15 Ocak 2003 Çarşamba 00:00
Ulusal sinema tartışılıyor
Kültür Bakanlığı, Türkiye Ulusal Sinema Kurumu`nun kuruluşuna ilişkin kanun tasarısı taslağını, internet sitesinde tartışmaya açtı.

Türkiye Ulusal Sinema Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı`na son şekli, 27 Ocak tarihine kadar kamuoyundan gelecek görüşler ve öneriler doğrultusunda verilecek.Taslağa göre, "kamu yararı ilkelerine uygun ve insan onuruna yakışır üretim yapılması, kamu düzeninin sarsılmasının önüne geçilmesi ve küçüklerin ruh sağlıklarına uygun olmayan yapımlardan korunması`` amacıyla, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri, ticari dolaşıma ve gösterime sunulmadan önce denetlenecek ve sınıflandırılacak. Söz konusu ilkelere aykırı olan sinema filmlerinin gösterimine izin verilmeyecek.

Yabancı eserlerle rekabet edilebilmeli

Sinema sektörünün içinde bulunduğu sorunların çözümü için Türkiye Ulusal Sinema Kurumu'nun kurulmasını öngören taslağa göre, kurum, ``sinema ile ilgili idari ve yasal düzenlemeler yapmak ve sinema eserleriyle e~|~konomik ve kültürel hayatın güçlendirilmesini sağlamak amacıyla; bu eserlerin üretildiği sektörleri geliştirmek, desteklemek, mevcut gelir kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak ve yeni gelir kaynakları sağlamak için" çalışmalar yapacak. Toplumun yaygın şekilde sinema eserlerinden faydalanmasını temin etmek, müze, arşiv, kütüphane ve gözlemevi gibi birimler aracılığıyla sinematografik değerlerin paylaşılmasını, korunmasını ve kamunun istifadesine sunulmasını sağlamakla da görevli olan kurum, ulusal sinema eserlerinin üretimini teşvik edecek ve söz konusu eserlerin yabancı eserler karşısında rekabet gücünü artıracak önlemler alacak.

Sinemacılıkta mesleki standartlar

Taslak ayrıca, ortak yapımların sayısını artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek, ülke içinde çekimi gerçekleştirilecek filmlere çekim izni verilmesine ilişkin iş ve işlemleri tek elden yürütmek ve ücret karşılığında izin belgelerini tanzim etmek üzere ``Film Çekim İzin Ajansı`` kurulmasını da öngörüyor.

Filmler, ruh sağlığına uygun olmalı

Taslağa göre, Türkiye Ulusal Sinema Kurumu, sinema filmleri ile görsel?işitsel yapımların gösteriminin ve dağıtımının yapıldığı mekanlara ruhsat vermek, mesleki standartlar belirlemek ve sinema alanında üretimin gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm bireylerin sosyal haklarının güvence altına alınmasına ilişkin girişimlerde de bulunacak. Anayasada öngörülen kamu yararı ilkelerine uygun ve insan onuruna yakışır üretim yapılması, kamu düzeninin sarsılmasının önüne geçilmesive küçüklerin ruh sağlıklarına uygun olmayan yapımlardan korunması amacıyla, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin ticari dolaşıma ve gösterime sunulmadan önce denetlenmesini ve sınıflandırılmasını da sağlayacak olan kurum, sinema filmlerinin gösterime girmesinden önce zorunlu tevdiini sağlayacak mekanizmalar oluşturacak.

Kültür ve sanat önemi taşıyan projeler desteklenecek

Taslağa göre, Yapım ve Ortak Yapım Proje Değerlendirme Kurulu, ``Başkanlıktan iki temsilci, bir yönetmen, bir yapımcı, bir senarist, bir besteci, bir oyuncu ve belgesel sinema alanında bir uzman`` olmak üzere sekiz üyeden oluşacak. Kurul, sektörden kuruma sunulan ve başkanlıkça gönderilen belgesel, uzun metraj, kısa metraj ve benzeri yapım ve ortak yapım projelerini inceleyecek. Bu projelerden hangilerine ``karşılıksız yardım, kredi, satın alma veya diğer`` biçimlerdeki destek usullerininuygulanacağına ilişkin raporlarını başkanlığa iletecek.

Ticari amaç güdülmeyen ancak ülkenin kültür ve sanat yaşamı açısından yapımı önem arz eden yapım projeleri, başkanlık tarafından doğrudan desteklenebilecek.

Aykırılık taşıyan filmlere izin yok

Sinema filmlerinin ticari dolaşıma ve gösterime sunulmadan önce denetlenmesi ve sınıflandırılması için, ``Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu`` oluşturulacak. Belirlenen ilkelere aykırılık taşıyan sinema filmlerinin gösterilmesine izin verilmeyecek. Kurulun idari nitelikteki kararlarına yargı yolu açık olacak.

Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu; kurum, Kültür Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı`ndan birer üye, bir yönetmen, bir senarist, bir yapımcı, üniversitelerde öğretim üyesiolarak görev yapan bir psikolog, bir sosyolog ve bir çocuk gelişimi uzmanı olmak üzere onbir üyeden oluşacak. Kurum, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu`nun mali denetimine tabi olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100