Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı şu günlerde televizyon kanallarında Atatürk’le ilgili kayda değer hiçbir yayın yok. Yani Çanakkale Zaferi’nin mimarına gerekli önem verilmiyor. Atatürk hariç kim varsa yayınlanıyor veya tanıtılıyor.
Çanakkale Zaferi’nde en alt rütbeden en üst rütbeye kadar canını ortaya koymuş her ferdin önemi tartışılamaz. Çanakkale Savaşı’nda bulunmuş her fert, benim için ve bu millet için mukaddestir.
Bazı TV kanalları bu savaşın gerçek kahramanı Atatürk’ü sıradan göstermek için diğer komutanlardan bahsederek tamamen amatörce yönlendirme yapmaktadırlar. Üstelik bu savaşta o komutanlardan bazıları Atatürk’ten bizatihi emir aldıkları halde.
Bu TV kanallarının söylediklerine bakarsak Atatürk, Almanya ile beraber savaşa girmiş bir alt rütbeli komutandır ve dolayısıyla emir almıştır, vurgusu devamlı yapılmaktadır. Bundan çıkarılan fikir ise; Atatürk’ün diğer komutanlardan farklı olmadığı tezidir.
Bu fikirlere katılmak mümkün değil. Almanya ile beraber savaşa girilince bahsedilen komutanlar da sıradanlaşmıyor mu! Farkına varmadan Atatürk hariç bahsedilen bütün komutanları Alman emrine verilmiş olmuyorlar mı! Bu durum o komutanlara da, Atatürk’e de büyük saygısızlıktır. 
Bu yazımda, bütün komutanların ve Atatürk’ün hangi zaferi nerede yaptıklarını anlatmaya gerek duymuyorum. Tarih tüm çıplaklığıyla ortada zaten…
Sadece bana, Anafartalar’da ve Conkbayırı’nda inisiyatif kullanan Atatürk ve kahraman Türk askeri olmasaydı savaş stratejisi açısından ne olabileceğini anlatsınlar, yeterli olacak ve ikna olacağım. 
Savaşın başından beri yanlış kararlar alan Alman komutan Liman von Sanders’i mi zaferin mimarı tayin edelim!
Atatürk’ü sıradan göstermeye çalışmak, ancak Atatürk’e derinden sıkıntısı olanların başvuracağı bir yöntemdir diye düşünüyorum.      
Bu ve benzeri yöntemler, Türk Milleti tarafından asla kabul görmeyecektir. Bu bakışların, Türk Milletine hiçbir faydası yoktur.  Bence Atatürk’ü anlamaları için tarihi yeni bir perspektifle değerlendirmeleri şarttır. 
Diğer yandan şunu ifade etmeliyim ki, birileri “Hoş Geldin Atatürk” kitabından sonra Atatürk ile ilgili bazı karalama faaliyetlerine amatörce başladılar. Bu da gözlerden kaçmamaktadır. 
Bu kadar sıradanlaştırma çabasının amacı Atatürk’ün Çanakkale’nin gerçek kahramanı olmasıdır. Neredeyse Çanakkale’yi Atatürksüz bir zafer olarak söyleyecekler. Hatta tarih ve Türk Milletinden utanmasalar, Çanakkale’de Atatürk başrol oynadı diye bu zaferi hezimet sayacaklar. Bu kadarına da pes diyorum. 
Bu arada meşhur olduğu bilinen bir tarihçinin yazdığı Atatürk kitabını okudum. Kitapta bahsedilen ne kadar bulgu varsa, sonuç itibariyle Atatürk’ün sıradan bir komutan olduğuna sinsice göstermeye çalışıyor. Hatta kitabın da Atatürk olmasaydı da bu zafer yine de kazanılırdı, yorumunu yapıyor. 
Bir tarihçinin bu kadar büyük bir komutanı sıradanlaştırmasını anlamıyorum doğrusu. Bu kitabı yazarak Türk Milletine hizmet etmediğine göre kime hizmet etti sorusu öne çıkıyor! (cevabını yarına bırakalım)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.