“Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” diyordu Mustafa Kemal. 
Biz de, Atatürk’ümüzü tanıdıkça, onun hedeflerini gerçekleştirmede bir adım daha atıp başarıya ulaşacağız.
Bakın dünya liderleri, Mustafa Kemal Atatürk için ne diyordu;
“Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.” (Sucheta Krıpalanı Hint Parlamento Heyeti Başkanı)
ABD’nin efsane başkanlarından Franklin D. Roosevelt ise şöyle diyordu; “Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.
Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu, sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.”
Lenin’in, Atatürk için söylediği sözler ise bugün Atatürk’ü vasıflandırmak ve kendi çıkarları için kullanmak isteyenlere o gün verilmiş bir cevaptı.
Lenin şöyle diyordu; “Mustafa Kemal sosyalist değil fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve sultanı da yâranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum.”
“Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve Cumhurbaşkanı ile özel ve resmî konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.” (İngiliz Generali Sir Charles Townshed 1922)
“Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, onu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askerî bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever.”  (Eyüp Han Pakistan Cumhurbaşkanı)
“Atatürk, yalnızca tüm zamanların en iyi komutanlarından biri değil, aynı zamanda siyaset kurumunun büyük filozoflarından biridir.” (Prof. Dr. Jorge Blanco Vıllalta (Arjantinli Diplomat))
“Eğer Atatürk olmasaydı, yalnız “Türkiye” diye bir devlet değil, Anadolu’da “Türk” diye bir şey de ortada olmayacaktı. Atatürk bir komutan olarak Türkleri yok olmaktan kurtardı. Yıkılmış bir ülkeyi eline alıp onu sonunda demokrasiye kavuşturdu. 
İşlerliği olan bir ekonomiye sahip kıldı. İnsanların eğitim-öğretim gördüğü, dillerini öğrendiği bir ülkeye dönüştürdü. Ama bütün bunları rahatı yerinde, zengin bir ülkede değil, son derece yoksul, yakılıp yıkılmış bir ülkede yaptı. Çiftçilik yapmak için hayvan kalmamıştı. Kentler yıkılmıştı. İşte bunun için Atatürk’ün çok üstün başarılar sergilediğini düşünüyorum.” (Prof. Dr. Justine Mccarthy  (Kentucky Louisville Universitesi))
Ve tarihi itiraf…
“Atatürk sağ olsaydı, dünyanın görüntüsü başka olurdu. Gerçekten Atatürk sağ olsaydı ya da biz o büyük insanın yolundan gidebilseydik, Dünya’daki Türkiye başka olurdu.” (Winston Churchill İngiltere Başbakanı)
Atatürk hakkındaki bu övgüler emin olun kitaplar dolusudur. 36’dan fazla ülkede bağımsızlık simgesi olarak Atatürk heykeli vardır. Atatürk, emperyalizm sömürüsü altında ezilen halklara umut olmuştur. 
Bu umut bugün hem bize, hem de bütün Ortadoğu coğrafyasına lazımdır. Onun için Atatürk’ü iyi tanımalı, anlamalı ve anlatmalıyız. 
Son bir not! Atatürk’ü dünya tanıyor ve dünya liderleri onu övüyor. Ama milletimiz tanımıyor, anlamıyor. Benzer kaderi bugün Prof. Dr. Haydar Baş da yaşıyor. Sayın Baş’ı dünya tanıyor. Modelini uyguluyor. İlminin önünde eğiliyor. Ama milletimiz anlamıyor, anlamak istemiyor… 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.