10 Nisan 2003 Perşembe 00:00
Yazma eserlerden yararlanma koşulları belirlendi
Kültür Bakanlığı tarafından "Yazma Eser Kütüphaneleri Çalışma, Yazma ve Eski Harfli Basma Eserlerden Yararlanma Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeye göre, yazma ve eski harfli basma eserler

Yönetmeliğe göre, İstanbul Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi ile Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlükleri, yazma eserler merkezi olarak, idari bakımdan kendilerine bağlı kütüphanelerin her türlü işlemlerinin yürütülmesi yanında, diğer kütüphanelerin, bu eserlerle ilgili işlemlerinde koordinasyon, denetim ve danışmanlık görevi üstlenecekler.

Düzenlemeye göre, yazma ve eski harfli basma eserler, "bodrum ve son kat dışında bir katta, sıcaklığın 18 derece, bağıl nem oranının yüzde 50, ışık şiddetinin 50 lux'ü aşmadığı, pencerelerin ultraviyole ışınlarını geçirmediği, çatı, pencere ve kapıların dış etkenlere karşıkorunaklı hale getirildiği, yangın, su baskını, doğal afet ve hırsızlığa karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı, çift~|~ kilitli,çelik kapılı, itfaiye ve polise bağlı alarm sistemleri kurulu, rafları böcek üretmeyecek malzemeden yapılmış özellikle çelik raf kullanılan"depolarda muhafaza edilecek.

Fotoğraf makinesi ve

kamera ile girmek yasak

Bu tür eserlerden yararlanma, öncelikle kütüphane arşivindeki mikrofilm, CD/DVD, fotoğraf yoluyla sağlanacak. Kütüphanede kopyası olmayan eserler, özel okuma salonunda ve görevliler gözetiminde hizmete sunulacak. Fiziksel zarar görebilecek yazma ve eski harfli basma eserlerin, kullanıcıya CD/DVD, mikrofilm veya fotoğrafları verilecek.

Yazma ve eski harfli basma eserler ödünç verilemeyecek ve kullanıcı tarafından hiçbir koşulda kütüphane dışına çıkarılamayacak. Eserden yararlanmak isteyenlerin, üzerinde kamera bulunmayan diz üstü bilgisayar kullanmalarına izin verilebilecek. Kullanıcının, eserden yararlanılan özel okuma salonlarına, çanta, palto, fotoğraf makinesi ve kamera ile girmesine izin verilmeyecek. Yazma eserlerden makale veya kitap yayımlamak üzere yararlananlar,yayımladıkları eserin bir nüshasını kütüphaneye vermek zorunda olacak. Buna uymayanlara bir daha araştırma ve inceleme imkanı verilmeyecek.

Çekimden zarar

görebilecek eserlerin

fotokopileri çekilemeyecek

İlgili kütüphane yönetimi tarafından uygun görülmesi halinde, Bakanlığa sorulmadan, eserlerin en çok 5 sayfasının mikrofilm, fotoğraf, CD/DVD istekleri karşılanabilecek. Yazma ve nadir eski harfli basma eserler ile çekimden zarar görebilecek eski harfli basma eserlerin fotokopileri çekilemeyecek. İstekler öncelikli olarak arşivde bulunan kopyalarından çoğaltılarak karşılanacak. Arşivde kopyası bulunmayan eserlerin, fiziki durum ve değerleri açısından zarar görmeyeceği kütüphane uzmanları tarafından belirlendiği takdirde kopyası alınabilecek. Yazma eserlerin yıpranmaması için zorunlu olmadıkça bir defadan fazla CD/DVD/ mikrofilmi çekilemeyecek. Öte yandan yönetmelikle, "Süleymaniye Kütüphanesi Yönetmeliği" de yürürlükten kaldırıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100