26 Eylül 2003 Cuma 00:00
Yabancılara herşey kolay
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlığa gönderdiği yazıda, söz konusu değişiklik taslağına yer vererek, halen uygulanmakta olan mevzuatın günümüz gereklerini karşılamadığını vurguladı. Gül, yabancılar tarafından yapılan başvuruların sonuçlanmasının bürokratik işlemler nedeniyle geciktiğini hatırlatarak, bunun Türkiye'nin olumlu imajına katkıda bulunmak yerine, tersine bir sonuç yarattığını kaydetti. Abdullah Gül, uygulanan prosedürün AB ülkeleriyle uyumlu hale getirilmesi için söz konusu değişikliklerin yapılması gerektiğini vurguladı.

40 günden 5 güne

"Türkiye'de İlmi Araştırma, İnceleme Yapmak ve Film Çekmek İsteyen Yabancılara veya Yabancılar Adına Müracaat Edenler İle Yabancı Basın?Yayın Mensuplarının Tabii Olacakları Esaslar" başlıklı Bakanlar Kurulu kararında yapılacak değişikliğe göre, Türkiye'de "tanıtım amaçlı ses bandı, video kayıt ve belgesel film?ticari film" yapmak isteyen yabancı gerçek veya tüzel kişiler ile bunlar adına faaliyet gösteren T.C~|~. uyruklu gerçek ve tüzel kişiler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alacak. Söz konusu kişiler, bunun için bakanlıkça hazırlanan müracaat formu ile birlikte yurtdışında T.C. temsilciliklerine, yurtiçinde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'na müracaat edecekler. İzin almak için yapılacak müracaatlar, söz konusu araştırma, inceleme veya çekilecek film, çalışma süre ve yerleri ile müracaat sahibi hakkında gerekli bilgileri içerecek. Müracaat sahibinin yapacağı araştırma ve inceleme konusunda eseri olup olmadığı, izin verilmesi sırasında göz önünde tutulacak.

Arkeolojik kazılardaki prosedür

Yeni düzenlemeye göre, arkeolojik kazı ve yüzey araştırmalarına ilişkin müracaatlar ise yurtiçinde kendi büyükelçiliği vasıtasıyla Dışişleri Bakanlığı'na, yurtdışında ise T.C temsilciliklerine yapılacak. Dışişleri Bakanlığı yapılan müracaatı değerlendirecek; konunun özelliğine göre ilgili bakanlık ve kuruluşların da görüşlerini alacak ve sonucunu ilgiliye bildirecek. Arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmaları dışındaki müracaatlar, doğrudan araştırma, inceleme, çekim ve benzeri çalışmanın yapılacağı mahaldeki birime veya bu birimin bağlı olduğu idareye bizzat veya posta yoluyla yapılabilecek. Müracaatlar en kısa sürede sonuçlandırılacak ve bu süre 5 günü geçemeyecek. Müracaatlar ve sonuçları hakkında, ilgili diğer makamlara bilgi verilecek. Ayrıca, izin alarak araştırma ve inceleme yapanlar, hazırladıkları ilmi rapor ve yayınladıkları eserin bir örneğini izni aldıkları makama verecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137