11 Mart 2006 Cumartesi 00:00
Türkçe'nin gücünden haberdar değiliz
21. Yüzyılın sonunda dünyadaki dillerin çoğu yok olacak. Uzmanlar, "Türkçe için yok olma tehlikesi söz konusu değil ama, Türkçede yozlaşma, yabancılaşma ve kirlenme yaşıyoruz" dedi ~|~

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, 21. yüzyılın sonunda, yeryüzündeki dillerin yarısınayakınının yok olacağı öngörüsünde bulunulduğunu belirterek, "Türkçe için yok olma tehlikesi söz konusu değil ama, Türkçede yozlaşma, yabancılaşma ve kirlenme yaşıyoruz" dedi.

Türkçe'de yabancılaşma var

Prof. Dr. Argunşah, Yenidoğan Lisesi öğrencilerinin girişimi üzerine Erciyes Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve Mart ayı boyunca devam edecek "Türkçenin Gücü" konulu konferansların ilkinde,Türkçenin kirlenmekte olduğunu ve bunun genç beyinlerin dikkati ile önlenebileceğini söyledi.  Argunşah, Türk dilbilimcileri olarak, Türkçenin gücü olduğuna, başka dillerden kelime almış olsa da ifade ve yazım gücünün azalmadığını, bilim yapılabileceğini, dünyanın en önemli dillerinden birisi ve dünyada en çok konuşulan dil olduğunu kaydetti.

Türkçenin, kökleri yüzyıllar ötesine uzanan ve geniş bir coğrafya parçasında konuşulan, yazı, sanat, edebiyat, kültür, bilim ve eğitim dili olduğunu belirten Argunşah, dünyanın en eski 5 dilinden birinin Türkçe olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Konuşma dili olarak ise Türkçenin tarihi çok daha eskilere gitmektedir. Çin kaynaklarında, Türklerin diline ait eski bilgiler yeralmaktadır. Konuşma dili olarak Türkçenin en az 5 bin yıllık bir geçmişi vardır. 12 milyon kilometrekarelik bir alanda Türk dilinin çeşitli lehçeleri konuşulmaktadır. Türkçe, temelde 3 coğrafik alanda konuşulmaktadır. Bunlar, Orta Asya, Orta Doğu, Balkanlar ve Avrupa'dır. 250 milyonu aşkın insan Türk dilinin kollarını konuşmaktadır."

Gelişmeye en uygun dil: Türkçe

"Türkçenin gücünden haberdar değiliz. Bir Türkçe kelime 17 İngiliz kelimesine bedeldir" diyen Prof. Dr. Argunşah, Türkçenin gelişmeye en uygun dil olduğunu kaydetti.
Türkçedeki 300 yapım eki içerisinde terim türetmeye uygun 170 ek olduğunun belirlendiğini, bu eklerin, ses uyumlarına göre iki, dört veya sekiz biçimleri bulunabileceğini, Türkçedeki söz köklerinin ve gövdelerinin sayısının ise on binlerle ifade edilebildiğini anlatan Argunşah, "Afyonkarahisarlılaştırmadıklarımızdan mısınız ?" kelimesinin İngilizce'de, "Aren't you one of those people whom we tried  unsuccessfully  to make resemble the citizens of Afyonkarahisar?" cümlesi ile anlatılabildiğini ve bunun 17 kelime ile mümkün olduğuna dikkati çekti.

Türkçe yok olmaz ama...
Prof. Dr. Argunşah, yabancı sözlerin kullanılması, işyeri adlarında yabancılaşma gibi olumsuzlukların, asla Türkçenin yapısından veya yetersizliğinden kaynaklanmadığını belirterek, Türkçe'ye karşı kayıtsızlıktan, Türkçe'nin kullanılışındaki özensizlikten, başta ana dilimiz Türkçe olmak üzere kültürel değerlerimize olan ilgisizliğimizden kaynaklanan sorunlar yaşandığına işaret etti. Argunşah, şöyle devam etti:

Kimlik bunalımı da yaşanıyor

"21. yüzyılın sonunda, yeryüzündeki dillerin yarısına yakınının yok olacağı ön görüsünde bulunulmaktadır. Türkçe için yok olma tehlikesi söz konusu değil ama Türkçe'de, yozlaşma, yabancılaşma, kirlenme yaşıyoruz. Yabancı sözlerin getirdiği olumsuzluklar, söz varlığımızı yabancılaştırmakta, karşılığı olan Türkçe sözlerin unutulmasına yol açmakta, birden fazla sözün yerine kullanılması durumunda ayrıntılar kaybolmakta, dilimiz kısırlaşmaktadır. 300-400 sözle konuşuyorsak, yazıyorsak, sözlere olmadık anlamlar yüklüyorsak, deyimlerimizi kullanmıyor, atasözlerini unutmuşsak, kültür değerlerimizi önemsemiyorsak, yalnızca dil kirlenmesi değil, kimlik bunalımı da vardır."

 Prof. Dr. Argunşah, çözümün, kültür değerlerimize ve kimliğimize sahip çıkmakla mümkün olacağını sözlerine ekledi. Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu'nda düzenlenen konferansın sonunda, Argunşah öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Türkçenin Gücü konulu konferanslar Mart ayı boyunca 8 okulda devam edecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137