Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Kürdistan süreci hızlanacak

Yıllar önce Irak’a müdahale eden ABD’nin eseridir, bugün Barzani’nin tırmandırdığı gerilim.
Türkiye ve İran’ın üniter yapısını ve zor ayakta duran Suriye’yi de tehdit eden Irak’ın kuzeyindeki süreç, NATO’daki ortağımız, topraklarımızda çok sayıda askeri ve istihbarat üssü verdiğimiz ‘müttefikimiz’ ABD’nin eseri.
Başta ABD olmak üzere Batılılar nereye dokunduysa çok geçmeden orası geçmişi arar hale geliyor.
Bunun en yakın örneği Irak…
Sonra Afganistan ve Libya…
Sorun çözmek ya da demokrasi götürmek için gitmiyor buralara ABD, problem ekip, çıkar hasat etmek için boy gösteriyor. 
Askeriyle, ajanıyla ABD’nin varlık gösterdiği coğrafyalarda elde edilen sonuçları göz önünde bulunduran aklıselim sahibi herkes bu gerçeği görecektir.

Önce Irak sonra Suriye
Bugün Barzani bağlamında Irak’ta yaşanan durumun bir benzeri Suriye’de de tekerrür ettiriliyor.
Evet, Rusya’nın varlığı planlarını bozuyor ya da ertelemesine neden oldu, ancak hiçbir plan iptal olmadı. Şekil değiştirilip aynen kurgulanıyor.
ABD’nin üzerinde çok düşünülmüş hamleleri, bugün Barzani bağlamında Irak’ın yaşadığı sorunların aynısını çok uzak olmayan bir gelecekte Suriye’nin de yaşayacağını gösteriyor.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidarda kalması artık ABD’nin umurunda değil. Zaten Suriye hedefe konulduğundan beri Esad’ı iktidardan indirmek asıl hedef asla olmamıştı. Rusya faktörü ön plana çıkmamış olsaydı belki Esad iktidardan indirilebilecekti ve hedefe daha hızlı ilerlenecekti. Ancak Esad iktidardan indirilememiş olsa bile ABD’nin asıl planı hep devrede kaldı.
Barzani yapılanması nasıl Irak’a aşılandıysa Suriye’ye de aynı genetik yapıya sahip PKK/PYD yapılanmasının enjekte edilmesiydi bu plan ve öngörülen hedefe büyük ölçüde ulaşıldı. 
Bugün PKK/PYD terör örgütünün elinde Türkiye’ye bile verilmeyen ABD silahları var. Çok yakında Suriye’nin Deyrizor bölgesindeki tüm petrol kuyuları da eline geçtiğinde PKK/PYD’nin aylık petrol geliri 225 milyon doları aşacak.
ABD planladığından sadece birkaç yıllık sapmayla, Kürdistan’ın Suriye’deki parçasını inşa etme hedefine ulaşmak üzere. 

Referandum sırası Suriye’de
Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık referandumu gerçekleştiren Barzani’ye tepki çok, ancak ambargo yok.
ABD’den sonra Rusya da ambargoya karşı olduğunu açıkladıktan sonra etkili bir ambargo uygulayabilmek artık imkânsız.
Şu bir gerçek ki, çok da uzak olmayan bir gelecekte Suriye’nin kuzeyinde de önce özerklik sonra da bağımsızlık konusunda girişimde bulunulacak. ABD’nin sahadaki ‘etkili’ müttefiki PKK/PYD militanları, bugün Barzani’yi dahi geri adım attıramayan tepkilerden çok daha az etkilenecekler. 
Çünkü bugün Barzani kontrolündeki bölgeyi çepeçevre kuşatan Türkiye, İran ve Suriye Erbil’i vazgeçiremiyorsa, sırtını Kuzey Irak’a dayayacak olan Kürdistan’ın diğer parçalarının tam olarak kuşatılması mümkün olmadığı için tepkiler sinek vızıltısı kadar etki edecek. 
Bu nokta aslında Barzani bağımsızlık referandumunu neden şimdi yaptı sorunun da cevabı aynı zamanda.
Barzani, adımlarıyla Kürdistan’ın Suriye’deki parçasının yolunu açmış oldu. Sonra sıra Türkiye ve İran’daki parçalara gelecek. En zor parçalar en sona bırakılıyor ki, kolaylık olsun.
Görünen o ki, Kürdistan süreci bundan sonra çok hızlı bir şekilde, çorap söküğü gibi ilerleyecek.