Cenab-ı Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde “İslam beş şey üzerine oturdu. Kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, hacca gitmek, Ramazan orucunu tutmak” buyuruyor. (Buhari, İman, 2; Müslim, İman, 21-16)
Bu beş temel olmadan insan inandım dediği şeyin ispatını yapamıyor.
Allah’ın sevgilisi bu sebeple namaz dinin direğidir buyurur.
Bakara suresinin 3. ayetinde, “Onlar gayba inanırlar ve namazı kılarlar” buyrulur.
Gayba yani ahirete inanmanın ispatı da namazdır.     
Namaz müminin Allah ile buluşması, görüşmesi, sohbetidir.
Bütün peygamberler namazı kılarken vecd halini yaşamışlardır. Hz. Davud Peygamber’in namaz esnasında kalp atışlarının sesi etrafındakiler tarafından duyulurdu. 
İmam Ali Efendimiz günde 1000 rekât namaz kılardı; İmam Hüseyin Efendimiz, İmam Zeynelabidin Efendimiz yine günde 1000 rekât namaz kılarlardı. İmam Muhammed Bakır bir gün ve gecede 300 rekât namaz kılardı.
Hz. Peygamber Mirac’da öyle bir âleme rastladı ki, baktı ki, bu âlemde meleklerin bazıları kıyamda Allah’ı zikrediyorlar. Kimisi rükûda, kimisi secde de Allah’ı zikrediyorlar.
Yani kâinatın tamamında, gerek kıyamda, gerek rükûda, gerek secdede Allah’ı zikreden bir taife vardır.       
Mahlûkatın tamamı Allah’ı zikreder. Dağlar kıyam halinde, hayvanlar rükû halinde, bitkiler secde halinde Allah’ı zikrederler. Bütün mahlûkatın yaptığı bu ibadeti, Müslüman namazda tek başına yapmaktadır. Bir manada kulun namazı kâinatın ibadetine denktir. 
Oysa günümüzde kıldığımız namaz esnasında aklımıza olur olmaz şeyler geldiğinden sıklıkla şikâyet ediyoruz.
Bunun nedeni, namazın müminin banyo odası olmasıdır. Nasıl fotoğrafları çektiğinizde makineye aldıklarınız filmlerin banyo edildiği yerde önünüze resim olarak çıkarsa, namaz esnasında düşündüklerimiz de böyledir.
Namaz dışında insan gözleri, kulakları, ayakları yani duyu organlarıyla resmeder. Kalbine bütün eşyayı, insanları, mahlûkatı, hakikati nakşeder.
Namaza durduğunuz zaman kalbinize koyduğunuz, resmettiğiniz şeyler bir bir ortaya dökülür. Dedikodu, kavga, gürültü, alacak, verecek meselesi, mal, mülk, çoluk, çocuk …
Bu hal içinde kıldığımız namaz sırtımızda kamburdur, tahsildara vergi verir gibi borç öderiz.
Bu hali yaşamak istemiyorsak, Allah’ın huzurunda namazdan önce o kalbi Rab ile, Rabbin tecellileri ile dolduralım. Bunun yolu da zikirdir.
Zikir ile Allah’ın sevgisi, dostluğu kalbinize yerleşir. Bu sefer namaza durduğunuzda, kalbinizde olan ortaya çıkacağı için huşu halini yakalarsınız.
Namaza başlarken Allah-u Ekber diyerek dünyayı elimizin tersiyle arkaya atarız. Bu işin şekli halinden huşu haline geçmesi kalbin hazırlığı iledir.
Asıl Beytullah sende, bendedir. Her kul, kalbinden Hakk’a doğru vuslat etmektedir. 
Allah, Beytullah olan kalplerde o aşk, vecd, muhabbet halini kalp âleminde yaşayarak namaz kılmayı nasip eylesin. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeşim güler 2016-06-17 13:14:38

Sizi dinleyince gönlüm hüzünlenir bazen coşar bazen derinlere dalar bazen her şey gider sadece siz kalırsınız düşünürüm ben nerden geldim nereye gidiyorum size selam olsun

Avatar
cemal 2016-06-17 05:22:14

Namaza baslama tarihi ile tanisma tarihimiz ayni güne denk geliyor Muhterem Hocam. ellerinizden öper saygilar hürmetler sunarim.

Avatar
sevdalı sı 2016-06-17 08:57:38

RABBİM sizden razı olsun hocam,
dünyada namazı ve her konuyu bu kadar mükemmel anlatan başka insan yok.

Avatar
MURATMURAT 2016-06-18 16:42:23

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN HOCAM ÖMRÜNÜZE BEREKET İNŞALLAH...

YAŞANMAMIŞLARI VE GÖRÜLMEMİŞLERİ AYNI ZAMANDA ANLAŞILMAMIŞLARI ANLIYORUZ SİZİNLE SAĞOLUN VAR OLUN....

Avatar
Havva Akyıldız 2016-06-19 15:56:33

Gerçekten de böyle hissediliyor ve gerçekten hocamın söyledikleri doğru.Allah razı olsun.

Avatar
Bülent AKYILDIZ 2016-06-30 22:32:38

Hocam her konuda olduğu gibi bu namazıda güzelce anlatarak bu hali yazınızı okurken bu durumu bir tarafdan yaşıyormuş gibi hissediyorum kendimi,Allah ömrünüze bereket versin inşAllah Rabbim yardımcımız olsun

banner100