09 Mayıs 2004 Pazar 00:00
Türk sineması için çözüm aranıyor
"Sinemanın Sorunları ve Çözüm Önerileri 2. Arama Konferansı", Bakan Mumcu'nun başkanlığında ve sinema sektörünün çeşitli taraflarının katılımıyla Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Mumcu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, ikincisi düzenlenen bu konferanslarla, sinema alanında sorunun taraflarıyla, çözüm yaklaşımlarının neler olacağı konusunda forum ortamı yarattıklarını anlattı. Önce değişik bakış açılarından sorunları dinlediklerini, sonra bunları birbirleriyle bağlantılarına göre kümelere ayırdıklarını ifade eden Mumcu, sonra bakanlık olarak teknik çalışma yürüttüklerini ve elde edilen verilerin rapora dönüştürüldüğünü kaydetti. Mumcu, bu raporun taraflara tekrar sunularak onların eleştirileri doğrultusunda nihai metne dönüştürüleceğini ve bu nihai metnin yasa, genelge ya da yönetmelik şeklinde düzenleneceğini söyledi.

Sinemaya yeni destekler

Bakan Mumcu, kültürel mirasın korunması, kültür yatırım ve girişimlerinin desteklenmesi ve spons~|~orluğu kapsayan yeni bir yasa hazırlıkları bulunduğunu da vurgulayarak, sinema alanını başka hiçbir sektörde olmayan teşviklerle destekleyecek bir paket de hazırladıklarını bildirdi. Mumcu, bu çerçevede, çok uzun süreli vergi muafiyeti, kredi destekleri, kamu arazilerinin ve kamuya ilişkin mülkiyetlerin kullanılmasına ilişkin imkanlarla sinemaya yatırımın yapılmasını özendirmeyi amaçladıklarını anlattı.

Nasıl çözülür?

Toplantıda, daha sonra, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Sinema?Müzik Eserleri Dairesi Başkanlığı tarafından 1. Arama Konferansı sonucunda tespit edilen ve sektör temsilcileriyle görüşülerek hazırlanan sinemanın sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin rapor sunuldu. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sare Doğan tarafından multivizyon eşliğinde okunan raporda, sinemanın devlet tarafından yeterince teşvik edilmediği, yerli ve yabancı sinema arasında haksız rekabet bulunduğu, yabancı yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmasının özendirilemediği, Türk filmlerinin dünya pazarında yer bulamadığı, Türkiye'de pazarlamanın Amerikan sinemasının tekelinde olduğu, sinema salonlarının nitelik olarak yetersiz, sayıca az ve bilet fiyatlarının halkın alım gücünün üstünde olduğu belirtildi.

Raporda, çözüm önerileri de, bakanlık bütçesinden sinemaya ayrılan payın artırılması, film dağıtıcısı şirketlerin yıllık film listelerinde belli bir oranda Türk filmi dağıtmak zorunda bırakılması,yurtdışında Türk filmi dağıtan dağıtımcılara destek verilmesi, sinema bilet fiyatlarından alınan rüsumun kaldırılması, RTÜK mevzuatına sinema sektörünü destekleyici düzenlemeler getirilmesi şeklinde sıralandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.