09 Ekim 2002 Çarşamba 00:00
Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün
Bir öğütler manzumesi özelliği taşıyan Mesnevi'nin, toplumun sorunlarını çözmekle sorumlu ya da çözme iddiasında olanların; okuyup ona göre davranması, hırstan uzak durmaları ve adaletle hükmetmeleri gerektiği kaydedildi.

Milletvekili

adaylarına nasihatler

Tüm dünya tarafından tanınan ünlü düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi'nin, "modern çağın sıkıntılarının reçetesi" olarak da nitelendirilen ünlü eseri Mesnevi, 3 Kasım seçimleriyle Parlamento`ya girmeyi planlayan miletvekili adaylarına önerildi. Selçuk Üniversitesi Fen?Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, üzerinden 800 yıl geçmesine rağmen insanları Mevlana'dan daha iyi anlatan bir kişinin çıkmadığını söyledi. Mevlana ile adeta özdeşleşen "Mesnevi"nin popülerliğinin insanlığın sıkıntı ve açmaza girmesiyle arttığını belirten Şimşekler, eseri okuyan herkesin onda mutlaka kendinden bir şey bulabileceğini ve sonunda "Tamam benim bir derdim vardı, ama onun adını koyamıyordum, ~|~meğer çaresi buymuş" diyeceğini kaydetti.

Mevlana`nın Mesnevi`de gizli anlamlar yüklü şiirleriyle insanların doğrudan ruhuna hitap ettiğini ve sorunun kaynağını bulduğunu dile getiren Şimşekler, son 3 yıl içinde ABD`de Mesnevi`nin en çok satılan ilk 3 kitap arasında yer almasını, "insanın madde ve hırs dünyasındaki yalnızlığının ve doyumsuzluğunun artarak, çıkış yolu araması" olarak açıkladı.

İnsanın kullanım kılavuzu

Mesnevi'nin, içerdiği doğru mesajlar gözönüne alındığında tek kelimeyle "insanın kullanım kılavuzu" olarak tanımlanabileceğini belirten Şimşekler, bu açıdan eserin toplumun sorunlarını çözmekle sorumlu ya da çözme iddiasında olanların başucu kitabı olması gerektiğini vurguladı. Mesnevi`de Mevlana`nın yöneticilere nasıl hükmetmeleri gerektiği konusunda sayısız ipuçları verdiğini ve önerilerde bulunduğunu ifade eden Şimşekler, şöyle konuştu:

Sosyal adalet gözetilmeli

"İnsanın kullanım kılavuzu olarak da adlandırabileceğimiz Mesnevi, insanın kendisinden sonra karşısındakini tanımasının kapılarını açıyor. Mevlana, Mesnevi`de doğru sözlü olmayı, tutamayacağı sözü vermemeyi ve verdiği sözü de mutlaka tutmayı öneriyor. Yöneticilerin sosyal adaletin en önemli unsuru gelir dağılımındaki adaleti sağlaması gerektiğini vurguluyor. Mevlana, insanları ikna etmede kullanılan yöntemlerin görsel öğeler yerine ruha yönelik olmasının önemine işaret ediyor. İnsanlara hırstan uzak durmaları ve adaletle hükmetmeleri gerektiğini anlatıyor." Mesnevi`nin modern çağın sıkıntılarının reçetesi olduğunu dile getiren Şimşekler, Mevlana`nın kendisini "Ücretsiz tedavi reçetesi yazan hekimlere" benzettiğini söyledi.

Doğru yaşama ve yaşatma sanatının adresi

Türkiye`nin içinde bulunduğu krizlerden ve çok fazla eleştirilen yönetim sorunlarından kurtulmasının yollarının "doğru yaşama ve yaşatma sanatı"nın adresi olan Mesnevi`de bulunduğunu dile getiren Şimşekler, yönetime talip olanların yönetmeden önce Mesnevi ile önce kendilerini tanımaları, tartmaları ve eksiklerini belirledikten sonra karşı tarafta bulunan kişileri anlamalarının mümkün olacağını belirtti.

6 ciltten oluşan Mesnevi`de anlatılan hikayelerin çeşitli sembollerle mesajlar verdiğini vurgulayan Şimşekler, gelmiş geçmiş en önemli öğüt kitabının iyi özümsenmesi halinde mevcut sorunların reçetesinin de bulunmuş olacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.