Önce şu soruyu cevaplandıralım: İbadet nedir? 
İbadet, Arapça kökenli bir kelimedir. Sözlükte; boyun eğmek, itaat ve kulluk etmek anlamına gelir. Terim olarak kulun Allah’a saygı, sevgi, şükür ve minnet duygularını ifade etmesi ve Allah’a karşı tekbir, takdis, hamd gibi vazifelerini, O’nun emrettiği tarzda yerine getirmesidir. İslam’ın yaşayışı olan tasavvufta ise ibadet; Allah için, yani O’nun rızasına nail olmak için yapılan her şeydir. 
Ardından ikinci sorumuz hakkında konuşalım: Atatürk kimdir? 
Onurlu siyasiler tarafından 2. Nutuk olarak nitelendirilen Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘Hoş Geldin Atatürk’ eserinde şu cümleler sorumuzu cevaplamaktadır: 
“3 Ağustos 1998’de vefat eden Malatyalı kanaat önderlerinden ve özellikle Ankara’da bürokrat ve siyasi çevrenin manen rağbet ettiği insandır Ahmet Kayhan Hoca. Sayın Namık Kemal Zeybek, evliya olarak gördüğü Ahmet Kayhan Hoca’dan duyduğu şehadeti şöyle anlatır: Gerçekte Atatürk’ün evliyalığı benim aklıma gelmezdi. Ama birçok kimse gibi benim de evliyadan olduğuna inandığım Hacı Ahmet Kayhan Dede bu sözü söylemişti. Demişti ki: ‘Atatürk evliyadır ama Atatürk’ü iyi tanı, Nutuk’u bir daha oku ve evliyalığın ne olduğunu da iyi anla.’ Evliyaları sadece, sünnet sandıkları kocaman sakal ve sarıkta arayanlar elbette Atatürk’ün evliyalığını anlayamazlar.”  (Hoş Geldin Atatürk, s.131-132).
Buna ek olarak, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle demiştir: “Mustafa Kemal Atatürk, Yüce Allah tarafından gönderilen vazifeli bir memurdur.” (Hoş Geldin Atatürk, s. 156).
Buradan şu sonuca varılmaktadır: Atatürk’ün vazifesi yani ibadeti, vatanı kurtarmaktı. Bizim vazifemiz yani ibadetimiz ise, Atatürk’ü yaşatmaktır. Bu noktada Haydar Baş Beyefendi bizlere çok büyük bir kapı açmıştır. Hoş Geldin Atatürk, imanımızı kurtarmamız noktasında bir vesiledir. Hoş Geldin Atatürk, bir ibadettir. İftira eden helak olacak, iftiraları def eden ise kurtuluşa erecektir. Hoş Geldin Atatürk eserinin ön sözünde Haydar Baş Beyefendi şöyle demiştir: “Gerçek Atatürk’ü kaleme almak, inanınız dünya ve ahiret vebalinden kurtuluştur.”
CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, gazeteci ve sunucu İsmail Küçükkaya, duayen Gazeteci Uğur Dündar, stratejist Erol Mütercimler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazeteci Can Ataklı, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Doğan Haber Ajansı DHA Genel Müdürü Rıfat Akkaya, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Güray Öz, gazeteci yazar Emin Çölaşan, gazeteci yazar Barış Doster, İstanbul Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Adalar Belediyesi Başkanı Atilla Aytaç, Avcılar Belediyesi Başkanı Dr. Handan Topraklı, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Büyükçekmece Belediyesi Başkanı Hasan Akgün, Bursa Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, gibi yüzlerce isim ‘Hoş Geldin Atatürk’ dediler. Öyleyse diyebiliriz ki, Haydar Baş Beyefendi’nin bu çıkışı milli bir ibadet haline gelmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.