07 Şubat 2007 Çarşamba 00:00
Trabzon'da bir Osmanlı hatırası: Gülbahar Hatun Camii
Yavuz Sultan Selim'in, annesi Gülbahar Sultan adına 1514 yılında bir külliye içerisinde yaptırdığı Gülbahar Hatun Camii'nin, Trabzon'daki Türk?İslam eserleri arasında özel bir yeri var ~|~

Bir zamanlar cami ile bütünleşmiş medrese, hamam, imaret, mektep, Darü'l?Kurra (Kur'an okuma ilmini uzmanlık derecesinde öğreten okul) ve türbe yapılarını da  kapsayan bir külliye içinde yer almaktaydı; bugün ne yazık ki, camiye ait diğer unsurlar yıkılmış, sadece doğusundaki türbe ayakta kalabilmiştir.

Erken devir Osmanlı mimarisinin seçkin örneği
Kendi adıyla anılan mahallede, Atapark'ın güneyinde yer alan Gülbahar Hatun Camii, Yavuz Sultan Selim zamanında annesi Gülbahar Hatun adına 16.yüzyılın ilk çeyreğinde 1514 tarihinde yaptırılmıştır.
Trabzon'daki Türk yapılar arasında seçkin bir yeri vardır Gülbahar Hatun Camii'nin. Erken devir Osmanlı Mimarisinde ayrı bir plan tipi oluşturan "Zaviyeli Camiler" grubuna girmektedir. Zaviyeli camilerde görülen 'avlu' kısmı bu camide yoktur. Duvar işçiliği önemlidir. Batı tarafındaki minare klasik Osmanlı minareleri tarzındadır. 
Gülbahar Hatun Camii, tek kubbeli büyük bir harim kısmı üzerine bina edilmiştir. Camiye dahil olmuş birer kubbeli darüşşifa, 5 kubbeli son cemaat yeri ve kuzeybatı köşesinde minare bulunmaktadır. Kesme taşlardan yapılan camiye, kuzey cephesindeki ana giriş kapısından girilmektedir. Ayrıca yanlardaki, zaviye odalarına da sivri kemerli birer kapı açılmaktadır.

Yıllara meydan okuyan cami
Son cemaat yeri altı mermer sütundan oluşur. Sütun başlıkları baklava motiflidir. Mihrap ve mimberi ise mermerdendir. Son cemaat duvarına, harimden iki alt ve bir üst pencere açılır. Giriş kapısı, sivri ve basık kemerlidir. Bu kapının üzerinde 1883a1884 yıllarında yapılan onarıma dair bir ayet kitabe yer almaktadır. Mihrapta bitkisel bezemeler ve mukarnaslı işlemeler göze çarpmaktadır. Mimberi sade işçiliklidir. İçte iyi kalabilmiş kalemişi süslemeler de yine bu yıllara aittir. Bugün caminin son cemaat yeri, üç taraftan bir saçakla çevrilidir.
Caminin minaresi, bir kenarı ile yan duvara yapışık sekiz kenarlı bir kaide, sade pabuç, iki sıra ve bir sıra beyaz taşlarla örülen gövdeye sahiptir. Minarenin şerefesi üç sıra ve iri bademli ve sarkmalı, korkuluk altı köşe kabartmalıdır.

Gülbahar Hatun Türbesi
Atapark'ın güneyinde Gülbahar Hatun Camii'nin doğusunda yer alan bu türbe de Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır.
Sekizgen bir plan üzerine, düzgün kesme taşlarla örülen türbe, sivri kubbeyle örtülüdür. Türbenin örtüsü iki kademeli olup, sekizgen bir kasnağa oturtmaktadır. Kubbe kurşunla kaplıdır.

Türbenin kapısı kuzey cephesinde olup, diğer cephelerde üzerinde sivri kemerler bulunan birer pencere yer alır. Ayrıca, saçak altlarında bazı cephelerde Güneş şeklinde işlemeler ve geometrik motiflerle bezeli kabartma süslemeler bulunmaktadır.
Türbenin kuzey cephesindeki giriş kapısı üzerinde 145x70 cm. boyutlarında alt ortası kemeriyle şekillenen güzel bir sülüsle mermer üzerine yazılı kitabesi yer almaktadır. Kitabe üç beyitten oluşan manzum Farsça bir kıtadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137