Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin 9 Ağustos Salı günü St. Petersburg’da bir zirve gerçekleştirmiş ve Türkiye-Rusya ilişkilerinde beyaz bir sayfa açılmıştı.

Bu görüşmeye damgasını vuran en önemli ve pratik gelişme Putin’in Erdoğan’a "Türkiye Rusya arasındaki dış ticarette Lira ve Ruble kullanılmalı" teklifi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya dönüşü konuyu uçakta şöyle değerlendirdi: “Sayın Putin’le dedik ki ‘alışverişleri Ruble ve Türk lirası ile yaparsak daha yararlı olur.’ Dolar daha da düşer. Döviz, kur baskısından kurtulmuş oluruz. Hem Rusya, hem biz kazanacağız. Hakikaten geciktirdik, halletmemiz lazım. Üzerinde çalışacağız. İlgili bakanlarımızın muhataplarıyla bunları konuşmaları gerekiyor. İnşallah yakında bir KİK toplantısı da olacak. Aralıktaki YÜDİK’te de gündeme getirilebilir.''

Putin’in siyasilerimize “milli paralarla ticaret” teklifi ilk değil elbette… 1 Aralık 2014’te Rus liderin Ankara ziyaretinde de konu gündem olmuş ve Putin şunları söylemişti:

"Finansal alanda da işbirliğimizi geliştiriyoruz. Düşünüyoruz ki, milli paralarla ticaretin artırılması da çok önemli bir konu. Buna yönelik çalışmalarımız devam edecek. İlgili finansal kurumların faaliyetlerini de bu noktada teşvik edeceğiz gerek Türkiye'de, gerek Rusya'da."

Rusya milli paralarla ticaret formülünü 2008 yılından bu yana kullanıyor. İlk uygulama Rusya ve Çin arasında 2008 yılında başlamıştır. Bu uygulamadan ciddi menfaatler elde eden Rusya, BRICS ülkeleri olan Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne, ardından da Şanghay İşbirliği Örgütü’ne genişletmiştir. Daha sonraları Japonya, Arjantin, Şili, İran, Mısır gibi ülkelere bu formül taşınmıştır.

Bu ülkeler, başta Çin, Hindistan, Japonya olmak üzere üretim devleridir ve ABD dolarının en yüklü rezerv para olarak tutulduğu ülkelerdir. Rusya bu ve diğer ülkelerle milli paralarla ticarete başladıktan sonra dünya genelinde ABD dolarına talepte ciddi bir azalma yaşanmış 2015 yılında ABD 2 trilyon dolar daha az para basmak zorunda kalmıştır. ABD, bu açığı altın ve rezerv petrollerini piyasaya sürerek kapatmanın derdine düşmüştür.

Bunlar milli paralarla ticaret eksenli yaşanan gelişmeler. Soru şu: Rusya “milli paralarla ticaret” formülünü nereden bulmuştur? Dilerseniz bu sorunun cevabını BRICS’in ticaretten sorumlu yetkilisi olan Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky versin. Gorbanovsky katıldığı 9. Uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde şu ifadeleri söylemiştir:

“Bir şeylerin yanlış gittiğini biliyorduk, görüyorduk ama yanlışın karşısına neyi koyacaktık? Bu noktada dünya insanlığına sunacağımız sistemli bir düşüncemiz yoktu. ABD’nin temsil ettiği emperyalist kapitalizm ile nasıl savaşacaktık? Doğrusunu söylemek gerekiyorsa dünya bunu tam manasıyla bilmiyordu. ABD gücünü kapitalizm, kapitalizm de gücünü parasından alıyor ve haksız kazanç elde ediyordu. Haksız kazancı ortadan kaldıracak, sömürü aracı olmayacak bir para tanımına tüm dünyanın ihtiyacı vardı.”

“BRICS ülkeleri olarak bizim şansımız, 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli ile tanışmış olmamızdır. İlk defa 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde Prof. Dr. Haydar Baş parayı, emek ve üretimin karşılığı olarak tanımlıyordu. Ayrıca dünya ilk defa Haydar Baş’ın milli paralarla ticaret yapma fikriyle tanıştı. Bu çok önemliydi zira milli paralar devreye girdiğinde ABD’nin kağıttan imparatorluğu yıkılacaktı.” (Bu konuşma kongre kayıtlarında mevcuttur.)

Yani milli paralarla ticaret Rusya’nın kendi ürettiği bir formül değil, Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nden aldıkları bir proje… Ve bunu gizlemiyorlar, her fırsatta en üst düzeyde tüm dünyaya ilan ediyorlar.

Rusya’nın bilim adamları ilk olarak 2005 yılında 1. Uluslar arası MEM kongresi’ne katıldı, modelle ve modelin sahibiyle tanıştılar; MEM, 2006 yılında düzenlenen üst düzey bir istişare toplantısında kalkınma planına alındı ve birçok maddesi uygulanmaya başlandı.

Milli paralarla ticaret formülünün ise hayata geçiş hikayesi şöyle:

Putin’in ekonomi danışmanlarından Prof. Dr. Victor Minin –ki sonradan Sayın Baş sayesinde Müslüman olup Ali ismini aldı- 2008 yılında Prof. Dr. Baş’ın Akçaabat’taki evine ziyaret ediyor. O sırada Sayın Baş da Gaziantep’te bir iftar programına katılmak için çıkmak üzere… “Siz de oraya gelin orada görüşelim” diyor.

İftar programından sonra BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu’nun evinde gerçekleştirilen görüşmede, Minin, 2007 yılı sonlarında başlayan ve 2008 içinde tüm dünyayı etkisi altına alan Mortgage Krizi’ne değinerek, “ABD çöktü” diyor.

Prof. Dr. Baş, “Hayır, ABD çökmedi, kapitalizm çöktü” deyince, “çöktü-çökmedi” sohbeti sahura kadar sürüyor. En son Sayın Baş, “Bugün ABD doları Rusya’da karşılık buluyor mu? Evet, Japonya’da, Çin’de, Türkiye’de, diğer ülkelerde? Evet. ABD doları her yerde karşılık buluyorsa niye çöksün, niye batsın” diyor.

Minin durumu anlayınca, “Peki, ne yapmamız lazım” diyor. Prof. Dr. Baş da “Eğer dünyada doların hakimiyetini ortadan kaldırırsanız ABD batar. Bunun yolu da benim modelimde geçen milli paralarla ticaret formülüdür” diyor.

Bir hafta 10 gün sonra Putin, medya karşısına çıkıyor ve “Bundan sonra Rusya ve Çin yaptıkları ticarette milli paralarla ticaret yapacak, ticaretlerinde Ruble ve Yuan kullanacaktır” diyor. İşte hadise özetle bu…                           Yarın devam edeceğiz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin Coşkun 2016-08-13 06:48:54

Tek kelimeyle harika bir buluş.Bu buluşun sahibi bir Türk ve çok akıllı bir insan.Dolar ımparatorluğu bu projeyle çökmeye mahkum.Milli paraların kullanılmasıyla dünya rahat bir nefes alacak inşAllah.

Avatar
hakan 2016-08-13 11:52:16

Devletin tepesi Milli şuurdan yoksun ABD-AB nin milli çıkarlarına hizmet eden. Bu ülke Atatürk ün Milli ekonomi modelini terk edilmesinin bedelini ödeyemeyecek..

banner100