İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayinin 500 büyük şirketinin 2016 yılına ait raporunu açıkladı. Rapora göre 108 şirket zarar etmiş durumda.
Verilerde üretim sanayiinin GSYH içindeki payının 20 yılda yaklaşık yüzde 22'den yüzde 16.7'ye düştüğü ortaya çıktı.
Cirolar 450 milyardan 490 milyara çıkarak yaklaşık yüzde 9 artmış, ancak bu artış yaklaşık yüzde 12'lik yıllık enflasyon oranının altında kalıyor.
52 milyar kârın 29 milyarının faize gittiği raporda yer alıyor. Gazetemiz yazarı Mahmut Erdem'e göre bu, rakamsal büyüme gibi görünse de reel küçülmenin göstergesidir.
İSO Başkanı Bahçıvan, gelinen noktada; finansman zorluğunun, kur dalgalanmalarının, sosyal-siyasal sıkıntıların, terörün ve jeopolitik olumsuzlukların etkili olduğunu açıkladı.
Oysa batmış Türk ekonomisinin ana nedeni kapitalizmin uygulanıyor olmasıdır.
Yıllardır kapitalizmin pençesinde ezilen milletimize Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) anlatıyoruz.
2013 senesinde Rusya Duma'sında yaptığımız MEM sunumunun ardından bu ülkede kanunlaşarak uygulanmaya başlayan modelimizin kuralları, Rus ekonomisini ayağa
kaldırmıştır.
Yine Rusya, Brezilya, Çin, Güney Afrika ve Hindistan'dan oluşan BRICS ülkeleri de modelin “milli paralarla ticaret” kuralını hayata geçirdiler ve Dünya Bankası'na rakip bir banka kurma yolunda ilerliyorlar.
BRICS ülkelerinin nüfusu 4 milyar insana tekabül ediyor. 
Bu durumda bizleri ülkemizde dinlemeyen 80 milyon Türk'e karşılık BRICS'in 4 milyar insanı ardımızdan refahı ve bolluğu tercih ediyor.
Milli Ekonomi Modeli bugün 120'yi aşkın ülkede kısmen devrede.
Anavatanı Türkiye'de ise Türk milletinin neden gündemine giremediği hakikaten tez konusudur.
Sokaktaki insan aç, esnaf kepenk kapatıyor, sanayi bitmiş, üretim adına yapılan bazı iyileştirici adımlar -esas sorun tüketimin bitmesi olduğu için- bir netice vermemektedir.
Papaz Malthus'un eseri kapitalizm ile bir avuç insana hizmet eden modelin yerine, tüketim eksenli ve Müslüman bir Türk'e ait modelimiz bugün dünyada hızla geçerlilik bulmakta iken Türk siyaseti ve de insanı 'sağır, dilsiz, kör'ü oynuyor.
- Kaynakların yeterli ve ihtiyaçların sınırlı olduğu gerçeğini ispatlaması,
- Tüketim eksenli bir analiz olması,
- Adil bir gelir dağılımını sağlaması,
- Sürekli büyüme konusunu halletmesi,
- Tam istihdamı yakalayabilmesi,      
- Faizi sistemden çıkarması,
- Geliri belli bir oranın altındaki kesimden vergi almaması,
- Parayı bir mübadele ve değer saklama aracı olmasının yanı sıra emeğin, üretimin, tüketimin karşılığı ve tahrik eden unsur haline getirmesi,
- Emisyonu genişletmesi, devletlere senyoraj hakkını vermesi,
- Milli paralarla ticareti devreye koyması,
- Kur politikasını düzenlemesi ve devletin ekonomiye müdahalesini kabul etmesi ile Milli Ekonomi Modeli, "insanı, esasen insanlığı temel alan" tek modeldir.
Bizim beklentimiz artık sanayi odalarında yapılan felaket toplantılarının birer MEM toplantısına dönüşerek çözümün konuşulmaya başlanmasıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal 2017-06-13 14:20:37

Birtarafta Ehlibeyt kaynakli Milli Ekonomi Modeli. Birtarafta papaz kaynakli kapitalist somuru modeli. Karar senin.

Avatar
Haşmet Yeniceli 2017-06-13 09:46:29

Dilenen ve dilenmeye alışmış sıradan bir dilenciye 'Gel seçimde bana oy ver dilenmeyi terkedeceksin' denildiğinde ne cevap verir dersiniz? Yüzünüze SIRITARAK dilenmeye devam eder. Huylar bozuldu sayın hocam. Mevcut kapitalist yaşam tarzı, ezik yaşam, muhtaçlık psikolojisi,'bundan iyisi nasıl olur kardeşim' ağzı yapıştı bu millete. Gömlek gibi giydirdiler. Dilenmese yapamaz. Sürünmese yaşayamaz hale geldi. İşten çıkar 2. işine gider. Evinin yüzünü doğru dürüst göremez fakat çocuğunun dersane parasını dilenir. Bilmem anlatabildim mi? İşiniz zor ki ne zor...

Avatar
Musafa 2017-06-13 13:29:34

İş aş Haydar Baş

Avatar
Yeşim güler 2017-06-13 00:48:48

Alemlerin rabbi birdir eşi benzeri yoktur dilide rengide tektir. Türk evladı Türk lider türkçe diliyle bütün insanlara. Hitap edebilen büyük lider hak dil bu olsa gerek. Duymayanlar utansın. Saygılar

Avatar
Ahmeral 2017-06-13 01:24:45

İnşAllah görmeyen gözler görecek, duymayan kulaklar duyacak.. Bizler de, dünyada esen MEM rüzgarına Türkiye'nin de katılması hatta en önde yer alması için uğraşacağız. Allah ömrünüzü uzun eylesin..

Avatar
cemal 2017-06-13 01:32:28

Gelin kendimize canimiz cigerimiz cocuklarimiza bir iyilik yapalim. Milli Ekonomi Modeli ve Prf Dr Haydar Bas diyelim zararin neresinden dönersek kar diyelim. Dünyadaki 4 milyar insanlar gibi yokluga yoksulluga son verelim. Ehlibeyt Modeli ile.

Avatar
Adanalı 2017-06-13 01:45:26

İnşaAllah Milletimizin ayıkmasına, sömürüden kurtulmasına vesile olursunuz Sayın Hocam.