12 Temmuz 2005 Salı 00:00
Türkçe isim hassasiyeti
Yeni örümcek türlerini bulan Doç. Dr. Topçu, örümceklere isim verirken, Türk bayrağına yapılan saygısızlığa tepki göstermek için Türkçe isimler verdiklerini belirtti.
Türk bilim adamları
kısıtlı imkanlarla çalışıyor
Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Topçu, Türkiye'de bilim adamlarının bir kısmının kısıtlı ve dar imkanlarla araştırma yaptıklarını belirterek, buna rağmen Türk bilim adamlarının dünya literatürlerinde yerini alabilecek buluş ve başarılara imza attıklarını belirterek, bu başarıların küçümsenemeyecek kadar önemli olduğunu ifade etti. Üniversite bünyesindeki son çalışmalarında 2 yeni örümcek türü bulduklarını belirten Topçu, "Türkiye'de örümcek türleri açısından yapılan çalışmalar oldukça az, buna rağmen Türkiye'de bulunan 650 adet örümcek türü var ve bunlardan yaklaşık 400 tanesi Niğde Üniversitesi Araknaloji müzesinde muhafaza altına alındı" dedi.
Yabancılar, isimleri
etnik kökene dayandırıyor
Bazı yabancı bilim adamlarının Türkiye'de bulundukları süreler içerisinde araştırmalar yaptığını ve buldukları yeni çeşitlere kasıtlı olarak etnik kökene dayanan isimler verdiklerini hatırlatan Topçu şunları söyledi:
"Bu bulduğumuz yeni tür örümcekleri isimlendirirken, ülkemizde yaşanan bazı konjonktürel konuları da değerlendirdik. Daha önceleri yeni türlerin isimlendirilmelerinde bazı sıkıntılar yaşadık. Bazı etnik kökenleri ön plana çıkartacak, 'Byzantinus' gibi 'Ponticus' gibi, 'Kurdistanicus' gibi 'Pyrus Aermeniaca' gibi isimler verildi. Bizde ülkemizde yaşanan ve bayrağımıza saygısızlık olarak gösterilen davranışlar karşısında örümceklerden birisine, 'Erigonoplus ayyıldızı' diğerine ise 'Negalepthyphantes turkeyensis' ismini uygun gördük. İsimlendirmelerde latince kurallara uyularak yapıldı."
Her türe mutlaka
Türkçe isimler verilmeli
Türkçe isim vermenin Türk bilimi ve Türkiye için son derece önemli olduğunun altını çizen Topçu, yeni olarak bulunan her türe mutlaka Türkçe isimler verilmesi gerektiğini belirterek, "Böylece hem ülkemizin tanıtımı hem de Türk üniversitelerinde de bilimsel çalışmaların yapıldığını dünyaya gösterilmiş olur. Literatürlerde örümceklere verilen Türkçe isimlere rastlanmadı. Ancak bazı bilim adamlarının isimleri değişik konularda literatürlere girmiştir fakat bu isimler örümceklerde ilk defa literatüre girdi ve bilim dünyasına iki yeni tür örümcek tanıtılmış oldu" şeklinde konuştu.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.