Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in dünyada uygulanmaya başlanılan Milli Ekonomi Modeli’nin kuralları ile hayata geçecek devlete Milli Devlet-Sosyal Devlet diyoruz.
Devletlerin, tıpkı Milli Ekonomi Modeli ile Kapitalizmin sömüren kurallarını ülkesinden uzaklaştırarak bağımsız bir ekonomiye kavuşması gibi, milli devletin de en önemli vasfı küreselleşme karşıtı olmasıdır.
Esasen Milli Ekonomi Modeli ve Milli Devlet-Sosyal Devlet, globalizmin yıkıcı etkilerine karşı tek panzehirdir.
Büyük Ortadoğu Projesi ve Arap Baharı sürecinde gördük ki, globalizmin önünde en büyük engel üniter devlettir.  
Afganistan’ın, Tunus’un, Libya’nın, Mısır’ın işgali ve Suriye’de yedi yıldır devam eden işgal süreci dediğimizin ispatıdır.
Milli Devlet ile küreselleşmenin kıyaslamasını yaparsak şunları söyleyebiliriz:
1. Küreselleşme, farklı yöntemleri devreye koyarak “böl-parçala-yut” taktiğiyle özellikle Ortadoğu’da yüzyıldır devletleri bölmeye çalışır. Milli Devlet, üniter devletleri savunur.
2. Küreselleşme Üretim ve sermayenin globalleşmesini savunurken; sermayenin ve paranın belli ellerde toplanmasını kast eder. Milli Devlet, üretime ve sermayeye herkesin ulaşmasını sağlayacak projeler getirir.
3. Küreselleşme, merkez bankalarını devletlerden bağımsız hale getirir. Bu sayede devletler, para basmak yerine, ihtiyaç duyduğu parayı dışarıdan maliyetli olarak temine zorlanır. Milli Devlet ise, para basma hakkını kullanır, senyorajı devreye koyar ve kendi parasını maliyetsiz olarak basar.
4. Küreselleşme devleti küçültür, ekonomide söz sahibi yapmaz. Milli Devlet, devletin ekonomiye müdahalesini kabul eder
5. Küreselleşme ordunun küçültülmesini hatta tasfiyesini ve paralı askerliği önerir. Milli Devlet ise güçlü ordu, güçlü millet anlayışını muhafaza eder.
6. Küreselleşen düzen, milletlerin varlığını da tehdit eder. Can, mal, namus emniyetinin, din ve vicdan hürriyetinin sağlanması ancak Milli Devlet ile olacaktır.
7. Küreselleşme, inanç temelli projeler ile sosyal hayattaki birliği bozar. Din ve mezhep farklılıklarını körükleyerek ülkelerde karışıklık çıkarır. Milli Devlet ise milli kimliğin şekillenmesinde ve hayata geçmesinde itikadımızın korunmasından ve birlik harcı olmasından yanadır.
NATO Genel Sekreteri bir süre önce, Suriye deki işgal için şunları söylemişti:
“Suriye’deki savaş, Batı ile İslam dünyası arasında bir savaş değil, radikalizm ve terörizme karşı savaş. Bu savaşta Müslümanlar ön cephede.. Kurbanların çoğu Müslüman ve IŞİD’e karşı savaşanların çoğu da Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz.”
Milli Devlet-Sosyal Devlet tezinin küreselleşme karşıtı özellikleri, kongrelere katılan tebliğciler tarafından da takdirle anlatılmıştır.
Mesela, Milli Devlet-Sosyal Devlet tezi ile yeni bir devlet anlayışının doğduğunu ifade eden Prof. Vugar Seidov, şunu ifade eder:
“Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘Sosyal Devlet-Milli Devlet tezi’ son derece cesur bir girişimdir. Bu kongrede küreselleşme hegemonyasını kıracak bir girişimdir. Bu model, diğer devletlere karşı ekonomik sömürü politikaları uygulayan güçlerin ayaklarını adeta yerden kesmiştir.”
Milli Ekonomi Modeli ve uygulaması olan Milli Devlet-Sosyal Devlet, küreselleşen dünya ile baş edebilmenin anahtarıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.