Mustafa Sabri’nin adının Tokat’ta bir okula verilmesinden dolayı Atatürk’ü seven kesimlerin tepkisini hep birlikte gördük. Mustafa Sabri, Kuvay-ı Milliye’ye karşı idi, milli ordu Yunan’la savaşırken ordunun aleyhine bildiri yayınlamıştı, Atatürk ve arkadaşları için ölüm fetvasına imza atmıştı, İzmir’deki Yunan askerlerine Yunan yanlısı bir hükümet kurulmasını önermişti, milli güçler zafer kazanınca Yunanistan’a kaçmıştı, Türklüğünden istifa ettiğini ilan eden yazılar kaleme almıştı…
Mustafa Sabri’nin gaflet, delalet ve ihanet hanesinde daha yüzlerce olay vardı.
Dolayısıyla tam da hükümetin Atatürk açılımı yaptığı bir süreçte bu hainin adının bir liseye üstelik İmam Hatip Lisesi’ne verilmesi hayret verici idi.
Ama hayret verici olan bir şey daha oldu.
Milli gazetenin bir yazarı “Hain Mustafa Sabri’nin” aslında ne kadar mübarek, muazzez, ilim ve irfan ehli bir insan olduğunu anlatan bir yazı kaleme aldı.
Gazetenin adı milli olduğu için ve Milli Görüş’ü temsil eden bir yayın organı olarak bilindiği için hayretimiz daha da arttı ve “Bu nasıl millilik” diye sorma gereği duyduk. 
Yazar Siyami Akyel’in “Şeyhülislam  Mustafa Sabri Efendi ve görüşleri” başlığı altındaki yazıda “Mustafa Sabri’nin son devrin en önemli İslam alimlerinin başını tuttuğunu” yazıyor ve uzun uzadıya O’nun tahsilinden, ilmi çalışmalarından, müderrisliğinden, Kuran’ı hıfzetmesinden, yazdığı kitaplardan bahsediyor. (Milli Gazete, 20 Kasım 2017)
Sütunumu bu bilgilerle kirletmek istemiyorum.
Zira kahraman Türk ordusu Yunan gâvuruyla savaşırken, bu savaşa karşı çıkan ve Müslüman ordu aleyhine fetva yayınlayan ve nihayetinde Yunan’a sığınan bir kişinin bütün ilmi “yok hükmündedir.”
Mustafa Sabri’nin hıfzettiği Kuran-ı Kerim, O’na –haşa- git “Yunan gavuruyla birlikte ol mu diyor?
Müderrisi olduğu İslam dini O’na “Müslümanlar aleyhine ölüm fetvası mı ver” diyor?
İzinden gittiği yüce Peygamberimiz O’na “Git İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ne üye mi” ol diyor?
Benim dinimde, benim peygamberimde, benim kitabımda ne böyle bir emir var ne böyle bir yöntem var.
Yazar, yazısında Mustafa Sabri’nin ihanetlerinden hiçbirinden bahsetmeyip, “Mustafa Kemal’le mücadelesi sonucunda İskeçe’ye geçtiğini” yazıyor.
Dikkat! Yunanistan değil İskeçe!
Dikkat! Kaçmak yok, “geçmek” var!
Tarihimizin “gâvurla en büyük ittifakı yapmış hainlerinden birinin bütün günahı sadece” Mustafa Kemal’le mücadele etmek gibi safiyane bir ifade ile aklamaya çalışmak sanki başka bir günahı yokmuş gibi ilminden, irfanından, yazdığı kitaplardan bahsetmek başında “milli” olan bir gazetenin yazarına yakışmıyor.
Mustafa Sabri, Mustafa Kemal’le mücadele etmedi, Kuran’la, Peygamberle, İslam’la mücadele etti.
Yunan gâvuru Anadolu’yu baştanbaşa kana bulamışken ve on binlerce kadının-kızın namusunu kirletmişken Yunan gâvuruyla işbirliği yapanlar en az onlar kadar alçaktır.
Böyle bir ortamda Yunan’a destek veren bir kişinin ilminden bana ne?
Ve sahip olduğu ilim onu kurtarmayacak tam tersine küfre hizmet etmesinin hesabını Ruzi Mahşer’de verecektir.
Türk milletine ait olmaktan istifa ettiğini söyleyen bu alçakları “din ve ilim adına” savunanlara da söyleyecek kelime bulamıyorum.
Yazar yazısında “Mustafa Sabri sadece bir ilim adamı değil aynı zamanda aksiyon yönü de olan mümtaz bir şahsiyetti” cümlesini kullanarak O’nu adeta alnından öpüyor ve Tokat’taki liseye adının verilmesinden sonra gelen tepkiler üzerine bu ismin kaldırılmasından duyduğu üzüntüyü ifade ediyor.
Ne diyelim; Allah bu kafadaki milli görüşçüleri “Aksiyon sahibi, mümtaz şahsiyet(!) olan Yunan aşığı Mustafa Sabrilerle haşretsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşegül Torun 2017-11-22 00:40:34

şeytan da ali̇mdi̇ sabri̇ hai̇nde şeytandir

Avatar
cemal 2017-11-22 15:25:15

haydar hocam uyarmasaydi hepimizin hali harpti

banner137