19 Temmuz 2005 Salı 00:00
Türkçe'nin sırtına yeni boyunduruk

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, CHP'nin Atatürk'ün Türkiye İş Bankası'ndaki hisse gelirlerini TDK'ya aktarmaya yanaşmadığını belirterek, "Yüce Atatürk'ün hisse gelirlerinin ödenmemesi yüzünden çalışanlarımızın sosyal hakları ve maaşları için ilk defa bu yıl devlet bütçesinden ödenek ayrılmak zorunda kalınmıştır. Böylece bütçeye ve halkımızın sırtına ne yazık ki yeni bir yük getirilmiştir" dedi.
Atatürk'ün istekleri doğrultusunda 1932 yılında kurulan TDK'nın 73. kuruluş yıldönümü düzenlenen etkinlikleriyle kutlandı. Kutlama çerçevesinde, TDK Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, TDK'nın son 1 yıl içerisinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kültürün en önemli temellerinden birinin dil olduğuna değinen Akalın, Türk dilini çıkmazdan kurtarma çabalarının başında Atatürk'ün "Güneş Dil Teorisi"nin geldiğini kaydetti.
Türkçe'nin Temel
Söz Varlığı Veri Tabanı
Türkçe'nin söz varlığını kucaklayan bir anlayışı benimsediklerini dile getiren Akalın, TDK'nın bu söz varlığına işlerlik kazandırıp, kuşaktan kuşağa aktarmak, yaşatmak zenginleştirmek amacıyla hareket ettiğini belirtti. TDK'nın bu amaçla bazı çalışmalar yürüttüğüne de değinen Akalın,2007 yılında uygulamayı düşündükleri "Türkçe'nin Temel Söz Varlığı Veri Tabanı" uygulamasıyla Türkçe Sözlük, İmla Klavuzu gibi yayınların TDK'nın internet sitesine aktarılacağını söyledi. Bu sayede Türkçe'deki yakın anlamlı sözcüklere bir liste halinde ulaşılabileceğini belirten Akalın, "'Türkçe'nin Temel Söz Varlığı Veri Tabanı' uygulamasıyla duygularımızı düşüncelerimizi en küçük ayrıntısına kadar anlatabilecek söz varlığını gözler önüne serecektir. 'Türkçe'nin Temel Söz Varlığı Veri Tabanı' uygulamasını kurumumuzun 75 yılı olan 2007 yılında tamamlamayı kendimize hedef edindik. Bu çalışmamız, aşama aşama gerçekleşmektedir. Kişilerin söz varlığını geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla, 'dağarcığınıza her gün 2 söz' etkinliğiyle bizlere eposta adresini gönderen herkese epostayla 2 kelime gönderilmektedir. 385 gündür gönderdiğimiz kelimelerin sayısı 770'e ulaştı" şeklinde konuştu.
TDK giderleri
milletin sırtına bindi
"Türkçe'nin Temel Söz Varlığı Veri Tabanı" ile TDK'nun gelirleriyle ilgili bilgi de veren Akalın, geçen yıldan bugüne 18 kitap yayınladıklarını ifade etti. Basım aşamasına gelen, ancak yayınlanamayan kitap sayısının 65 olduğuna değinen Akalın, TDK'nın gelirlerinde yaşanan düşüşün bunda etkili olduğuna dikkat çekti. Önceki yıllara göre basılan yayın sayısında yaşanan düşüşün, TDK'nın gelirlerinin henüz ödenmemesinden kaynaklandığını belirten Akalın, TDK'nun bir devlet kurumu olmasına rağmen çalışmalarını devlet bütçesinden yararlanmadan yerine getirdiğinin altını çizdi. TDK'nın yasası gereği devlet bütçesinden herhangi bir ödenek almadan çalışanlarının maaşlarını, sağlık giderlerini, araştırma yayın ve işletme giderlerini öz kaynaklarıyla karşıladığını belirten Akalın, "Öz kaynaklarımız arasında Atatürk'ün Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinin gelirleri birinci sırada yer almaktadır. Ancak Atatürk'ün vasiyetnamesine göre gelirleri kurumlara dağıtmakla görevli CHP'nin, 2000 yılından beri kurumlarımıza düşen payların ödenmesi için Türkiye İş Bankası'na talimat vermemesinden dolayı TDK ve Türk tarih Kurumu (TTK) yargıya başvurmuşlardır. 1969 yılından bu yana zaman zaman ortaya çıkan bu sorunun yargı yoluyla çözülmekte olması düşündürücüdür. Yüce Atatürk'ün hisse gelirlerinin ödenmemesi yüzünden çalışanlarımızın sosyal hakları ve maaşları için ilk defa bu yıl devlet bütçesinden ödenek ayrılmak zorunda kalınmıştır. Böylece bütçeye ve halkımızın sırtına ne yazık ki yeni bir yük getirilmiştir" diye konuştu.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137