17 Mart 2002 Pazar 00:00
Türkiye'ye Uluslararası Kuşatma
Konstantinopolis'in Başpiskoposu ve 269. Patriği olan I. Demetrios, 1990 Haziran'ında Amerika'daki Ortodoks cemaatine yaptığı ziyaret sırasında Başkan George Bush, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Meclisi tarafından Doğu Avrupa'daki 250 milyon Ortodoks Hıristiyanın babası ve ruhani lideri olarak selamlandı ve bir devlet başkanı gibi karşılandı

Heybeliada Ruhban Okulu konusunda Türkiye'ye Uluslararası Kuşatma

Tahmin edileceği üzere ABD de, Yunanistan'a ve Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne arka çıkmakta, Ruhban Okulunu açması için Türkiye'yi Baba Bush döneminden beri tehdit etmektedir. Amerika Fener Rum Patrikhanesi'ni Bizans'ın mirasçısı olarak görmesi de işin cabası: "Konstantinopolis'in Başpiskoposu ve 269. Patriği olan I. Demetrios, 1990 Haziran'ında Amerika'daki Ortodoks cemaatine yaptığı ziyaret sırasında Başkan George Bush, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Meclisi tarafından Doğu Avrupa'daki 250 milyon Ortodoks Hıristiyanın babası ve ruhani lideri olarak selamlandı ve bir devlet ba~|~şkanı gibi karşılandı. Bizans uygarlığı yaşıyor; ve günümüzde, dini yönüyle Doğu Avrupa'daki, ilk işlevine dönecek gibi görünüyor: İnananların ahlaki ve ruhani lideri olmak."

Aralık 1991'deki ABD ziyareti sırasında bir konuşma yapan ve Ruhban Okulu'nun açılabilmesi için Türkiye'ye baskı yapılmasını isteyen Yunan Başbakanı Mitçotakis, 1 Şubat 1992'de de Türkiye'ye aynı amaçla ricada bulunmuştur.

Clinton
Fener Rum Patriği I. Bartelemeos, devlet başkanı edasıyla Clinton ile yaptığı görüşmede Heybeliada Ruhban Okulu meselesini gündeme getirmiştir. Nisan 1994'te Başbakan Tansu Çiller'e bir mektup gönderen ABD Başkanı Bill Clinton, ülkesinin Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması konusuyla ilgili olduğu mesajını vermiştir.

22 Nisan 1994'te Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüşen ABD Başkanı Bill Clinton, diplomatik kuralları bile hiçe sayarak "İstanbul'daki Ekümenik Patrikliğin statüsü ve çalışma şartlarıyla ilgilenmesini Türk Hükümeti'nden istedim" demekte bir sakınca görmemiştir.

Albright
Ecevit'in Amerika ziyareti öncesinde Amerikan Dışişleri Bakanı Türk ve Yunan medyasına taleplerini sıralıyordu. Bunlar arasında Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması da vardı. "Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının tescil edilmesine çok önem verdiklerini belirten Albright, Yunanistan'ın bu konuda yardımcı olmasını isterken, Türkiye'den de Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını talep etti."

Jacgues Delors
Avrupa Topluluğu Komisyonu Dönem Başkanı Jacgues Delors, Türk Cumhurbaşkanı'na bir mesaj göndererek, okulun açılması talebinde bulunmuş, Dünya Kiliseleri Birliği ile Fransa Katolik Konseyi de Türkiye Başbakanı nezdinde aynı girişimleri tekrarlamışlardır.

150. Kuruluş Yıldönümü Törenleri
Okulu daima gündemde tutmaya kararlı olan Patrikhane, 1994 yılı Ağustos ayının sonunda "150. Kuruluş Yıldönümünü Kutlama Törenleri" düzenlemiştir. Okulun tekrar açılması isteklerinin dile getirildiği törene; Fener Rum Patriği Bartholomeos, İskenderiye Patriği Prathemios, Romanya Patriği Teoktistos, Dünya Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Yorgi Çeçis, Vatikan Büyükelçisi Sergio Sebastion, dünyanın dört bir yanından gelen başpiskopos ve kilise temsilcileri ile eski mezunlar katılmıştır.

Ayin sırasında Ruhban Okulu'nun yeniden açılması isteği dile getirilmiş, ayinden hemen sonra düzenlenen basın toplantısında da aynı istek tekrarlanmıştır. Basın toplantısında konuşan, Tarabya Metropoliti ve okulun eski hocalarından Konstantin Harisiadis "okulun kapatılmasının haksızlık olduğunu ve tekrar açılmasını istediklerini" ifade etmiştir. Harisiadis, "Özel fakülteler kapsamına bizim okulumuz girmiyordu. Okulun özel (!?) bir statüsü vardı. Okul, lise sonrası 4 yıl eğitim vermesine rağmen lise tedrisatı veren okullar kapsamındaydı (?). Bu nedenlerle okul yüksek okul sınıfına dahil edilemez. Okulun açılmasına izin verilmelidir."

Hıristiyan Demokrat Partiler'in Türkiye'deki Gizli Toplantısı

27 Nisan 1996'da Avrupa Parlamentosu'ndan sağ partilerin oluşturduğu Hıristiyan Demokrat Grup üyesi 20 parlamenter, Fener Rum Patrikhanesi'ni gizlice ziyaret ederek 11 saat süren bir toplantı yaptılar.

Görüşmede Patrikhane'nin statüsü, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması, Türk Yunan ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyeliği ve Türkiye'deki insan hakları ihlalleri (?) tartışıldı.

Türkiye'ye Karşı

Hıristiyanların Güç Birliği
Patrik Bartholomeus, toplantıda parlamenterlerden Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunda destek istedi.

Bartholomeos ve Clinton
Yanındaki 20 kişilik heyetle Yunanistan Hava Yolları'nın tahsis ettiği 400 kişilik Boeing 747 Jumbo jet uçağıyla 19 Ekim 1997'de ABD'ye giden Fener Rum Patriği Bartholomeos, bir ay süren gezisi sırasında görüştüğü ABD yetkililerinden Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için Türkiye'ye baskı yapmalarını istemiştir.

Bu gezide ABD başkanı Bill Clinton tarafından "300 milyon Ortodoks Hıristiyan'ın ruhani lideri" ve "ekümenik patrik" olarak tanıtılan Bartholomeos, "okulun açılmasını istediklerini ve bunun bir lüks değil, bir ihtiyaç olduğunu" belirtmiştir.

22 Nisan 1994'te Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüşen ABD Başkanı Bill Clinton, diplomatik kuralları bile hiçe sayarak "İstanbul'daki Ekümenik Patrikliğin statüsü ve çalışma şartlarıyla ilgilenmesini Türk Hükümeti'nden istedim" demekte bir sakınca görmemiştir

27 Nisan 1996'da Avrupa Parlamentosu'ndan sağ partilerin oluşturduğu Hıristiyan Demokrat Grup üyesi 20 parlamenter, Fener Rum Patrikhanesi'ni gizlice ziyaret ederek 11 saat süren bir toplantı yaptılar. Görüşmede Patrikhane'nin statüsü, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması, Türk Yunan ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyeliği ve Türkiye'deki insan hakları ihlalleri (?) tartışıldı. Toplantı sırasında Patrik Bartholomeus, Başkanlığını AP Hıristiyan Demokrat Grup lideri ve Belçika eski Başbakanı Wilfried Martines'in yaptığı parlamenterlerden Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunda destek istedi

<ı>A. Rıza BAYZAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137