum. Korsanı bertaraf etmenin yollarından biriside bütün ekonomiyi kayıt altına almak" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100