Abdullah b. Selâm’dan (radiyallahu anh) rivayetle; 
Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem), ailesine misafir geldiği zaman onlara namazı emrederdi. Sonra şunu okurdu: “Ailene namazı emret, sen de onda devamlı ol!” (Tâhâ, 20/132; Taberânî, el-Mu’cemu’l-Evsat’ta).
Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu: 
“Kim bir namazı unutursa, onu hatırladığında hemen kılsın, bundan başka keffâreti yoktur.” (Ahmed (III, 269; Buhârî, Mevâkît 37, I, 148).
Buhârî ve Müslim’de geçen diğer bir rivayet de şöyledir:
“Biriniz namazı (unutup) uyuya kalırsa ya da dalarsa, hatırladığında kılsın. Çünkü Allah Teâlâ (Tâhâ sûresinde) ‘Beni anman için namaz kıl!’ buyurmuştur.” (Ahmed, II, 184; Müslim, Mesâcid, no: 316, s. 477).
Ebû Hureyre’den rivayetle; 
“Namaz, hayâsızlıklardan ve münkerden alıkor” meâlindeki âyet (Ankebût, 29/15) hakkında şöyle dedi: “Bir adam Peygamber’e (sallallahu aleyhi ve sellem) gelip, ‘Falan adam, gece namaz kılıyor, sabah hırsızlık yapıyor’ dedi. ‘Bir gün gelir (namazda) söyledikleri onu hırsızlıktan alıkor’ buyurdu.” (Ahmed ve Bezzâr).
Huzeyfe’den (radiyallahu anh) rivayetle; 
“Allah Resûlü’nün (sallallahu aleyhi ve sellem) başına üzücü bir durum geldiği zaman namaz kılardı.” (Ebû Dâvud, no: 1319).
“Namaz, kişinin kalbinde bir nurdur; artık sizden içini aydınlatmak dileyen, kalbindeki nurunu artırmaya çalışsın.” (Ömer Nasuhi Bilmen, İslam İlmihali).
“Namaz mü’minin nurudur.” (Ömer Nasuhi Bilmen, 500 Hadis Tercüme ve İzahı; Suyuti, Camiu’s-Sagir).
“Kişinin kendi hanesindeki namazı, o hanenin nurudur.” (Ömer Nasuhi Bilmen, 500 Hadis Tercüme ve İzahı; İmamı Menâvî, Künuzu’l-Hakayık).
Resûlullah (s.a.a.), “Birinizin kapısında günde beş kez yıkandığı bir nehrin aktığını görürseniz ne dersiniz? Kirinden eser kalır mı?” buyurduğunda, “Hayır, kirinden hiçbir şey kalmaz; tertemiz olur” dediler. 
“İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah o namazlar sayesinde bütün hataları siler” buyurdu. (Ahmed, II, 379; Dârimî, I, 267).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki:
“Çok namaz kılmaya çalış çünkü sen her secde ettiğinde Allah senin dereceni yükseltir ve günâhını siler.” (Nevevî, Riyazü’s-Salihîn, Müslim’den).
“Kim (âdâbına uygun) güzel abdest alır, sonra kalkıp farz namazını kılarsa, ayağıyla yürüdüğü, eliyle tuttuğu, kulakları ile dinlediği, gözleri ile baktığı ve içinden geçirdiği bütün günahları bağışlanır.” (Ahmed, V, 263).
Ebû Hureyre’den rivayetle; 
“Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) ayrıldı, ben de ayrıldım. Namaz kıldım, sonra oturdum. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem), ‘İşkenbderd mi oldun? (Karnın mı ağrıyor)’ dedi.
‘Evet ey Allah’ın Resûlü!’ dedim.
‘Kalk namaz kıl! Çünkü namazda şifa vardır’ buyurdu.” (İbn Mâce, 3458-9).
Bilâl ve Ebû Ümâme’den (radiyallahu anhumâ) rivayetle; 
Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu: 
“Gece namazı kılmalısınız. Çünkü bu, sizden önceki sâlihlerin âdetidir. Zira gece namazı kişiyi Allah’a yaklaştırır, günahlardan alıkor, kötülüklere keffâret olur ve bedenden hastalıkları giderir.” (Tirmizî, no: 3549).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.