24 Ekim 2002 Perşembe 00:00
Yazı Dizisi; Amerika İslam Dünyasından ne istiyor? (12) ve
hazırlayan: ali rıza bayzan / www.bayzan.net/ arbayzan@hotmail.com

Avrupa Birliği rüzgarını arkasına alan misyonerler artık yılda iki kez kamp düzenlenmektedir. Bu kamplar Antik Efes şehri yakınlarında özel inşa edilmiş bir kamp merkezinde yapılmaktadır. Bu kampa en son kampa 100'e yakın kişi katıldı. Bunların birçoğu kurslarda ve ev kiliselerde hıristiyanlıştırılan Türklerdi. Bunların çoğu bu kamp programında vaftiz edilmiştir. Misyonerler, SOKAK ÇOCUKLARI'nı da hedef kitleleri arasına almıştır. Bunun için özel bir ekip görevlendirmişlerdir. Daha çok entelektüel ve kozmopolit gençlere yönelik olarak OASIS (VAHA)adını verdikleri bir misyoner grup oluşturmuşlardır. Özellikle cuma günü yapılan bu toplantılarda büyücülük, kürtaj gibi popüler konular tartışılmaktadır.

Protestan Misyonerler Türkiye'de karış karış örgütlenirken İçişleri Bakanlığı'nın ne tür tedbirler aldığını merak ediyorduk. İçişleri Bakanlığı'nın bir genelgesi merakımızı gideriyordu: "İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İZMİRVALİLİĞ~|~İ'NE YAZI: Kiliselere gereken kolaylık gösterilsin" İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği'ne gönderdiği 14 Mayıs 2002 tarihli yazısıyla misyonerleri haklı buldu. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği örnekleregöre, ibadet yeri isteyen her misyoner gruba bir kilise veriliyor. Neye göre kiliseye ihtiyaç duyulduğu da soruşturulmuyor.

Diğer Misyoner Örgütler gibi Protestan Hıristiyanlar da İstanbul'dan sonra en çok İzmir'de örgütlenmiş durumdadır. İstanbul ve İzmir, yalnızca Türkiye'deki değil, ne acıdır ki Türk dünyasına yönelik Hıristiyanlık propagandasının merkezleri olarak kullanılmaktadır. Protestan Misyoner Örgütlerin üçüncü gözde mekanı Ankara'dır. Protestanların İstanbul'daki üslerini dün vermiştik. Bugün İzmir ve Ankara'da son zamanlarda kurulan Protestan Kiliselerin listesini vereceğiz. Türk topraklarına ayak basan ilk Amerikalı Protestan misyoner Levi Parsons, İzmir'e çıkar çıkmaz, "Bu günah İmparatorluğunu tamamen yıkmak ahdim olsun" diye yazmıştı. 1

İzmir'de son zamanlarda kurulan Protestan kiliseler:

1) EFES PROTESTAN KİLİSESİ, (Atatürk Mh)

2) BORNOVA PROTESTAN KİLİSESİ. (Ergene Mh). Öncülüğünü Andrew Baldwin yapmaktadır.

3) İZMİR İSA MESİH TOPLULUĞU: (Protestan Kilisesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Karataş) : Öncülüğünü Zekai Tanyar yapmaktadır. Tanyar'ın uluslararası bağlantılarının güçlü olduğunu da belirtelim. İzmir dosyasında bu grup hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

4) KARŞIYAKA PROTESTAN KİLİSESİ, (Karşıyaka Sevgi Protestan Topluluğu). Öncülüğünü Thomas Diez yapmaktadır.

5) BUCA PROTESTAN KİLİSESİ,

6) GÜNEY EGE PROTESTAN KİLİSESİ,

7) ÖDEMİŞ PROTESTAN KİLİSESİ,

8) İZMİR BAĞIMSIZ PROTESTAN KİLİSESİ (Alsancak): Öncülüğünü Ertan Çevik yapmaktadır.

9) İZMİR KARİZMA CENTER TÜRK PROTESTAN TOPLULUĞU. Öncülüğünü Henrik Thornell yapmaktadır. Thornell, daha önceleri Somali,Yemen,Pakistan ve Bangladeş gibi İslam ülkelerinde propaganda çalışmaları yürütmüştür.

10) İZMİR ENTERNASYONAL PROTESTAN KİLİSESİ. Bu kilise hakkında İzmir dosyasında ayrıntılı bilgi vermiştik. (Bkz., www.bayzan.net; yazı dizileri)

Ankara'da son zamanlarda kurulan Protestan kiliseler ise şunlardır:

1) KURTULUŞ KİLİSESİ: Kurucusu eski bir solcu tiyatrocu olan İhsan Yenal Özbek'tir. Ergun Poyraz'ın "Misyonerler Arasında Altı Ay" başlıklı çalışması İhsan Yenal Özbek ve Ankara Kurtuluş Kilisesi hakkında bilgi vermektedir. Düzce?Fevzi Çakmak Mahallesinde, Ankara Protestan Kilisesi tarafından UMUT Sosyal Hizmet Merkezi kurulmuştur. Güney Afrikalı iki (Alf ve Julie Saunders), Brezilya ve Meksikalı birer misyoner burada görev yapmaktadır.

2) ULUS MESİH İNANLILARI TOPLULUĞU,

3) BALGAT ULUSLARARASI PROTESTAN KİLİSESİ,

4) BATIKENT PROTESTAN KİLİSESİ,

5) KEÇİÖREN MÜJDE KİLİSESİ: Bu kilise, çevrede rahatsızlık oluşturduğu için medyaya da konu olmuştu. 2 18 Şubat 2001 tarihinde açıldı; papazı 10 yıl önce Protestanlığa geçen çantacı Erol Dağlı.

İçişleri Bakanlığı ne yapıyor?

Protestan Misyonerler Türkiye'de karış karış örgütlenirken İçişleri Bakanlığı'nın ne tür tedbirler aldığını merak ediyorduk. İçişleri Bakanlığı'nın bir genelgesi merakımızı gideriyordu: "İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İZMİR VALİLİĞİ'NE YAZI: Kiliselere gereken kolaylık gösterilsin" İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği'ne gönderdiği 14 Mayıs 2002 tarihli yazısıyla misyonerleri haklı buldu. Müsteşar Yardımcısı Sebati Buyuran imzalı yazıda, İzmir'deki misyonerlerin dilekçesine yanıt veriliyor. İsa Mesih Topluluğu adlı misyoner grubun avukatı, 3 Nisan'da İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu'na İzmir Emniyeti'ni şikâyet eden bir dilekçe vermişti. Dilekçede, İzmir polisinin korsan kiliselere karşı yürüttüğü soruşturmaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu öne sürülmüştü. İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği'ne, polisi şikâyet eden bu dilekçedeki ifadeleri haklı bulduğunu gösteren bir yanıt gönderdi. Yazıda, "İbadet yeri ihtiyacı olması durumunda ibadet yeri temini konusunda gerekli kolaylık gösterilmektedir" denilerek örnekler veriliyor. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği örneklere göre, ibadet yeri isteyen her misyoner gruba bir kilise veriliyor. Neye göre kiliseye ihtiyaç duyulduğu da soruşturulmuyor. Yine bakanlığın yazısında, ülkeye gelen turistler için kilise restore edildiği anlaşılıyor. Yazıda aynen şöyle deniyor: "Ülkemize gelen yabancı turistlerin ve Ege, Akdeniz gibi turistik bölgelerimize yerleşen yabancıların dini ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla; Antalya, Aydın ve Muğla İl Valiliklerine, tarihi nitelikteki restoresi mümkün olan kiliselerin, Kültür Bakanlığı'nca resterasyonu tamamlandıktan sonra belli bir ülkeye, gruba, mezhebe, kuruluşa ayrıcalık tanımadan herkese açık olarak ibadet ve ayin için kullandırılması konusunda gerekli uygulama başlatılmıştır""3

Yarın: Diğer illerimizdeki Protestan örgütlenmeler.

Dipnotlar:

1 Ali Rıza Bayzan, İzmir'de Protestan Misyoner Örgütlerin Üsleri, 29.5.2002 tarihli Yeni Mesaj.

2 16.4.2001 tarihli Star.

3 Aydınlık, 18 Ağustos 2002 Sayı: 787.

4 30.5.2002 tarihli Yeni Mesaj.

Proteston misyonerler nasıl örgütleniyor?

28.5?3.6.2002 tarihleri arasında yayınladığımız, "Misyoner Örgütlerin İzmir Dosyası" başlıklı araştırma dizisinde "Protestan misyonerlerin örgütlenme modelleri" de ele almıştık.4 Şimdi yeri gelmişken bir bölümünü buraya alıntılayacağız:

İzmir Enternasyonel Protestan Kilisesi Örneği:

İzmir Enternasyonel Protestan Kilisesi, Chris ve Claudia adlı Amerikalı bir çift ile Helmut ve Judith adlı Alman bir çift tarafından Ağustos 1993'te kurulmuştur. Başlangıçta ev kilise olarak faaliyetlerine başlayan iki misyoner aile, önce yabancılar ve azınlıklar üzerinde ardından da 1995'ten itibaren Türkler üzerinde örgütlenmeye başlamıştır. Haziran 1995'ten itibaren kilise İzmir'in merkezindeki bir otele taşındı. Çekirdek kadrosunu kurduktan sonra şehir merkezinde faaliyetlerini yoğunlaştıran misyonerler Kasım 1995'ten itibaren, bir iş hanının 6. katında bulunan 200 metrekarelik bir büroya taşınmıştır.

Misyonerlerin 1996'da ilk kez bir Türkü vaftiz etmişlerdir. Türkler için özel ev kiliseler oluşturulmuştur. Bu ev kiliselerin oluşturulmasında misyonerlerin organize ettiği yabancı dil kursları etkili olmuştur. Üyelerin dörtte biri Türk, dörtte üçü İzmir'de ikamet eden yabancılardır.

Propaganda teknikleri:

Bunlardan birisi TÜRKÇE İSA FİLM GÖSTERİMİ'dir. Her pazar saat 13:00'da Kilise'de ücretsiz gösterim yapılmaktadır. En etkili propaganda tekniği ise İngilizce kurslarıdır. Yabancı dil kurslarına katılanlar genellikle 13?19 yaş arası orta okul ve lise çağı gençleridir. Misyonerler bu nitelikte bir çok grup organize etmiş durumdadırlar.

Misyonerler, ALFA adını verdikleri program ile İngilizce öğrenmek isteyenlere doğrudan Hıristiyanlık propagandası yapmaktadırlar. Çünkü 1996 yılında Türkçeye ilk kez çevrilen "İman Temeli" dersleri kurs olarak verildi. Senede bir ya da iki kez düzenlenen Alfa kursundan devşirilenler arasında hıristiyanlığı benimseyenler için ev kiliseler oluşturulmaktadır.

Türklere yönelik ev kiliselerde "TÜRK EV GRUBU" adı verilen bir çalışma yapmaktadırlar. Bu toplantılar çarşamba akşamları yapılmaktadır. Vaftiz aşamasına gelenler için Nisan ve Ekim aylarında "KİLİSE KAMPLARI" düzenlemektedirler. Bu kamplara eskiler aileleriyle birlikte katılmakta ve yeniler üzerinde yoğun bir telkin ve ikna programı uygulanmaktadırlar. İlk kilise kampı 1996 yılında Bodrum'daki bir yazlık evde düzenlemişti ve buna 15 kişi katılmıştı. Avrupa Birliği rüzgarını arkasına alan misyonerler artık yılda iki kez kamp düzenlenmektedir. Bu kamplar Antik Efes şehri yakınlarında özel inşa edilmiş bir kamp merkezinde yapılmaktadır. Bu kampa en son kampa 100'e yakın kişi katıldı. Bunların birçoğu kurslarda ve ev kiliselerde hıristiyanlıştırılan Türklerdi. Bunların çoğu bu kamp programında vaftiz edilmiştir. Misyonerler, SOKAK ÇOCUKLARI'nı da hedef kitleleri arasına almıştır. Bunun için özel bir ekip görevlendirmişlerdir. Daha çok entelektüel ve kozmopolit gençlere yönelik olarak OASIS (VAHA) adını verdikleri bir misyoner grup oluşturmuşlardır. Özellikle cuma günü yapılan bu toplantılarda büyücülük, kürtaj gibi popüler konular tartışılmaktadır. "YENİ YAŞAM" (New Life) toplantıları ise daha çok öğrencilere yönelik olarak yürütülen bir propaganda etkinliğidir. "BÖLGESEL DUALAR" adı altında ayda bir daha çok halka yönelik propaganda amaçlı toplantılar düzenlemektedirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100