04 Temmuz 2001 Çarşamba 00:00
Uyuşturucular ve kötü sonlar
ESRAR

Esrar "Canabis Indico" adında kendir otunun uç çiçeklerinden elde edilir. Sigara gibi sararak ya da kabak denilen nargileyle içmek ya da lokum içine konduktan sonra yutularak kullanılır.

Daha çok Doğu'da bilinen bir uyuşturucudur. Batı'da pek yaygın değildir. Kaçakçı ve satıcılarla bütün dünyada mücadele edilir. Amerika'da da oldukça yayılmıştır. Meksika'da "Conabis Sativo"dan çıkarılır ve adını "Mariuana" denir.

Esrarkeşler, kuytu ve loş yerleri severlerken, izbe kahvelerde zehirlerini alırlar. Sakin ve uysaldırlar. Nefes çeke çeke bir düş alemine dalarlar. Kendi deyimlerince bu, dalga geçmek ya da dalgaya düşmektir. Başlarında bir boşluk ve vücutlarında tatlı bir uyuşukluk hissederler. Bu sırada imkan dışı saadetleri duyar, his aldanışları ve hayaller içindedirler. İstedikleri kimselerin hayallerini canlı gibi karşılarında görürler.

Esrarkeşler, kıyafetlerine hiç dikkat etmezler; günden güne sefilleşirler. Saç, sakal uzar, tırnaklar kirle dolar, eller sigaradan sapsarı olu~|~r. Elbise ütüsüz, tozlu, lekeli ve yağ içindedir. Daha ileri safhada üstü başı yırtık, saç sakala karışmış, pis, pejmürde haline gelir. Görev duygusu günden güne azalır. Her şeye ilgisiz ve kayıtsızdır. Erken bunamanın bütün belirtileri esrarkeşlerde görülür.

Sevgi ve üzüntü hisleri tamamen silinir; bazen atak bir hal gösterir, bazan aylarca konuşmazlar. Hezeyan ve hayaller artar, sonunda hiç bir zevk almaz olurlar. Bu hezeyanlar bazen cinayetle son bulur.

Esrar, pekçok sapıklığın yayılmasında büyük rol oynar. Esrarkeş dejenereler, gençleri esrar içmeye teşvik ederek, onları sarhoşluk esnasında bu tür sapıklıklara sürükler. Nice olağanüstü zeka, erken bunamayla tımarhaneye düşmüştür.

Uzun zaman alınmışsa esrar bırakılsa bile iyileşme olmaz, delilik devam eder. Çünkü zehir tahribatı yapmıştır.

ETER

Eter sarhoşluğuna kadınlar arasında rastlanır. Bayılmaları önlemek için mendillere damlatılıp koklarlar. Eter kapsüllerini çantalarında taşıyan, biraz başağrısı ve sıkıntı duyunca yutan kadınlar vardır. Eter kokusunun verdiği ferahlık hoşuna gider. Bazıları sarhoş oluncaya kadar koklamayı adet edinirler. Yatağa uzanıp, eteri bir pamuğa dökerek sızıncaya kadar koklayanlar vardır. Bu esnada güzel rüyalar içindedirler. Yeşillikler, çiçekler, renkli kuşlar görüp güzel şarkılar işitirler. Eter fazla kaçınca kusanlar, yatağına kirletenler, hatta ölenler de olur.

KLORAL, UYKU İLAÇLARI

Kloral alışkanlığı hastanelerde çok görünür. İçki ve morfin bulamayanlar, uyku ilacı diye aldığı kloralle keyiflenmeye bakar. Uzun süre kullananlarda alkolizmde olduğu gibi "Delidium Tremens" görülür. Titreme daha fazladır.

Kloral kalbede zehir tesiri yaptığından nabız hızlı atar, vücut ısısı yükselir. Kloral alan kimse çok terler ve çok çabuk komaya girer.

MESKALİN

Cactus Anholonium adındaki bir ottan çıkarılır. Meksika'nın kuzeyinde bulunan bu ota yerliler "Deytiel" derler. Otun kendisi yendiği gibi bir çeşit içkisi de yapılır. İçkideki meskalin alkoloidi insanı etkiler.

LSD

Mantar türü bir bitkinin tohumlarından elde edilen liserjik asidin değişimi sonucunda ortaya çıkar. Çoğunlukla beyaz olmak üzere renkli haplar şeklinde dil üzerinde koyulup emilmek üzere alınır. Alındıktan 3 saat sonra etkisi görülür. 4?12 saat süre ile kişiyi kendinden geçirip, kabuslara sürükler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.