Bir “yeni anayasa”dır tutturdular gidiyorlar.
Temel dayanakları da 1982 Anayasası’nın 12 Eylül askeri darbesinden sonra hazırlanmış olması…
Halbuki o günden bu güne 177 maddesi olan Anayasa’nın toplam 112 maddesi değiştirilmiş. Bazı maddeleri 2 ya da 3 kez değişmiş. Onlar bu hesaba dahil değil…
Darbe Anayasası mı kalmış?
Ne hikmetse, 112 kez değiştirilmiş olan 1982 Anayasası’nı yenilemeyi düşünüyorlar da, bu Anayasa’yı oluşturan, demokrasinin ve insan haklarının önündeki en önemli duvar olan yüzde 10 barajını kaldırmayı hiç düşünmüyorlar.
Şu an turlarını yaptıkları yeni anayasa asla demokratik bir anayasa olmayacak, çünkü seçimler demokratik değil. 
Darbe ürünü bir seçim barajıyla milli bir Anayasa nasıl hazırlanabilir? 
Milyonlarca seçmenin oyunu yüzde 10 barajı sebebiyle Meclis’in dışında bırak, ondan sonra bu adaletsiz, antidemokratik seçimle yeni anayasa belirle, bu asla kabul edilemez.
1982’den bu yana siyasi irade Anayasa’yı 112 kez değiştirebildiyse o zaman yeni anayasa ile varılmak istenen netice nedir? Öyle ya, değiştirilemeyen ilk 4 maddesi haricinde neredeyse bütün maddelere şekil verilmiş.
Bu durumda, Başbakan Davutoğlu, Anayasa’nın ilk 4 maddesine dokunulmayacağını söylese de bu ne kadar inandırıcı? Zaten başkanlık sistemi denilen şey ancak ilk 4 maddenin değiştirilmesiyle mümkün değil mi?
Bir taraftan iktidarları döneminde halkların kendi kaderlerini tayin etme hakkını veren İkiz Sözleşmeleri 2003 yılında yasalaştıracaksın…
Bir taraftan öz yönetim ve özerklik konusunda fiili bir adım olan Büyükşehir Yasası’nı çıkaracaksın…
Bir taraftan AB’nin talepleri doğrultusunda özerkliğin yapı taşlarını demokratikleşme paketleriyle döşeyeceksin…
Bir taraftan yeni anayasanın taslağını İmralı ve Kandil’le istişare ederek, APO’nun yol haritasına göre hazırlayacaksın…
Bir taraftan özerkliğin sözleşmesi niteliğinde olan Dolmabahçe mutabakatını kamuoyuna deklare edeceksin…
Bir taraftan AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın altına imzanı koyacaksın…
Diğer taraftan da, “Anayasa’nın ilk 4 maddesine dokunmayacağım” diyeceksin buna kim inanır?
Bu kadar fiili özyönetim adımına rağmen, ardından birilerine özyönetim dedi diye soruşturma açacaksın. 
Soruşturma açılacaksa, önce bu kadar adımı atan siyasilerden başlanmalı.
Peki, millete daha iyi hizmet edebilmek için yeni bir sisteme ve anayasaya ihtiyaç var mı? Bunun en güzel cevabını Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş veriyor:
“Şimdi bu sistemi (parlamenter sistemi) değiştirmeye çalışıyorlar, başkanlık sistemine geçeceğiz diyorlar, soruyorum, “Sen bu sistemde ne istedin de ne elde edemedin onu söyle? Sen Güneydoğulu kardeşlerimin cebine para koymak istedin, ona iş buldun da buna kanunlar, Anayasa mı engel oldu?”
“Ülkenin bir bölümüne hizmetin eksik gitmesi devletin değil, siyasilerin suçudur. Şimdi bunların başkanlık sitemiyle birlikte federasyonu istemesinin nedeni zamanında okyanus ötesine verdikleri sözlerdir. Bunlar okyanus ötesinin taleplerini yerine getiriyor. Millet adına yaptıkları bir şey yok.”
“Başkanlık sisteminin manasını biliyor musunuz? Etnik yapıları ayıracak, federatif yapıyla devletçikler haline getirecek. Türkiye o zaman paramparça olur.”
Bir söz de CHP’ye söyleyelim. Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinden sonra CHP Sözcüsü Haluk Koç, “Anayasa konusunda anlayış birliğine varıldı” demiş. AKP hükümetinin “yeni anasaya”dan “başkanlık sistemi”ni arzuladığını sağır sultan bile biliyor, hangi konuda bir anlayış birliğine vardınız merak ediyoruz.
Yine mi ABD adına payandalık misyonu…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100