İnsan beşeri varlıktır. Halk arasında sıklıkla “Düşmez kalkmaz bir Allah’tır. Beşer şaşar” deriz. Allah, yarattığı insanın zaman zaman farklı yollara ve yönlere kayabileceğini bilir. Bundan dolayı nebiler, resuller ve veliler göndererek onları ayıktırmak, doğru yola iletmek için uyarıcılar göndermiştir. Bu gönderilen insanlar; bu seçilmiş ve sevilmiş kişiler de insanlar için ölçüdür, örnektir. Allah indinde tek hak din olan İslam ölçü dinidir. Kur’an-ı Kerim’de ölçü ile ilgili 33 ayet vardır. Bunlardan birkaç örnek verelim:
“Yetimin malına yaklaşmayın; yalnız erginlik çağına erişinceye kadar (malına) en güzel biçimde (yaklaşabilir ve uygun şekilde harcayabilirsiniz). Ölçü ve tartıyı tam adaletle yapın. Biz kimseye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmeyiz. Söylediğiniz zaman da, yakınınız da olsa âdil olun ve Allah’a verdiğiniz sözü tutun. Öğüt alıp düşünesiniz diye Allah bunları size emretmiştir.” (En’am, 152).
İşte haddi aşanları, Rabbinin âyetlerine inanmayanları biz böyle cezalandırırız. Ve muhakkak ki ahiret azabı (dünya azabından) daha şiddetli ve daha devamlıdır.” (Taha, 127).
“Ölçtüğünüz zaman tam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu hem daha hayırlıdır ve sonuç itibariyle de daha güzeldir.” (İsra,35).
Ölçüyle ilgili bu ayetlerden de görüldüğü üzere, insanoğlu inanç ve amel noktasında ölçülü olmaya davet edilmiştir. Bunun yanı sıra daha evvel de ifade ettiğimiz gibi yaradılışından itibaren insana kendisine uyulması gereken peygamberler, veliler gönderilmiştir. Bu yetmez ki Allah insanlığa nübüvvetin son bulmasından sonra da rehber tayin etmiştir. Gadir-i Hum hadisesinde hidayet rehberi olarak Hz. Ali (k.v) bizzat Allah (c.c.) tarafından halife nasb edilmiştir.
Ölçü, Peygamber Efendimiz, O’nun pak Ehl-i Beyt’i ve 12 İmam olmalıdır. Ancak Peygamber Efendimizin vefatından sonra yaşanan olaylar ve çıkarılan fitnelerle, asıl ölçü olan Ehl-i Beyt’e yüz çevirilmiştir. Yüzyıllar içinde bu fitnelerden yararlanarak İslam düşmanları birçok sahih olmayan kaynak türetmişlerdir. Bu sebeple insanlar bu günlerde bilgi kirliliği yaşamakta, doğru bilgiye ve doğru kaynağa ulaşmada sıkıntı çekmektedir. Duyduğumuz her bilgi, her haber bizi doğru yerine yanlışlığa götürebilmektedir. Hucurat suresi 6. ayete bakalım: “Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz.”
Bilirsiniz tüm canlılar eğer doğru ve temiz bir kaynaktan beslenemezlerse hastalanır ve ölürler. İnsan da doğru kaynaktan beslenmezse doğru ölçülere sahip olamazsa zehirlenir ve daha kötüsü etrafına da zehir saçar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bugüne kadar ulaşan bütün bildiklerimizin, “sünnettir-hadistir” diye uydurulmuş ve hala uydurulmaya devam eden bilgilerin kaynaklarını, aslını araştırmadıkça (Kur’an’a, Hz. Muhammed Mustafa’ya, Ehl-i Beyt’inin ortaya koyduğu ölçüye dayanmadıkça) bilginin doğruluğu şüphelidir ve bu ölçüsüzlük bizi zehirleyebilir.
Bu ölçü ve zehrin en anlaşılır örneğini geçen yıl 15 Temmuz’da yaşadık.
Paralel devlet olarak da anılan Fetullah Gülen ve ekibi darbe girişiminde bulundular. FETÖ yapılanmasındakilerin çoğunluğu din adına beslendikleri kaynağın, ölçünün aslını araştırmadan farkında olmadan vatan haini oldular. Peygamber Efendimizin ve Ehl-i Beyt’inin koyduğu ölçüleri hiçe saydıkları için dalalete düştüler. Acaba kendilerini darbecilerin elemanı haline getiren ve de hala masum olduklarını iddia edenler, hangi kaynağa, hangi ölçüye göre kendilerini haklı görüp masum insanları öldürmek pahasına bu işe kalkıştılar? Bu sorunun cevabını da etraflıca bir başka yazıda ele alalım.
Gelelim doğru ölçüyü ortaya koyana ve 20 yılı aşkın süredir FETÖ oluşumunun ölçüsüzlüğünü, yanlış yolda olduklarını anlatmış, insanlarımızı ölçü noktasında sürekli uyarmış, FETÖ terör örgütünün oluşumuyla da bilfiil mücadele vermiş tek siyasi lidere... Prof. Dr. Haydar Baş! Kendileri, “Veda Hutbesinde İnsan Hakları”, “Rahmeten Li’l Alemin Hz. Muhammed” gibi eserlerle, çıktığı bu ölçü verme yolunda yazdığı Ehl-i Beyt Külliyatı ve sayısız çalışmaları ile Ehl-i Beyt’i bize sevdirmiş, Hz. Ali’nin velayet hakkını bizlere anlatmış en doğru ölçüleri doğru kaynaklarla önümüze sermiştir. Allah doğru ölçüyü ortaya koyanlardan, bizi membaından tertemiz besleyen ve bizi doğru yola iletenlerden razı olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.